share itpoint.cz

NEN čelí trestnímu oznámení NFPK

Nadační fond proti korupci podal letos v březnu trestní oznámení ve věci podezření na spáchání několika trestných činů, kterých se měl dopustit neznámý pachatel nebo pachatelé v souvislosti s vývojem aplikace Národní elektronický nástroj - NEN.

Aplikace NEN by měla sloužit k zadávání veřejných zakázek. Garantem projektu je Ministerstvo pro místní rozvoj. Značná část vývoje je financována z fondů EU. Veřejnou zakázku na vývoje NENu vyhrála společnost DATASYS. Ponechme stranou úvahy o smysluplnosti projektu a budoucnosti projektu. Obě otázky jsou na rozsáhlý komentář.

Trestní oznámení se zabývá dvěma aspekty celého projektu:

  • jiné technické řešení než bylo v původní nabídce a smlouvě
  • extrémními náklady

Z pohledu daňového poplatníka jsou důležité zejména náklady na vývoj aplikace. Podle několika odborníků z oblasti ICT, které fond oslovil, by neměly náklady na vývoj takového nástroje přesáhnout částku 20 mil. Kč. Dosavadní náklady na vývoj NENu se pohybují v řádech stamilionů korun. Navíc je nutné počítat s náklady na provoz aplikace a to ve výši cca 230 mil. Kč za období 5 let.

"NEN je podle našeho názoru extrémně předražený a Ministerstvo pro místní rozvoj dostalo produkt se zásadně jiným technickým řešením, než se kterým zvítězil dodavatel v soutěži. Právě toto řešení ale mělo poloviční váhu při hodnocení nabídek uchazečů. Naši IT konzultanti odhadli, že by se cena za vývoj takového sytému měla pohybovat v desítkách milionů, v žádném případě ne téměř dvě stovky milionů," doplňuje důvody podáního trestního oznámení Petr Soukenka, analytik a ředitel Nadačního fondu proti korupci.

Veřejnou zakázku na provoz aplikace vyhrálo sdružení uchazečů Tesco SW a.s. a Telefónica Czech Republic, a.s. Zajímavostí je, že společnost Tesco SW byla zároveň subdodavatelem společnosti DATASYS při vývoji aplikace.

ŠTÍTKY - korupce - NEN - Petr Soukenka

Článek Nadační fond proti korupci ze dne 25. června 2015 - čtvrtek, čteno 1242x

Všechna firemní zařízení Android pod kontrolou
Další články Nadační fond proti korupci

Projekt NEN je ušit na míru IT společnos...

Záznam kriminálního jednání pomáhá polic...

Senátní paskvil návrhu zákona o registru...

Soudní znalec IT v kauze MPSV má pozasta...

Vláda nestíhá plán zavedení registru sml...

NEN čelí trestnímu oznámení NFPK

Smlouvy na internetu - koalice rozhoduje...

Smlouvy na internetu - minimalistické ve...

Ceny za odvahu v boji proti korupci za r...