logo Seznam.cz a.s.

Offline mapy celého světa s Windy Maps

Nová mobilní aplikace Windy Maps nabízí snadnou orientaci kdekoliv na světě. Ve stažených mapách můžete vyhledávat či naplánovat výlet pěšky, na kole anebo autem a na zajímavá místa v okolí vás dovede navigace. To vše zcela zdarma - pro Android a iOS.

Po oblíbené službě Mapy.cz, kterou prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu využije denně přes milion lidí, přichází Seznam.cz s mobilní aplikací Windy Maps, která nabízí možnosti, jak vyhledat atraktivní místa v okolí nebo poskytne tipy na zajímavé výlety, ať už pěšky, na kole nebo autem.

Samozřejmostí je i doporučování nejbližších restaurací, hotelů či zastávek veřejné dopravy. Pro praktické využití je možné si stáhnout offline mapy světa po jednotlivých státech, u datově obsáhlých zemí lze zvolit jen regiony. Podobně jako tomu je u aplikace Mapy.cz, si tak lidé mohou do mobilu uložit pouze konkrétní oblast kdekoli na světě, kam se vydávají na cesty.

Nová aplikace je k dispozici na všech mobilních telefonech s operačními systémy Android a iOS v anglickém jazyce. Do budoucna jsou v plánu ještě další jazykové mutace a dostupnost i pro zařízení s Windows 10 a webové prohlížeče.

"Impulsem pro vznik Windy Maps pro nás byla zpětná vazba od lidí samotných. Kromě českých dotazů nám začaly enormně přibývat také cizojazyčné podněty. To nás přivedlo k myšlence vytvořit turistické mapy, které v anglickém jazyce můžeme zpřístupnit lidem z celého světa. Vůbec poprvé tak nabídneme hledání, plánování i navigaci fungující i bez připojení k internetu v jiném jazyce, než je čeština. Navíc navigace je určená i pro auta a můžete si vybrat, zda vás má vést kratší či rychlejší cestou, podobně jako si na kole vyberete, zda chcete jet po silnicích, nebo vyrazit za dobrodružstvím mimo cesty," říká Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz.

Ať už se vydají zahraniční turisté například na pracovní cestu do Čech, nebo se rozhodnou podniknout cestu kolem světa, s mobilní offline aplikací Windy Maps se velmi rychle zorientují a rozhodně se neztratí. Podobně jako Mapy.cz i Windy Maps používají stejný mapový podklad a data. Díky tomu se mohou navzájem doplňovat, a tím pádem lidem poskytovat ještě lepší data.

Nejenže mapové podklady všech zemí světa (vyjma České republiky a Slovenska) stojí na datech z Open Street Map (OSM), ale aplikace využívá i další veřejně dostupná otevřená data či technologie. Příkladem je využívání dat z online encyklopedie Wikipedie, která se lidem zobrazí u konkrétních bodů zájmu v mapě, nebo Wikidata, která umožňují rychlý překlad právě třeba informací z Wikipedie do požadovaného jazyka.

Kromě těchto dat Windy Maps využívají i data o jízdních řádech v zemích a městech, které je nabízí v otevřených strojově čitelných formátech. Proto se s Windy Maps v Londýně lidé dozví nejen informace o Big Benu, ale mohou si k němu i zjistit cestu veřejnou dopravou díky funkci plánovač a propojení Windy Maps s aplikací Jízdní řády.

Tým aplikace Windy Maps ale nevyužívá jen otevřená data. Hledá i partnery, jejichž data usnadní turistům cestování. Proto se v rámci doporučování nejvhodnějšího ubytování dohodli tvůrci Windy Maps s rezervačním portálem Booking.com.

Z budoucích plánů můžeme prozradit, že Windy Maps půjdou mnohem dál s možnostmi offline plánování výletů. Zaměří se především na obohacování jednotlivých tras o reálná data celosvětové komunity turistů.

Článek Seznam.cz a.s. ze dne 11. října 2017 - středa

Další články od Seznam.cz a.s.

Acronis Backup 12.5