logo Microsoft s.r.o.

Softwarové pirátství ohrožuje uživatele ve firemním prostředí

Studie IDC pro Microsoft ukazuje, že nelegální stahování softwaru je způsob, jak si snadno nakazit počítač škodlivým softwarem. Infekce hrozí v přibližně třetině případů u domácích uživatelů i ve firmách.

Kvůli škodlivým kódům spojeným s nelegální distribucí softwaru stráví letos domácí uživatelé na celém světě 1,5 miliardy hodin odhalováním a napravováním řádění malware. Studie vyčíslila přímé a nepřímé finanční náklady na odstranění problémů s nelegálním softwarem na 22 miliard dolarů pro domácnosti a na 114 miliard dolarů pro firemní zákazníky.

Z výzkumu vyplývá, že padělaný software pochází ve 45 procentech z internetu. Více než tři čtvrtiny programů (78 procent) stažených z webových stránek nebo výměnných sítí obsahují spyware. Více než třetina neoriginálního softwaru staženého z internetu (36 procent) pak obsahuje škodlivý software typu trojský kůň nebo adware zahlcující počítač nevyžádanou reklamou.

"Zneužívání zájmu o nelegální software k šíření škodlivého softwaru je realita dnešních dnů", říká Martin Tolar, ředitel pro malé a střední firmy, Microsoft.

Některé škodlivé kódy umí zaznamenat každý stisk kláves - nabízejí tak útočníkům přístup k heslům a finančním údajům. Další typy škodlivého softwaru umožňují na dálku ovládat počítač nic netušícího uživatele a nahrávat dění před obrazovkou prostřednictvím webové kamery a mikrofonu v počítači. Nejlepší způsob, jak se před podobnými riziky ochránit, je pořídit si už při koupi počítač s legálním softwarem.

Studie IDC nazvaná "Nebezpečný svět padělaného a pirátského softwaru" je dostupná jako součást globální kampaně Microsoftu s názvem Play it Safe, která je zaměřená na informování o rizicích spojených se softwarovým pirátstvím.

"Výsledky našeho výzkumu jsou jednoznačné: na uživatele, kteří narazí na padělaný software, čeká reálné nebezpečí", shrnuje John Gantz, vedoucí výzkumu společnosti IDC. "Někdo možná i vědomě sáhne po padělaném softwaru, aby ušetřil peníze, ale malware spojený s nelegálními kopiemi softwaru ve výsledku místo úspor přinese významné finanční i emociální náklady pro domácí i firemní uživatele."

Závažnost problematiky pirátství potvrzuje i zástupce protipirátské organizace BSA, Jan Hlaváč: "Téměř každý třetí program instalovaný v Česku je pirátský, což znamená, že 35 procent softwaru je u nás používáno nelegálně. A to i přesto, že firmám i domácím uživatelům hrozí vysoké tresty, policejní stíhání či finanční kompenzace výrobcům softwaru v řádech desítek až stovek tisíc korun."

Zajímavá zjištění studie:

Využití padělaného softwaru k šíření škodlivých kódů je relativně nová metoda používaná internetovými zločinci k napadení uživatelů, kteří neznají rizika spojená s používáním neoriginálního softwaru.

Studie IDC odhalila také překvapující množství softwaru, který uživatelé nainstalovali na korporátní počítače, a poskytli tak potenciálním útočníkům další způsob pro napadení citlivých interních sítí.

Studie ukázala rozpor mezi tím, co přiznávají IT manažeři a informacemi od uživatelů. Výskyt uživatelských instalací nepovoleného softwaru přiznalo 38 procent dotázaných manažerů, k instalaci na firemní počítače se přiznalo 57 procent respondentů mezi uživateli.

Alarmující je, že podle respondentů se bez problémů obešlo pouze 30 procent takto instalovaného softwaru. Rizikový potenciál uživateli instalovaného softwaru připouští pouze 65 procent dotazovaných IT manažerů. Pro mnohé firmy může právě uživateli instalovaný software představovat slepý úhel při zabezpečování firemní infrastruktury.

Globální studie IDC analyzovala 270 webových serverů a výměnných sítí, 108 stažených balíčků softwaru a 155 CD a DVD s nelegálním softwarem. IDC zároveň zjišťovalo informace od 2077 koncových uživatelů a 258 IT manažerů v Brazílii, Číně, Indii, Mexiku, Německu, Polsku, Rusku, Spojených státech amerických, Thajsku a ve Velké Británii.

Microsoft nabízí svým zákazníkům informace o bezpečnostních rizicích a možnosti ochrany na webových stránkách, kde je možné také ověřit, zda je jejich počítač bezpečný. Pokud bezpečnostní nástroje odhalí problém, nabízí stránky také možnost odstranění infekce.

Zákazníkům hledajícím nový počítač Microsoft doporučuje nákup u zavedených specializovaných prodejců, kteří nabízejí legální software společnosti Microsoft.

Další články k tématům - adware - infrastruktura - internet - malware - pirátství - security - spyware - studie - výzkum - Jan Hlaváč

Článek Microsoft s.r.o. ze dne 7. března 2013 - čtvrtek

Další články od Microsoft s.r.o.