logo NetRex s.r.o.

Bezpečí domácnosti podle nejnovějších trendů

Řádné dveře, dostatečně pevná okna, vysoký plot a podobné "drobnosti" mohou zloděje odradit. Ale pokud se přes ně přeci dostane, nic nenaděláte. Leda byste doma měli některý ze sofistikovaných elektronických systémů, který na vetřelce upozorní. Svůj hrad si dokonce můžete hlídat sami z vlastního mobilního telefonu !

Většina rodinných domů, méně ovšem bytů, už dnes některý z tzv. elektronických zabezpečovacích systémů využívá. Ti, kteří stále spoléhají na vysoký plot nebo čtyřnohého hlídače, by o něm rozhodně měli začít přemýšlet. Jeho cena nemusí být nutně závratná, odvíjí se samozřejmě od velikosti objektu i svých schopností. A investice se vám vrátí v podobě klidnějšího spánku i pobytu na dovolené. Na věci nic nemění fakt, že u vás „není co ukrást“. To je dnes mnohým zlodějům jedno.

CO JE ZÁKLAD

Práci zabezpečovacího systému řídí ústředna, která zpracovává podněty z jednotlivých snímačů a ovládacích zařízení a podle toho, jak je naprogramována, po jejich vyhodnocení rozhoduje o spuštění poplachu. Jednotlivé snímače mohou být v různých místnostech a mohou detekovat různé podněty. Nejčastěji reagují na pohyb, změnu teploty, přítomnost kouře, ty „chytřejší“ dokonce rozpoznají zvuk tříštícího se skla, únik plynu, zaplavení prostoru. Zabezpečení domácnosti nejvíce pracuje s těmi prvními z nich.

Nejjednodušší způsob, jak pomocí elektronického systému zabezpečit domácnost, je opatřit vchodové dveře nejen dostatečným zámkem a jinými mechanickými prvky, ale také magnetickým detektorem jejich otevření. Celých 80 % vloupání se totiž děje právě překonáním vstupních dveří. Pokud po jejich otevření příchozí nezadá v daném časovém limitu správný bezpečnostní kód a systém neodjistí, ústředna vyhlásí poplach. Kromě klávesnice, na níž kód vyťukáte, můžete používat také rádiový ovladač. Obě varianty jsou dostatečně bezpečné. Máte-li pocit, že se k vám zloděj může dostat i jinými cestami, lze takto zabezpečit celý plášť budovy – okna, dveře, vikýř apod.

V interiéru vás pak ochrání již zmíněné snímače, které rozpoznají pohyb. Mají různé vlastnosti podle konkrétních požadavků, některé například rozpoznají, že se do vnitřních prostor dostal člověk, zatoulanou myš nebo vašeho psa ale nechají na pokoji.

Kolik to stojí ? Cena zabezpečovacího systému se odvíjí od velikosti objektu. Orientačně lze říci, že běžné zabezpečení středně velkého rodinného domu vyjde na přibližně 40 tisíc korun.

HLÁŠENÍ NA POPLACH

Odhalí-li snímače neobvyklé podněty a následně ústředna vyhlásí poplach, obvykle se aktivuje siréna. Ty, které se rozezní uvnitř (interiérové), mají v první řadě za úkol svým velmi pronikavým a hlasitým zvukem odradit zloděje. Venkovní proti tomu mají také upozornit sousedy či kolemjdoucí na to, že se v domě něco děje.

K majiteli objektu, případně k bezpečnostní agentuře – jeli zabezpečovací systém připojen na pult centralizované ochrany, se informace o poplachu rovněž dostane, a to během okamžiku. Může to zařídit některý z komunikátorů, který využívá pevné linky nebo mobilní sítě, případně GPRS. Na pevnou linku či mobilní telefon, případně pager vám dorazí zpráva, že někdo vstoupil do vašeho domu. Tu si vy při instalaci systému sami nahrajete a ústředna ji v případě poplachu jen automaticky odešle.

DOHLED NA DÁLKU

Další možností, jak ochránit svůj dům, je instalace kamery, která už není jen záležitostí komerčních prostor, obchodů, bank, kanceláří ...

Oko kamery může hlídat vaše vchodové dveře, ale samozřejmě i jakoukoli jinou část objektu, vně či uvnitř. Podle toho, jak náročné budou vaše požadavky na vlastní bezpečí, můžete zvolit i typ kamery.

Základní venkovní vás vyjde na přibližně 10 tisíc korun. Ročně zaplatíte za její provoz (vzdálený přístup, nahrávání) tři tisíce korun, za každou další dva tisíce. Lepší kamera uvidí i ve tmě, pokud bude doplněna zdrojem infračerveného záření.

Některé kamery mají rovněž objektiv vybavený elektronicky řízenou clonou, která zajistí, že kamera dobře uvidí jak ve tmě, tak při ostrém slunci.

