logo Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Odbavení na letišti přes mobil

Letiště Praha zavedlo novinku - systém, který aerolinkám umožní, aby se jejich cestující odbavili prostřednictvím mobilního telefonu nebo PDA zařízení. Jako první rozšířila své služby o odbavení přes mobil letecká skupina AIR FRANCE KLM.

Od 26. června se pasažéři směřující do Amsterdamu dostanou do letadel s palubní vstupenkou na displeji telefonu. Jediným papírovým dokladem nezbytným pro vstup na palubu letadla tak zůstává osobní průkaz totožnosti. Další linkou skupiny, na které bude nová služba zavedena, je spoj do Paříže letecké společnosti Air France.

Jak takové odbavení přes mobil funguje? Pro využití služby je nutné mít telefon s internetovým prohlížečem. Cestující se přihlásí k odbavení pomocí webových stránek mobile.airfrance.com nebo klm.com. Po vyplnění všech potřebných údajů obdrží elektronickou palubní vstupenku s bezpečnostním čárovým kódem přímo do svého mobilního telefonu ve formě SMS, MMS nebo e-mailu. Pasažéři se mohou odbavit a vybrat si své sedadlo od 30 hodin do 30 minut před uzavřením odbavení.

"Letiště Praha je moderním vzdušným přístavem, který se může pyšnit využíváním řady nejvyspělejších technologií. Projekt odbavení přes mobilní telefon logicky navazuje na další obdobné inovace v letecké dopravě, mezi něž patří odbavení přes internet nebo využití samoodbavovacích kiosků. Zavedení tohoto systému v sobě snoubí ekonomické výhody s přístupem být šetrný k přírodě, na které klademe velký důraz," komentoval novou službu generální ředitel a předseda představenstva Letiště Praha Miroslav Dvořák.

"Tato nová služba naprosto splňuje nároky a požadavky našich cestujících na rychlost, samostatnost a flexibilitu. Zároveň ukazuje snahu Air France a KLM neustále zdokonalovat nabízené služby za pomoci nejnovějších technologií," říká Jan Kropáček, obchodní ředitel AIR FRANCE KLM pro Českou a Slovenskou republiku a dodává : "Službu mobilního odbavení jsme nejdříve několik měsíců testovali na trase Paříž – Amsterdam – Paříž. V České republice již testovací fáze proběhla a do provozu je nyní zaváděna na linkách směřujících do Paříže a Amsterdamu."

"Naším cílem je zabezpečit co největšímu počtu cestujících pohodlnou a bezstarostnou cestu bez zbytečného papírování," říká František Šiling, ředitel AIR FRANCE KLM pro Českou a Slovenskou republiku. "Pomocí mobilního telefonu si můžete vyřídit celý proces od rezervace po odbavení kdykoliv a kdekoliv," dodal František Šiling.

Elektronická palubní vstupenka obsahuje veškeré písemné informace uvedené na klasické palubní vstupence (čas nástupu do letadla, číslo odletového východu, čas odletu, cestovní třída a číslo sedadla). Cestující se zavazadly mohou využít přepážek "Baggage drop-off". U bezpečnostní kontroly a u odletového východu se cestující prokáže čárovým kódem z SMS / MMS / emailu v jejich telefonu. Elektronická (mobilní) palubní vstupenka může být předložena v letištních halách i bezcelních obchodech na Letišti Praha.

Stejně jako u elektronických letenek jsou rezervační údaje cestujících v rezervačním systému i nadále přístupné. Pokud telefon cestujícího nefunguje nebo pokud se mu například vybije baterie, může si svou palubní vstupenku vytisknout v samoobslužném kiosku nebo o vytištění požádat zástupce letecké společnosti.

Podle Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA) by odbavení pomocí čárových kódů mělo být zavedeno u všech leteckých společností do konce roku 2010.

Článek Sdružení obrany spotřebitelů ČR ze dne 3. července 2009 - pátek

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR