logo Novell-Praha, s.r.o.

Novell v aktualizaci Service Pack 2 přináší vylepšení systému SUSE Linux Enterprise 10

Společnost Novell oznámila celosvětovou dostupnost aktualizace SUSE Linux Enterprise 10 Service Pack 2 (SP2), která přináší vylepšení v oblasti virtualizace, správy, podpory hardwaru a interoperability.

SUSE Linux Enterprise Server 10 SP2 je jediné virtualizační řešení založené na platformě Xen s plnou podporou Microsoftu pro systémy Windows Server 2008 a Windows Server 2003 jako hosty a s možností živé migrace těchto hostů napříč fyzickými počítači. V aktualizaci SP2 je také obsaženo několik vylepšení specifických pro SUSE Linux Enterprise Desktop 10 a SUSE Linux Enterprise Real Time 10. Dále Novell uvedl nástroj Subscription Management Tool pro SUSE Linux Enterprise, který pomůže zákazníkům lépe spravovat aktualizace softwaru SUSE Linux Enterprise.

"Nový service pack pro SUSE Linux Enterprise 10 má co nabídnout téměř každému – zákazníkům, partnerům a vývojářům," řekl Holger Dyroff, viceprezident marketingu produktů SUSE Linux Enterprise ve společnosti Novell. "O přednostech Linuxu v podnikovém prostředí se mezi zákazníky ví čím dál víc a Novell se dlouhodobě soustředí na zvyšování komfortu pro zákazníky s důrazem na snižování nákladů. Spolehlivost, zabezpečení a interoperabilita nemusí stát jmění. Je to dlouhodobá hodnota, kterou Novell v systému SUSE Linux Enterprise nabízí."

Subscription Management Tool pro SUSE Linux Enterprise

Nástroj Subscription Management Tool (SMT) pro SUSE Linux Enterprise pomůže zákazníkům snadno spravovat aktualizace softwaru SUSE Linux Enterprise při dodržování podnikových zásad firewallu a platných předpisů. SMT je balíčkový proxy systém, který je integrován s nástrojem Novell Customer Center a poskytuje jeho klíčové funkce lokálně v síti zákazníka. Slouží jako úložiště a cíl registrace, který je synchronizován se službou Novell Customer Center, takže zachovává všechny její funkce a přitom umožňuje bezpečnější centralizované nasazení.

SMT umožňuje zákazníkům snadno distribuovat aktualizace na všechna zařízení se systémem SUSE Linux Enterprise (servery, desktopy nebo obslužné terminály) a aktualizací Service Pack 2 nebo novější. Aktualizace systému stačí stáhnout jen jednou a následně jsou distribuovány napříč podnikem, což umožňuje zákazníkovi nastavit restriktivnější zásady firewallu a vyhnout se zbytečnému vytížení sítě při opakovaném stahování stejných aktualizací pro jednotlivá zařízení. Nástroj SMT je plně podporován a mohou si jej stáhnout zákazníci s aktivním předplatným produktu SUSE Linux Enterprise.

Vylepšení systému SUSE Linux Enterprise Server

SUSE Linux Enterprise Server 10 SP2 obsahuje platformu Xen ve verzi 3.2, která zahrnuje několik vylepšení virtualizace včetně podpory pro plně virtualizované systémy Windows Server 2008 a Windows Server 2003 a možnosti živé migrace virtualizovaných systémů Windows Server napříč fyzickými počítači. SUSE Linux Enterprise Server je jediné nezávislé virtualizační řešení, které nabízí plnou podporu společnosti Microsoft pro hosty se systémem Windows Server. Navíc rozsáhlá řada novinek v sadě nástrojů pro správu YaST zahrnuje vylepšené funkce pro první spuštění a podporu síťových modulů pro nová zařízení.

Srinivasa Rao Addepalli, technický ředitel a hlavní architekt společnosti Intoto Inc., který se účastnil beta programu k aktualizaci SP2, řekl : "SUSE Linux Enterprise Server je ideální volba zákazníků pro bezpečnostní aplikace ve virtualizovaném prostředí. Pro zabezpečení virtuálních systémů dodává Intoto řešení UTM a MultiService Business Gateway, která využívají Xen na platformě SUSE Linux Enterprise Server 10, a zvýšený výkon a spravovatelnost verze SP2 nám udělaly radost. Díky nové podpoře plně virtualizovaných hostů se systémem Windows Server 2008 umožňuje verze SP2 vytvářet opravdové virtualizované systémy."

Aktualizace SP2 obsahuje také vylepšení v oblasti vysoké dostupnosti a správy úložišť, například aktualizace součástí Heartbeat 2 a OCFS2. Mezi vylepšení v oblasti správy sítě patří podpora protokolu IPv6. Systém SUSE Linux Enterprise Server 10 SP2 byl navržen tak, aby splňoval požadavky americké vlády na protokol IPv6 a v současné době probíhá jeho certifikace. Rozšířená podpora hardwaru zahrnuje nové ovladače síťových adaptérů, úložných zařízení a dalších komponent spolu s plnou podporou kryptografického hardwaru IBM.

