Porušování autorských práv je problém, s kterým se potýkáme již dlouhá léta. Nejde pouze o pirátské kopie filmů či hudebních nahrávek, ale také o padělky světových oděvních značek, obuvi nebo léčiv. V posledním desetiletí se padělání, v podstatě čehokoli, stalo natolik rozšířeným, že se EU rozhodla zakročit. Podle odhadů překročily hospodářské ztráty spojené s padělky 500 miliard eur ročně, v čemž jsou zahrnuty ztráty obchodních příležitostí a daňových příjmů. Navíc v případě padělání léčiv může dojít k vážnému ohrožení života spotřebitelů.
Evropský parlament s přísnějšími postihy za pirátství přijal též myšlenku sjednotit v rámci EU pokuty za výrobu padělků. Pokuta by mohla dosáhnout výše až 300.000 eur (asi 8,5 milionu korun) a v nejzávažnějších případech by mohli být výrobci a obchodníci s padělky potrestáni odnětím svobody až na 4 roky. Menší prohřešky, jako je sdílení chráněných výrobků (např. fotokopie knih pro studijní nebo výzkumné účely, nebo sdílení hudebních nosičů), by zůstalo v pravomoci národního občanského práva. Do budoucna by tedy ve většině případů porušení práv duševního vlastnictví národní soudy musely s pachateli jednat na základě jednotných pravidel.
Přijetí nového zákona vyvolalo vlnu jak pozitivních, tak negativních ohlasů. Parlamentní zpravodaj k zákonu Nicola Zingaretti uvedl, že tato směrnice, která poprvé harmonizuje trestní zákony členských zemí, je „nutná v boji s organizovaným zločinem, který nezná hranic“. Na druhé straně ředitel evropské spotřebitelské organizace BEUC, Jim Murray, společně s jinými organizacemi oslovil europoslance otevřeným dopisem, ve kterém varuje: „Podle současného návrhu by se děti poslanců, stejně jako mnoho jiných mladých Evropanů, mohly stát oběťmi špatně definovaných kriminálních sankcí.“ Podle BEUC návrh zákona trestné činy formuluje vágně a mnohdy zavání porušováním lidských práv.
Normou se nyní budou zabývat jednotlivé členské státy EU. Směrnice vstoupí v platnost pouze v případě, že ji schválí všechny členské země. To může být ale obtížné, neboť země jako Velká Británie nebo Nizozemsko se obávají, že EU zachází při harmonizaci trestního práva příliš daleko a vměšuje se tak do oblasti tradičně vyhrazené členským zemím.
Článek Sdružení obrany spotřebitelů ČR ze dne 9. května 2007 - středa
Opatrně se zábavnou pyrotechnikou
Test hudebních mobilů na předvánočním trhu
Považují děti v Evropě online technologie za nebezpečné
Rekordy poradenství SOS spotřebitelům přes internet a telefon
Opravdu jste přerostli svůj tarif u T-Mobile
SOS představuje nové logo SAOP
Jeden a půl milionu návštěvníků na www.spotrebitele.info
Spor o bankovní poplatky pokračuje
Nakupování přes internet se těší trvalé oblibě
Europoslanci chtějí zpřísnit postihy za porušení autorských práv
České telekomunikace na cestě do Evropy
Evropský telekomunikační trh potřebuje více konkurence
Čipové karty ochrání naše účty před podvodníky
Prodejce musí uvádět ceny včetně DPH
Internetový prodej začíná dobývat evropský trh
Vytváření kouřové clony aneb ceny roamingového volání neklesají
SOS podalo trestní oznámení na prodejce mobilních telefonů
Jak se testují mobilní telefony