Základní typ kamery předá kvalitní obraz ještě za šera – přepne na černobílý režim. Je tedy dobré kombinovat základní kameru se světlem na fotobuňku, které pořídíte v každé hobby prodejně.

Co ale s kamerou v domácnosti, kde není třeba hlídat zaměstnance a sledovat nepřetržitě provoz v určitých místech ? Kdo by to navíc celý den dělal a rozpoznával mezi příchozími nebezpečné osoby ?

Pro příznivce moderních technologií je na trhu zajímavá novinka

Tou není systém zabezpečení domácnosti jako takový, ale jeho ovládání. Obraz od vchodových dveří si můžete v případě potřeby prohlédnout odkudkoli, stačí k tomu mobilní telefon s kvalitním displejem a připojením na internet nebo počítač rovněž s připojením (k obrázkům od svého domu se dostanete jednoduše přes uživatelské jméno a heslo).

JAK TO FUNGUJE ?

Kamera hlídá dveře domu ve vaší nepřítomnosti sice nepřetržitě, ale vám pošle zprávu teprve v okamžiku, kdy zabezpečovací systém v domě zaznamenal neobvyklé věci.

Než zavoláte bezpečnostní složky, můžete si na telefonu či internetu přehrát, co se v uplynulých okamžicích u vašich dveří stalo.

více informací k NetRex

Pokud kamera u dveří či kamery v okolí vašeho domu nic nezaznamenaly, můžete být klidní a na dálku vypnout sirény – nebudete zbytečně platit výjezd bezpečnostní agentury. Pokud ano, snadno přivoláte rovnou policii, přičemž nahrávka z kamery může sloužit jako důkazní materiál.

Tuto kameru lze nainstalovat na místa, kudy by se nezvaný host mohl dostat do domu, ale jak již bylo řečeno, nejčastěji se tak děje hlavním vchodem, ale také třeba do přístupových míst v interiéru – předsíně, sklepních prostor apod. Vzhled budovy či místnosti nebudou narušeny – její velikost i tvar mohou být nenápadné.

BEZPEČÍ I KOMFORT BYDLENÍ

Opravdovým vrcholem je posun od ovládání zabezpečovacích zařízení na dálku k domácí automatizaci. Jednotlivé domácí spotřebiče, přístroje ale také např. systém zavlažování lze navzájem propojit a z mobilního telefonu či internetu v kanceláři doslova ovládat dům či byt na dálku. Můžete nejen sledovat, zda se do vašeho domu někdo nedobýval, jaká je uvnitř teplota, zda pracují jednotlivé spotřebiče, ale můžete si také přitopit před návratem z dovolené, rozehřát saunu před příchodem z práce, zalít záhony, vypnout topení, selhala-li předpověď počasí. Zapnout myčku, pračku ... Můžete nečekaně rozsvěcet nebo zatahovat a vytahovat rolety, aby to vypadalo, že jste stále přítomni, to všechno jen pomocí telefonu či notebooku. To je domácnost ovládaná na dálku – trend moderní doby.

S KABELY ČI BEZ ?

Jednotlivé části elektronických zabezpečovacích systémů, které si předávají informace, jsou propojeny buď kabely či bezdrátově. V prvním případě je nevýhodou náročnější a také dražší instalace (zasekávání vedení do zdí apod.), zatímco v druhém případě tento problém odpadá – prvky mezi sebou komunikují rádiově a snímače napájejí baterie, systém lze tak třeba v případě stěhování snadno demontovat. Na druhou stranu vyžadují bezdrátové systémy hlídání stavu baterií a v případě potřeby jejich výměnu, stejně jako pravidelné preventivní prohlídky.

VYBÍREJTE PEČLIVĚ

Kupovat zabezpečovací systém na tržnici nebo v supermarketu by vás nejspíš nenapadlo. V tomto případě platí, že kvalita musí být zaručena. "Podezřelé" zabezpečovací systémy mohou být poruchové a pokud už budou pracovat, hrozí, že budou spouštět alarm i v případech, kdy to není opodstatněné. Sousedé si na neutuchající sirény postupně zvyknou ... Bude-li k planým poplachům vyjíždět bezpečnostní agentura, levný výrobek se vám prodraží na platbách za její práci.

Dobrý zabezpečovací systém je atestován podle normy ČSN EN 50131-1, případně je schválen Českou asociací pojišťoven. Pokud využívá rádiová či telekomunikační zařízení, musí mít zároveň atest Českého telekomunikačního ústavu.

KONEČNÁ INSTALACE

Tu by měla provést profesionální firma. Máte jednak záruku, často zároveň získáte slevu na pojistném. V opačném případě se může neprofesionální instalace projevit negativně na proplácení pojistné události.

Kateřina Nová
www.casopisdomov.cz

Článek NetRex s.r.o. ze dne 13. května 2008 - úterý

Další články od NetRex s.r.o.

Bezpečí domácnosti podle nejnovějších trendů