Vylepšení systému SUSE Linux Enterprise Desktop

SUSE Linux Enterprise Desktop 10 SP2 nabízí vylepšenou interoperabilitu se systémem Microsoft Windows a aplikacemi Office prostřednictvím podpory místního systému souborů NTFS, zdokonalené integrace se službou Microsoft Active Directory a také upgradované verze OpenOffice.org 2.4 Novell Edition. Mezi hlavní vylepšení sady kancelářských aplikací OpenOffice.org patří podpora maker VBA v aplikaci Calc, možnost vkládat zvukové a video klipy do prezentací v aplikaci Impress a také předběžná verze převaděče souborů Office Open XML (OOXML). Mezi další vylepšení patří plug-and-play podpora bezdrátových širokopásmových sítí (UMTS, 3G), vylepšení nástroje Network Manager a podpora pro nové hardwarové technologie od partnerů Novellu.

Nick Piccone, síťový technik Univerzitní obecní nemocnice a beta tester SP2, řekl : "Vylepšená interoperabilita s Microsoft Windows a Office spolu se zdokonalenou podporou síťových protokolů a hardwaru potvrdily vysoký stupeň produktivity a spolehlivosti, na jaký jsme u systému SUSE Linux Enterprise Desktop zvyklí."

Novinky v systému SUSE Linux Enterprise Real Time

Verze SUSE Linux Enterprise Real Time je specificky vyvinuta, aby zaručovala nízkou latenci a vysokou předvídatelnost časově citlivých aplikací. Service Pack 2 dále zvyšuje výkon a předvídatelnost časově citlivých aplikací provozovaných na systému SUSE Linux Enterprise Real Time prostřednictvím podpory tzv. adaptivního blokování (adaptive locking), technologie OpenFabrics Enterprise Distribution (OFED) 1.3 a protokolu přesného časování (Precise Timing Protocol). OFED 1.3 podporuje jednotné vysokorychlostní propojení založené na rozhraní InfiniBand a na 10gigabitovém ethernetu. S aktualizací SP2 se Novell stal prvním distributorem Linuxu, který podporuje OFED 1.3.

SUSE Linux Enterprise Software Development Kit (SDK)

SUSE Linux Enterprise SDK podporuje nové funkce SP2, takže poskytuje vývojářům a technickým nadšencům ještě více způsobů, jako vytvářet výkonný nový software pro SUSE Linux Enterprise. Obsahuje nové verze několika nástrojů pro vytváření instalačních médií a účelových zařízení: KIWI, YaST2 Product Creator, YaST2 Add-on Creator a YaST2 Image Creator.

Dostupnost

Service Pack 2 pro SUSE Linux Enterprise Server 10, SUSE Linux Enterprise Desktop 10 a SUSE Linux Enterprise 10 SDK jsou k dispozici nyní. Aktualizace SP2 pro SUSE Linux Enterprise Real Time 10 a Subscription Management Tool pro SUSE Linux Enterprise budou k dispozici během 90 dní. Jak Novell oznámil v březnu na konferenci BrainShare, další generace systému SUSE Linux Enterprise – verze 11 – je plánována na první pololetí roku 2009.

Má přinést zásadní vylepšení technologií pro datová centra s nejvyššími nároky na spolehlivost, nástrojů pro migraci z Unixu, virtualizace, interoperability, zelených technologií a desktopového Linuxu.

Článek Novell-Praha, s.r.o. ze dne 2. června 2008 - pondělí

Další články od Novell-Praha, s.r.o.

Novell uvádí nejvyspělejší řešení řízení shody s předpisy

SUSE Linux Enterprise Real Time nyní certifikován a podporován na hardwaru a middlewaru IBM

ZENworks Configuration Management s aktualizací SP1 rozšiřuje škálovatelnost a podporované platformy

Novell si prvním novým produktem PlateSpin od akvizice upevňuje vedoucí pozici na trhu podnikových datových center

Micro-Star International bude dodávat levné mini notebooky s předinstalovaným systémem SUSE Linux Enterprise Desktop

Novell optimalizuje systém SUSE Linux Enterprise Performance pro prostředí VMware

Ministerstvo vnitra a Novell podepsaly smlouvu o strategické spolupráci

Projekt openSUSE oznamuje dostupnost distribuce openSUSE 11.0

Novell otevřel v Praze celosvětové centrum technické podpory

Novell oznamuje finanční výsledky za druhé fiskální čtvrtletí roku 2008

Novell v aktualizaci Service Pack 2 přináší vylepšení systému SUSE Linux Enterprise 10

HP a Novell oznamují migrační program pro zákazníky řešení HP Identity Center

Novell uvádí rozsáhlé integrované portfolio řešení správy identit a zabezpečení pro podnikové aplikace SAP

Novell rozšiřuje linuxová řešení pro správu

Novell snižuje provozní náklady na Linux na platformě IBM System z

Novell rozšiřuje funkce svých řešení pro správu identit a zabezpečení

Novell oznamuje vývojové plány pro SUSE Linux Enterprise 11

Novell a SAP prohlubují spolupráci

Novell oznamuje finanční výsledky za první fiskální čtvrtletí roku 2008

Novell koupí předního dodavatele řešení pro správu datových center PlateSpin

Novell uvádí řešení pro normu zpracování platebních karet

Novell umožňuje snadno začít s Linuxem na mainframu IBM System z

Nové posily týmu v Novell

Novell uvedením produktu ZENworks Endpoint Security Management rozšiřuje možnosti šifrování