logo OKsystem s.r.o.

Šifrovaná firemní komunikace jednoduše s mini serverem Babelbox

OKsystem představuje Babelbox - řešení bezpečné komunikace pro malé a střední firmy. Je určeno pro uživatele, kteří chtějí využívat maximální bezpečnost edice Babelnet Pro on-premise, nechtějí hostovat v cloudu, nemají na pracovišti vlastní vhodný server a nechtějí se zabývat instalací.

Babelbox je tvořen kompaktním a úsporným mini PC typu Intel NUC nebo HP ProDesk mini PC, na kterém je již nainstalováno vše potřebné - OS Linux, Java, XMPP server Openfire, databáze PostgreSQL a serverová část Babelnet Pro On-Premise. Babelbox nemusí být vybaven monitorem a klávesnicí, neboť veškerá konfigurace a správa je prováděna správcem pomocí webového rozhraní.

Babelbox je vybaven SSD diskem, LAN/wifi síťovým připojením k firemní sítí a volitelně USB LTE modemem pro mobilní datové připojení k internetu. Dodává se předinstalovaný na mini PC HP Elite Desk 400 G2 s licencí pro 5, 10 nebo 15 uživatelů, cena kompletního řešení je od 42750 Kč.

"Naším záměrem je nabídnout i malým zákazníkům dostupný systém na enterprise úrovni. S novým produktem Babelbox dodáváme platformu pro šifrovanou firemní komunikaci založenou na dostupném mini PC s již integrovanou Enterprise verzí aplikace Babelnet. Zajištění bezpečnosti firemních informačních systémů a komunikace je náročný a nákladný proces, který je zejména u menších firem problémem. Zaměstnanci mají často jedno mobilní zařízení pro soukromou i pracovní komunikaci. Taková komunikace se navíc odehrává s použitím různých populárních, veřejně přístupných aplikací typu messenger či email, které jsou poskytovány zdánlivě zdarma. Výsledkem je, že citlivá firemní a zákaznická komunikace probíhá bez ohledu na její zabezpečení. Přitom počítačová kriminalita roste výrazným tempem - každý je ohrožený," říká Vítězslav Ciml, provozní ředitel společnosti OKsystem, která nedávno uvedla na trh Babelnet, platformu pro bezpečnou firemní komunikaci.

"Malé firmy často nemají vlastní IT odborníky a potřebují jednoduše nasaditelné systémy nenáročné na údržbu. Plnohodnotné podnikové řešení typu Babelbox zajistí komunikační bezpečnost i pro nejmenší společnosti. Není nutné akceptovat jako standard nezabezpečenou komunikaci, která je rizikem pro obchodní informace, odborné know-how a další chráněné údaje. A nemusíte mít vlastní serverovnu, stačí malý Babelbox," doplňuje Ivo Rosol, editel vývoje a spoluzakladatel společnosti OKsystem.

Babelnet

Babelnet je firemní platforma pro šifrovanou komunikaci mezi počítači s Windows nebo macOS a mobilními zařízeními se systémy iOS, Android a BlackBerry. Kombinuje silné kryptografické algoritmy a protokoly pro zajištění autenticity, soukromí a integrity při zasílání i uložení zpráv a dokumentů na počítačích a mobilních zařízeních.

Babelnet klient se jednoduše instaluje na mobilní zařízení a počítače a okamžitě připojí k serveru ve firemní síti, Babelboxu či cloudu. Firemní instalace umožní komfortní dohled, integraci a správu uživatelů a zařízení. Babelnet podporuje jednoduchou integraci s aplikacemi třetích stran - DMS, HR, CRM apod. a zajišťuje tak automatizovaný a bezpečný přenos informací a dokumentů z firemních aplikací k uživatelům.

Hrozby, kterým dnes manažeři reálně čelí v oblasti firemní komunikace

Vedle tradičních IT hrozeb, mezi které patří zejména škodlivý kód, internetové útoky a chování uživatelů přibývají specifické hrozby spojené s komunikací mezi uživateli, zvláště s využitím mobilních zařízení a veřejných služeb. Hrozby mohou působit jak uvnitř, tak z vnějšku organizace.

Vnitřní hrozby.

Mohou být úmyslné, nebo neúmyslné. Motivem úmyslných hrozeb je většinou vlastní finanční prospěch, odplata nespokojeného zaměstnance, nebo zaměstnanec spolupracující s konkurencí. Příčinou neúmyslných hrozeb je neexistence bezpečnostních politik a opatření, lidská chyba, neznalost, pohodlnost, ignorance nebo nešťastná náhoda. Podle Cyber Security Intelligence Index (IBM) je 50% interních hrozeb způsobeno neúmyslně.

Vnitřní hrozby - zdroje:

Vnější hrozby

Vnější hrozby jsou téměř vždy úmyslné. Na rozdíl od vnitřních hrozeb jsou tvořeny nejen lidmi, ale i používáním služeb - komunikací, aplikací, cloudu aj. ...

Vnější hrozby - zdroje:

Reakce na hrozby

Publicita některých odhalených aktivit pro sledování komunikace na internetu vedla ke změně chování běžných uživatelů - přibližně 25% dospělých uživatelů změnilo své chování při používání e-mailu, textových zpráv, vyhledávání, sociálních médií a mobilních zařízení poté co v roce 2015 byl odhalen sledovací program vlády USA.

Manažeři by měli být výrazně citlivější na bezpečnost své komunikace a komunikace pracovních týmů, která obsahuje důvěrné pracovní a obchodní informace. Využití bezpečných komunikačních nástrojů, využívajících silnou kryptografii je nejúčinnější a nejdostupnější opatření k omezení současných hrozeb bezpečnosti komunikace.

Článek OKsystem s.r.o. ze dne 25. října 2016 - úterý

Další články od OKsystem s.r.o.