logo Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Internetové aukce

Internetové aukce jsou současný fenomén, který vyhledává stále více spotřebitelů. Přibývá jak nabízejících, tak kupujících - dražitelů zboží. Zboží, které se na aukcích nabízí, má nejrůznější povahu od„nepovedených“ dárků, které však nešly vrátit do obchodů, až po pro někoho nepotřebné a staré věci, které jiní však ještě dobře využijí.

Jedním z dalších důvodů, proč jsou tyto aukce tak oblíbené, je cena. Často se totiž stává, že vydražené zboží získáte za cenu, která zdaleka neodpovídá ceně v obchodech. Možná právě proto se internetové aukce stávají jedním z nejoblíbenějších míst pro nákup. Velkou roli při těchto nákupech hraje i štěstí a možná právě to je další důvod a lákadlo pro vyhledávače aukcí.

V poslední době se však na Sdružení obrany spotřebitelů, o.s. spotřebitelé obracejí s dotazy týkající se právě internetových aukcí. Proto jsme se rozhodli, že Vás seznámíme se všemi problémy, které by Vás mohli potkat. A pro příště již budete znát svá práva a nenecháte se napálit.

Nejčastější otázky :

V případě, že se mi zboží nebude líbit, mohu odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodů? Jsou zde stejná pravidla jako při nákupu přes internet (§53 odst 7 obč. zákona) ?

Zboží zakoupené v aukci je ještě v dvouleté záruční době. Jedná se o nové zboží, které původní majitel nechtěl. Platí automaticky záruka i pro mě ?

Odpovídá prodávající za vady, které se mohou projevit ?

Co mám dělat v případě, že zboží neobdržím ?

Jaká mám práva v případě, že zboží neodpovídá popisu předmětu při aukci ?

A jedna rada na závěr. Při nakupování na internetových aukcích buďte co nejvíce obezřetní. Vždy si vše důkladně prostudujte, včetně referencích od ostatních kupujících. Některé aukční portály sice slibují určitou finanční náhradu v případech, že zboží neobdržíte, či neodpovídá-li zveřejněnému popisu u aukce. Často však pro získání této finanční náhrady je nutné splnit mnoho přísných, až skoro nesplnitelných podmínek. Proto nikdy na něco takového nespoléhejte, spíše spoléhejte na znalosti svých práv a vlastní zkušenosti.

Další články k tématům - aukce - internetové - odstoupit - smlouvy - vady - zboží

Článek Sdružení obrany spotřebitelů ČR ze dne 19. ledna 2009 - pondělí

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR