logo Microsoft s.r.o.

Microsoft posiluje odkoupením divize zařízení a služeb Nokia

Microsoft touto akvizicí získá celou divizi zařízení a služeb Nokia (Devices & Services), včetně mobilních telefonů a chytrých zařízení. Společně s tím získá designový tým a celý provoz divize včetně výrobních kapacit, prodejní a marketingové sítě a náležitých podpůrných funkcí.

Společnosti Microsoft a Nokia 3.9. 2013 oznámily, že se představenstva obou firem rozhodla vstoupit do transakce, při níž Microsoft odkoupí divizi zařízení a služeb, získá licenci na patenty Nokia a na používání mapových služeb finského výrobce.

Na základě dohody zaplatí Microsoft 3,79 miliardy euro za prakticky celou divizi zařízení a služeb společnosti Nokia a dále 1,65 miliardy euro za licence na patenty finské společnosti. Celková peněžní hodnota transakce tak bude činit 5,44 miliardy euro. Společnost Microsoft bude transakci financovat ze svých zámořských finančních zdrojů. Transakce by měla být uzavřena v prvním čtvrtletí roku 2014 po schválení akcionáři společnosti Nokia, regulačními úřady a po splnění dalších náležitých podmínek.

Společnost Microsoft chce stavět na partnerství uzavřeném s Nokií v únoru 2011 i na rostoucím úspěchu chytrých telefonů Lumia a posilovat svůj tržní podíl i zisk v sektoru mobilních zařízení prostřednictvím rychlejší inovace, využití synergických efektů, jednotné značky a marketingu. Nokii tato transakce přinese nárůst výnosů, posílí její finanční pozici a poskytne solidní základ pro další investice do stávajících oblastí podnikání.

"Je to smělý krok do budoucna - získají na něm zaměstnanci, akcionáři i spotřebitelé využívající produkty obou společností. Spojení těchto dvou skvělých týmů posílí tržní podíl i zisk Microsoftu v oblasti mobilních telefonů a přinese i lepší celkové příležitosti pro Microsoft a naše partnery napříč celým naším portfoliem zařízení a služeb," prohlásil výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer.

"Vedle inovací a silné pozice v sektoru telefonů všech cenových úrovní přináší Nokia osvědčené schopnosti a talent v klíčových oblastech, jako jsou navrhování a konstrukce hardwaru, řízení dodavatelského a výrobního řetězce nebo marketing, distribuce a prodej zařízení," dodává Steve Balmer.

"Pro Nokii jde o významný moment. Je to vlastně jakýsi restart společnosti a na základě silné finanční pozice teď můžeme začít psát novou kapitolu své historie," prohlásil prezident správní rady společnosti Nokia a nově i prozatímní výkonný ředitel společnosti Risto Siilasmaa.

"Důkladně jsme zvážili všechny možnosti, jak maximalizovat hodnotu firmy pro naše akcionáře, přemýšleli jsme o různých alternativách, nicméně se domníváme, že toto je pro Nokii i její akcionáře ta nejlepší cesta. Vedle toho transakce nabízí budoucí příležitosti pro mnoho zaměstnanců Nokie, neboť společnost teď disponuje strategií, finančními zdroji i odhodláním uspět na mobilním trhu," doplňuje Risto Siilasmaa.

Podmínky smlouvy

Podle smlouvy Microsoft získá v podstatě celou divizi zařízení a služeb společnosti Nokia (Devices & Services), včetně mobilních telefonů a chytrých zařízení. Společně s tím získá designový tým a celý provoz divize včetně výrobních kapacit, prodejní a marketingové sítě a náležitých podpůrných funkcí.

Po uzavření transakce přejde pod Microsoft zhruba 32000 zaměstnanců, včetně 4700 lidí zaměstnaných ve Finsku a celosvětově 18300 zaměstnanců podílejících se přímo na výrobě, montáži a balení výrobků. Divize, které přejdou pod společnost Microsoft, generovaly v roce 2012 příjmy ve výši 14,9 miliardy euro, což bylo téměř 50 procent čistých příjmů společnosti Nokia.

Microsoft získá obchodní jednotku chytrých zařízení včetně značky Lumia a dalších produktů. Telefony Lumia získaly několik ocenění a jejich prodeje za uplynulá tři čtvrtletí kontinuálně rostly. Ve druhém čtvrtletí roku 2013 se těchto zařízení prodalo na 7,4 milionu kusů.

V rámci transakce postoupí Nokia Microsoftu svou dlouhodobou licenční smlouvu se společností Qualcomm i další licence.

Microsoft získá obchodní jednotku mobilních telefonů, jejímiž zákazníky jsou miliony lidí po celém světě a která ve druhém čtvrtletí roku 2013 vykázala prodej 53,7 milionů přístrojů. Microsoft získá značku Asha a bude na základě licence používat značku Nokia pro stávající mobilní telefony.

Značku Nokia bude nadále vlastnit a spravovat společnost Nokia. Díky tomuto ujednání získá Microsoft příležitost rozšířit nabídku svých služeb na podstatně širší cílovou skupinu po celém světě, zatímco telefony Nokia budou moci sloužit jako odrazový můstek pro Windows Phone.

Nokia si podrží své patentové portfolio a poskytne Microsoftu desetiletou licenci na své patenty (počítáno od uzavření transakce). Microsoft naopak poskytne Nokii licenci na své patenty ve službách HERE. Nokia dále poskytne společnosti Microsoft opci na obnovu tohoto vzájemného licenčního ujednání.

Vedle toho bude Microsoft strategickým licenčním partnerem platformy HERE, za jejíž čtyřletou licenci bude Nokii platit.

Microsoft okamžitě poskytne společnosti Nokia 1,5 miliardy euro ve formě tří splátek po 500 milionech euro ve směnitelných úpisech financovaných ze zámořských zdrojů společnosti. Pokud se Nokia rozhodne tuto finanční možnost vyčerpat, splatí úpisy Microsoftu z výnosu transakce po jejím uzavření. Toto financování není podmínkou pro uzavření transakce.

Společnost Microsoft rovněž oznámila, že si vybrala Finsko jako místo pro své nové datové centrum, které bude poskytovat služby evropským zákazníkům Microsoftu. Společnost prohlásila, že v horizontu několika příštích let hodlá investovat více než čtvrt miliardy dolarů do základního kapitálu a provozu datového centra, přičemž se dále počítá s jeho rozšiřováním.

Změny ve vedení společnosti Nokia

Společnost Nokia očekává, že Stephen Elop, Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen a Chris Weber přejdou po uzavření transakce do Microsoftu.

Mimořádná valná hromada

Společnost Nokia plánuje svolat mimořádnou valnou hromadu, jež se uskuteční 19. listopadu 2013. Oznámení a více informací o transakci a jejím pozadí budou zveřejněny v průběhu tohoto měsíce.

Další články k tématům - akvizice - Qualcomm - telefon - zaměstnanci - Steve Ballmer

Článek Microsoft s.r.o. ze dne 4. září 2013 - středa

Další články od Microsoft s.r.o.