Oznámení o různých výhrách v zahraniční loterii či o možnosti získat nějakou materiální výhodu nejsou pro české spotřebitele ničím neznámým. Už několik let se čas od času objeví podnikavec, který zjistí, že je možné získat na lidské důvěřivosti nemalé peníze.
"Kdysi to byla polská společnost Vegas, která lákala lidi na zájezdy do Paříže, pak na výhru 300 000 korun. Později tito podnikavci zvýšili lákavé výhry, ale v současné variantě jde o 80 000 korun," říká mluvčí SOS Ivana Picková.
Stačí jen zatelefonovat na číslo 906 701 111 a slibované peníze budou vaše. Jenže ve skutečnosti se o žádnou výhru nejedná a na telefonní účet začínají během hovoru naskakovat vyšší částky. Linka je totiž zpoplatněná 70 korunami za minutu hovoru. "Tuto informaci mohou spotřebitelé vyčíst přímo z čísla – cenu udává vždy čtvrté a páté číslo placené telefonní linky. A že je placená, uvádí předčíslí, začínající číslem 90x," doplňuje Picková.
SOS upozorňuje, že kontakty na spotřebitele získávají podobní obchodníci s lidskou důvěřivostí nejen v telefonních seznamech, ale také z různých obchodních databází, do nichž spotřebitelé velmi důvěřivě zadávají své osobní údaje, včetně čísel telefonních linek. "Spotřebitelé by si vždy měli pamatovat při vidině podobné výhry – že zadarmo jim nikdo nic nedá a že není možné zvítězit v soutěži, o jejíž existenci ani netuší," doplňuje místopředseda SOS Karel Pavlík.
Spotřebitel může dohledat poskytovatele této linky v oficiální databázi Českého telekomunikačního úřadu na stránkách www.ctu.cz. Některé firmy, které na těchto linkách provozují služby, lze najít na stránkách http://www.cz.o2.com/3partner. Z těchto dvou databází vyplývá, že číslo 906701111 bylo přiděleno Czech On Line, a.s., tel.: 800880838, info@volny.cz. Služby poskytuje s.r.o. ONAWAY, tel. 233090684, Ovocný trh 572, Praha 1. Spotřebitel tudíž může službu reklamovat nejen u svého telefonního operátora, ale i u této společnosti.
SOS doporučuje kromě toho kontaktovat živnostenský úřad podle sídla firmy a uvažovat o podání podnětu z důvodu klamání spotřebitele. Je možné se také obrátit na ministerstvo financí a zjistit, zda má firma platnou registraci k provozování her a loterií.
Článek Sdružení obrany spotřebitelů ČR ze dne 15. května 2007 - úterý
Opatrně se zábavnou pyrotechnikou
Test hudebních mobilů na předvánočním trhu
Považují děti v Evropě online technologie za nebezpečné
Rekordy poradenství SOS spotřebitelům přes internet a telefon
Opravdu jste přerostli svůj tarif u T-Mobile
SOS představuje nové logo SAOP
Jeden a půl milionu návštěvníků na www.spotrebitele.info
Spor o bankovní poplatky pokračuje
Pozor na výhry po telefonu
Nakupování přes internet se těší trvalé oblibě
Europoslanci chtějí zpřísnit postihy za porušení autorských práv
České telekomunikace na cestě do Evropy
Evropský telekomunikační trh potřebuje více konkurence
Čipové karty ochrání naše účty před podvodníky
Prodejce musí uvádět ceny včetně DPH
Internetový prodej začíná dobývat evropský trh
Vytváření kouřové clony aneb ceny roamingového volání neklesají
SOS podalo trestní oznámení na prodejce mobilních telefonů
Jak se testují mobilní telefony