logo Software Pro, s.r.o.

Software po expiraci může být hrozbou pro české zdravotnictví

Nejzranitelnějším bodem zdravotní péče jsou nemoderní systémy a nedostatek odborníků, kteří by je aktualizovali. Existuje nějaké řešení v situaci, kdy počítač či celá síť ve zdravotnickém zařízení přestanou fungovat?

Počítačové sítě zejména ve státním zdravotnickém sektoru často pracují na starých, již nepodporovaných verzích systému Windows - např. XP.

"Je alarmující, že kromě samotných počítačů jde také o přístroje se zabudovaným firmwarem, například ultrazvukové či rentgenové přístroje, výpočetní tomografie, magnetické rezonance, monitorovací přístroje na jednotkách intenzivní péče, pohotovosti a podobně. Pokud je na počítač s operačním systémem po expiraci napojen například elektrokardiograf či elektroencefalograf, které měří základní životní funkce, potom jde opět, stejně jako v případě hackerského útoku, o časovanou nálož, jež může dřív nebo později vybuchnout," říká Patrik Sodoma, obchodní ředitel společnosti Software Pro.

Bezpečné řešení s minimálními náklady

Zdravotnictví nemá peněz nazbyt, ale může využít moderní způsob investic. Jedna z výhod pro tento sektor plyne z faktu, že vlastníkem či akcionářem státních zdravotnických zařízení je město či kraj.

Prostřednictvím tendrů se tak mohou dostat k výhodnějším cenám pro státní správu - to když akcionáři licence nakoupí hromadně a použijí je nejenom na úřadě, ale třeba také v nemocnicích a jinde.

Další možností je nákup druhotných licencí, které ve většině případů představují ještě větší úsporu než nové licence určené pro státní správu. Za nesrovnatelně nižší náklady tak lze v systémech nainstalovat použitý, ale aktuální software.

Díky odborné konzultaci instituce dostává softwarové řešení šité přímo na míru svým potřebám.

Použitý software od renomovaných prodejců jako SoftwarePro není pirátskou verzí, jde o originální a plně funkční produkt - licence na použitý software se ničím neliší od příslušné nové licence.

Její majitel využívá stejné výhody, ale s výraznou úsporou až do výše 70%. Stačí uvažovat jako správný hospodář, protože jakékoliv chytře ušetřené finance za software ve zdravotnictví znamenají možnost použít je pro nákup potřebného zdravotnického vybavení nebo modernizaci toho stávajícího.

Článek Software Pro, s.r.o. ze dne 1. dubna 2019 - pondělí

Další články od Software Pro, s.r.o.