logo Microsoft s.r.o.

České finále soutěže Imagine Cup 2008 má svého vítěze

Vítězem českého finále soutěže Imagine Cup 2008 v kategorii softwarový návrh se stal tým studentů z VŠB - Technické univerzity v Ostravě s projektem DIP (Disaster Prevention System).

Finále, které proběhlo v sídle společnosti Microsoft, se účastnily celkem 4 studentské týmy z celé České republiky. Záštitu nad soutěží Imagine Cup 2008 pro Českou republiku poskytl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška a ministr životního prostředí Martin Bursík. Celosvětové finále všech kategorií proběhne 1. až 8. července 2008 v Paříži.

Softwarový návrh je jedinou z devíti soutěžních kategorií, která má národní české finále. Studenti v ostatních soutěžních kategoriích bojují většinou on-line se svými mezinárodními soupeři a jsou průběžně vyřazováni. V letošním, již sedmém ročníku, zpracovávaly týmy své projekty na téma životní prostředí: "Představte si svět, ve kterém technologie přinášejí trvale udržitelné životní prostředí". Studenti si tak mohli zkusit sami definovat svůj pohled na životní prostředí a v celkem devíti vypsaných kategoriích navrhnout vlastní přístup k vylepšení této neoddělitelné součásti lidského života.

Přínos soutěže pro studenty hodnotí ministr školství mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška : "Jsem rád, že i v letošním roce může Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořit studenty, kteří se rozhodli zúčastnit mezinárodní soutěže Imagine Cup. Studenti, kteří se aktivně snaží zapojit do podobných projektů a sbírají nové zkušenosti i v mezinárodním měřítku, jsou lépe připraveni na další profesní život."

"Moderní technologie mají v ochraně životního prostředí klíčovou úlohu. Díky lidské tvořivosti se stávají spojencem, který nám pomáhá žít v souladu s přírodou a limity planety, umožňuje interpretovat celou řadu ukazatelů životního prostředí a předvídat mnohdy destruktivní důsledky našeho jednání. Díky soutěži Imagine Cup dostávají i čeští studenti možnost uvědomit si aktuální problémy na poli životního prostředí a aktivně hledat cestu k jejich řešení. Nejen, že tak získají nové zkušenosti a dovednosti, ale také lépe porozumí úkolům, které před námi všemi stojí," říká Martin Bursík, ministr životního prostředí.

Soutěž Imagine Cup je celosvětová technologická soutěž s dlouholetou tradicí určená pro studenty středních a vysokých škol. Cílem soutěže je inspirovat mladé lidi k využití informačních technologií při zvyšování kvality lidského života. Čeští studenti se v mezinárodním finále soutěže dlouhodobě umisťují na předních příčkách. V minulém ročníku, kterého se zúčastnilo přes 100 000 studentů z více než 100 zemí, uspěli studenti Vysokého učení technického v Brně s projektem pomoci neslyšícím v cestě za vzděláním. Jejich práce s názvem SilentBooks se v kategorii Softwarový návrh umístila na 7. místě. Českou republiku v minulém roce zastupovali také studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kteří v souboji programátorů nazvaném Hoshimi obsadili 5. příčku mezi celosvětově nejlepšími šesti finalisty.

"Soutěž Imagine Cup je zajímavou příležitostí pozorovat, jaké možnosti dnes mladí lidé mají. Vedle očekávané šance naučit se něco nového, je to hlavně neomezený přístup k libovolným informacím, příležitost k setkání se špičkami z řad studentů i lidí z oboru, cestování do zahraničí a pěstování si tvrdých loktů na mezinárodním poli. A to nemluvím o tom, že nenásilnou formou získávají tak zvané "soft skills", tedy dovednosti, kam patří i dnes tolik potřebná schopnost kvalitně obhájit své myšlenky a vystupovat na veřejnosti," hodnotí přínos soutěže Dalibor Kačmář, manažer akademických aktivit společnosti Microsoft v České republice.

Úspěšné projekty českého finále Imagine Cup 2007 ve vyhlašované kategorii softwarový návrh

1. místo
Vítězný tým studentů z VŠB

Projekt DIP (Disaster Prevention System)
, tým studentů z VŠB - Technické univerzity v Ostravě.

Cílem projektu je poskytnout systém, který by varoval před možnými dopady přírodních katastrof, případně doporučil vhodná řešení pro odstranění anebo minimalizaci jejich následků.

Disaster Prevention System (DIP) slouží jak k prevenci a predikci následků škod vzniklých na základě přírodních živlů, tak i k vyhledání řešení při úniku nebezpečných látek do životního prostředí a ke zmírnění dopadu na ekosystém.

2. místo
Projekt City Traffic Designer, tým studentů z Univerzity Karlovy v Praze a SPŠSE Liberec. City Traffic Designer je systém pro simulaci a plánování provozu silniční dopravy ve městech. Jeho cílem je poskytnout snadno ovladatelný, ale dostatečně silný nástroj pro simulaci vytížení silnic, čekacích dob, ale i znečištění a hluku v okolí těchto pozemních komunikací. Tento systém tak může pomoci například navrhovat nové cesty a umožňuje sledovat změny dopravní situace při uzavření vybraných komunikací.

