logo OKsystem s.r.o.

Dynamický biometrický podpis má uplatnění pro libovolná odvětví

Výhody a přínosy biometrických technologií již oceňují některé české firmy. Stále větší pozornost si získává například dynamický biometrický podpis, který je podle platné české i evropské legislativy plně ekvivalentní s běžným podpisem.

Hlavní výhodou biometrie je, že v ideálním případě reprezentuje přímo konkrétního člověka, nikoli přenositelný předmět, šifrovací klíč nebo tajemství. S nasazením biometrického podpisu počítá nejpozději do tří let nejméně polovina velkých společností.

"Některé biometrie umí příslušný software dokonce rozpoznat lépe než člověk - jde například o biometrie ruky, chůze nebo oční duhovky. Poskytuje tak možnost automaticky nalézt a rozpoznat konkrétního jedince mezi mnoha jinými. Systémy založené na biometrii je proto přínosné používat pro zajištění nezastupitelnosti a řízení logické i fyzické bezpečnosti. Pro některé naše zákazníky jsme například implementovali docházkový systém se čtečkami otisků prstu," říká Ivo Rosol, ředitel vývojové divize společnosti OKsystem.

Přestože je v současné době poměrně široká nabídka nejrůznějších zařízení pro práci s běžně dostupnou biometrií, zejména s otisky prstů nebo fotografií obličeje, biometrické systémy v tuzemských podmínkách dosud netvoří často poptávanou komoditu.

Překážek je více, především fakt, že běžně používaná biometrie sama neposkytuje dostatečnou jistotu jednoznačné identifikace. Většinou je tak nezbytné doplnit biometrický údaj ještě dalším faktorem, což komplikuje nejen proces identifikace, ale i příslušný snímač a software. Kromě toho je zde riziko podvrhnutí biometrického vzorku, zejména u otisků prstů a roli hraje také konzervativní přístup uživatelů.

"Osobně očekávám, že pozitivní roli v budoucí adopci biometrických technologií přinesou mobilní telefony, ve spojení s bezkontaktními platbami a mobilním bankovnictvím," doplňuje Ivo Rosol.

Změnu vnímání však mohou přinést také nové přístupy a technologie. Nadějným trendem je propojení biometrických technologií a kryptografie, tedy dvou diametrálně odlišných světů. V současné době se intenzivně pracuje například na autentizaci založené na použití biometrie hlasu a mobilního telefonu společně se standardní silnou kryptografií.

Biometrický podpis je digitální obdoba vlastnoručního podpisu, která slouží k bezpečnému a právně závaznému podepisování elektronických dokumentů a lze jím opatřit např. smlouvy, faktury, žádosti nebo nabídky, a ty jsou takto zabezpečené a připravené k dalšímu elektronickému zpracování, distribuci, případně i k tisku.

Tento podpis je založen na kombinaci vizuální reprezentace podpisu a řady parametrů, jako jsou rychlost, zrychlení, tlak, dynamika podpisu apod., které jsou pro každého jednotlivce jedinečné. Vše přitom funguje z pohledu uživatele velmi intuitivně - pouze se podepisuje nikoliv na papír, nýbrž na tablet s tlakově citlivým displejem či speciální "signpad".

Existují však i alternativy umožňující např. podpis na papírový dokument s využitím speciálního inkoustového pera pro zachycení jak psaného, tak i biometrického podpisu přes biometrickou podložku.

Biometrický podpis může nalézt uplatnění prakticky v libovolném odvětví, výběr technologie a implementaci lze přitom přizpůsobit nárokům daného prostředí. Podstatné je napojení této technologie na další podnikové aplikace či systémy a navazující procesy.

Biometrický podpis lze aplikovat prakticky pro jakoukoliv obchodní aplikaci a lze jej využít v řadě firemních procesů, jako jsou prodejní a obchodní procesy, platební transakce nebo interní a servisní procesy.

Umožňuje přesné a rychlé ověřování operací pomocí podpisových vzorů nebo odbourání papíru a využití pouze elektronických dokumentů.

Článek OKsystem s.r.o. ze dne 23. ledna 2015 - pátek

Další články od OKsystem s.r.o.