3. - 4. místo
Projekt HouseKeeper, tým studentů z Technické univerzity v Liberci. Projekt HouseKeeper má za cíl zvyšovat kvalitu životního prostředí a komfort bydlení obyvatel domů nebo bytů a zároveň šetřit energie. Tento systém, postavený na technologiích Microsoftu, umožňuje okamžité ovládání, kontrolu a obsluhu jednotlivých částí objektu, a to včetně nastavení automaticky prováděných akcí jako například udržování stálé teploty anebo zabezpečení objektu.

Projekt EcoMap, tým studentů z Masarykovy univerzity v Brně. Projekt EkoMap je aplikace využívající moderní technologie v oblasti GPS k nalezení vaší přesné polohy a odeslání těchto informací do webového prostředí. Aplikace zabezpečuje výměnu fotek a textů s webovým serverem a umožňuje přístup k databázi článků o chráněných památkách, chráněných územích, ohrožených druzích rostlin a živočichů a k dalším informacím o místu, kde se uživatel nachází.

Partnery letošního ročníku soutěže Imagine Cup jsou internetový portál ATLAS.CZ, časopis FotoVideo, Jihomoravské inovační centrum v Brně, Státní fond životního prostředí ČR, server Vyvojar.cz a společnost Elbacom.

Článek Microsoft s.r.o. ze dne 20. května 2008 - úterý

Další články od Microsoft s.r.o.

Microsoft uvolnil bezpečnostní aktualizaci pro Internet Explorer

Microsoft představuje novou generaci služeb Windows Live

Repasované počítače pomáhají seniorům a studentům v přístupu k informacím

Microsoft jmenuje Dr. Qi Lu do funkce vedoucího skupiny online služeb

Microsoft opět v první desítce sta nejuznávanějších společností v České republice

Microsoft přináší studentům profesionální software zcela zdarma

Microsoft rozšiřuje on-line služby pro školy

Microsoft udělil ocenění svým nejlepším partnerům za rok 2008

Microsoft odtajnil své plány a klíčové projekty v oblasti business intelligence

Small Business Server 2008 a Windows Essential Business Server 2008 míří mezi zákazníky

Testovací verze Microsoft Office Live Workspace umí česky

Microsoft představí budoucnost webu na své první on-line konferenci

Microsoft a HIMSS zpřístupní fórum pro uživatele z řad zdravotnické péče v oblasti EMEA

Hyper-V Server 2008 od Microsoftu byl uveden na český trh

Poslední šance výhodné zlegalizace Windows

Nová platforma Microsoftu pro vývoj webových aplikací

Sada Office pro domácnosti s výukovým softwarem

Personální změny v Microsoftu

Microsoft rozšiřuje své aktivity v boji s nelegálním softwarem a padělky originálních softwarových produktů

Microsoft uvádí Silverlight 2

Microsoft zahájil nový ročník soutěže Imagine Cup

První nadějné firmy z Microsoft Inovačního Centra naleznete na Invexu 2008

Portugalská vláda a Microsoft chtějí zajistit dostupné počítače pro školáky

Nejinovativnější firmy se představily investorům z celé Evropy

Portál veřejné správy již zpracoval více než 33 milionů elektronických formulářů

Portál veřejné správy již zpracoval více než 33 milionů elektronických formulářů

První nadějné firmy z Microsoft Inovačního Centra se představí na Invexu 2008

Zákazníci mohou už dnes získat nový operační systém pro superpočítače,vyzkum IDC

Internet Explorer 8 Beta 2 je nyní ke stažení i v českém jazyce

Masarykova univerzita odstartovala Projekt 1000

Microsoft oznamuje personální změny

Photosynth je prvním produktem oficiálně uvedeným v česko-slovenském Second Life

Photosynth vás vítá v trojrozměrném světě internetu

Microsoft a Novell rozšíří své aktivity v oblasti systémové spolupráce

A.T.U sází na řešení ERP od společnosti Microsoft

Microsoft oznamuje personální změny

Microsoft uvolňuje SQL Server 2008 do výroby

Technologie Microsoftu pomáhají v přerozdělování fondů z Evropské unie

On-line služba Water Watch umožní kontrolu kvality a stavu turistických vodních ploch přímo na internetu

Tři české týmy bojovaly v celosvětovém finále studentské soutěže Imagine Cup 2008

Microsoft a Česká republika stvrdily dohodu o pokračování programu na podporu vzdělanosti

Prohlášení Microsoftu týkající se dopisu Carla Icahna

Mezi finalisty soutěže Microsoft Partner of the Year 2008 se probojovala i firma z České republiky

Microsoft otevřený dopis zákazníkům

Microsoft jmenuje nového ředitele pro sektor malých a středních firem

Ministerstvo vnitra a Microsoft podepsaly rámcové obchodní a servisní smlouvy

Microsoft rozšiřuje svůj marketingový tým

Microsoft rozšiřuje řady OEM distributorů

Microsoft vydává prohlášení k Yahoo!

Microsoft vytváří samostatnou obchodní jednotku Communications Sector