logo Sophos

Obavy z kyberzločinu jsou větší než z kriminality v reálném světě

Podle průzkumu společnosti Sophos je příznačným svědectvím digitální éry skutečnost, že lidé se počítačových hrozeb obávají více než kriminality ve fyzickém světě. Povědomí o phishingu a ransomwaru mezi uživateli internetových služeb však zůstává stále velmi nízké.

Celkem 63% účastníků průzkumu má obavy z finančních ztrát, ke kterým by mohlo dojít v případě bezpečnostního incidentu. 61% respondentů znepokojuje, že by hackeři mohli získat nadvládu nad jejich počítači, které následně zneužijí k rozesílání spamu a k malwarovým kampaním na jejich kontakty nebo na další uživatele. 58% dotázaných se obává, že v důsledku hackerských aktivit bude jejich počítač nepoužitelný.

Naproti tomu krádeže automobilu nebo jeho vykradení se bojí 46% účastníků průzkumu a z vloupání do domácnosti má strach 52% respondentů. Zajímavým zjištěním je, že obavy z terorismu má 56% dotázaných.

Průzkum se uskutečnil dotazováním 1250 běžných domácích uživatelů ve Spojených státech amerických, Velké Británii, Německu, Austrálii a Švýcarsku.

Sophos Home

Průzkum Sophosu ukazuje na potřebu podpory vzdálené správy a dostupnosti ochrany založené na cloudových technologiích. Tyto vlastnosti nabízí domácím uživatelům například produkt Sophos Home, který umožňuje snadné zajištění ochrany více počítačů i osob z jednoho centralizovaného rozhraní a je zdarma dostupný v komerční kvalitě.

Zahrnuje v sobě  antivirový program s blokováním URL adres a chrání tak domácí počítače i počítače Macintosh před malwarem, viry, ransomwarem i škodlivými webovými stránkami. Uživatelé s jeho pomocí mohou chránit až 10 počítačů a vlastní zabezpečení spravovat z prostředí libovolného prohlížeče, a to i vzdáleně.

Nejdůležitější fakta z průzkumu:

Lidé již pochopili, jak chránit své domovy nebo auta - a mají tedy pocit, že ochranu fyzického světa mají zvládnutou. Jenže s počítačovým zločinem již takové zkušenosti nemají. Dnešní útoky mají v zásadě dva typy původu.

Prvním jsou zcela legitimní weby, které někdo napadl a k útoku tedy dochází bez vědomí návštěvníka. Druhým způsobem je phishing - zaslání podvodného emailu, který se tváří jako důvěryhodná zpráva usilující o přesvědčení koncového uživatele k otevření riskantních dokumentů nebo ke kliknutí na škodlivé odkazy.

Jakmile jednou nic netušící uživatel podlehne, ransomware se na pozadí spustí a zamkne jeho počítač nebo promění osobní soubory, fotografie i jiná cenná data na rukojmí. Do doby, než uživatel zaplatí výkupné.

Mezi dotázanými uživateli sice existují všeobecné obavy spojené s kybernetickým zločinem, nicméně povědomí o phishingu a ransomwaru zůstává poměrně nízké.

47% dotázaných, problematice phishingu nerozumí nebo ji vnímá jako nízkou hrozbu. Jde o nepříznivý stav, protože právě tento typ útoku je hlavní metodou pro získání přístupu k osobním informacím. Více než 30% považuje své počítače za naprosto či nedostatečně chráněné nebo o phishingu nic neví. A 31% dotázaných uvedlo, že nerozumí ransomwaru nebo že tento typ hrozby vnímá jako málo nebezpečný.

Není překvapením, že za nejnebezpečnější jsou považovány tradiční počítačové hrozby, které existují již delší dobu - tedy malware a spyware. Malware vnímá za extrémně vážnou hrozbu 59% všech dotázaných a v případě spywaru je to 54%.

Nedostatečná informovanost vede k ohrožování ostatních

55% všech dotázaných uvedlo, že radí v oblasti počítačové bezpečnosti i někomu dalšímu - manželce/manželovi, dětem, širší rodině, přátelům, vnoučatům apod. 14% z nich ale neví, zda jsou data správně zálohována a zda by je bylo v případě bezpečnostního incidentu možné obnovit do původního stavu.

Dalších 18% si není dostatečností ochrany jistých, a tak značná část uživatelů, kteří se spoléhají v zajištění ochrany na někoho dalšího, je potenciálně náchylná k narušení svých dat.

V případě počítačů spravovaných pro jiné uživatele nevěří v ochranu těchto zařízení před hackery a počítačovými viry 11% respondentů, přičemž dalších 14% má o ochraně větší či menší pochybnosti.

V celkovém součtu to znamená, že hned 25% domácích počítačů spravovaných třetí stranou je náchylných ke zneužití v rámci počítačové kriminality, a to včetně phishingu a ransomwaru.

Článek Sophos ze dne 5. ledna 2017 - čtvrtek

Další články Sophos

Jaká je bezpečnost chytrých domácích zařízení ve světě internetu věcí?

Tipy pro bezpečné vánoční nákupy na internetu

Jak na bezpečnou chytrou domácnost

Firewall Sophos XG - první řešení pro řízení síťových aplikací

Partneři Sophosu se mohou stát poskytovateli cloudové bezpečnosti

Nové firewally Sophos XG a SG

Ransomware zaměstnává experty na počítačovou bezpečnost prakticky každý den

Technologie CryptoGuard - nová generace serverové ochrany proti ransomware

Sophos Mobile 7 pro správu podnikové mobility

GDPR - Obecné nařízení o ochraně osobních údajů

Obavy z kyberzločinu jsou větší než z kriminality v reálném světě

10 zásad pro bezpečné online vánoční nákupy

Nová generace ochrany koncových bodů proti exploitům i ransomwaru

Sophos Email zvyšuje ochranu cloudových řešení elektronické pošty

Sophos Intercept představuje novou generaci ochrany koncových bodů

Sophos Clean - uživatelem spouštěný skener na vyhledání malware

Sandboxing korporátní úrovně za skvělou cenu

Sophos Sandstorm - nová bezpečnostní technologie sandboxingu

Sophos Mobile Control pro správu podnikové mobility s ochranou dat

Šifrovat firemní komunikaci - ano či ne?

Technologie SurfRight zvyšuje efektivitu bezpečnostní strategie Sophos

Bezpečnostní mechanismus Heartbeat

Noný firewall Sophos XG s bezpečnostním mechanismem Heartbeat

Schvalované přihlášení pro uživatele Facebooku při podezřelých aktivitách na jehjich účtu

Aktualizace na Windows 10 pomocí technologie WUDO

Sophos Partner Roadshow 2015 v Praze

Podporu Sophosu s partnery posiluje Patrick Müller

Sophos Cloud Server Protection Advanced pro pokročilou ochranu serverů

Historie mobilního malware

Nová verze Sophos Mobile Control 5

Neodhalujte zbytečně své soukromí v kyberprostoru

Nové verze produktů Sophos pro ochranu koncových uživatelů

Vývoj v oblasti počítačové bezpečnosti pro rok 2015

Sophos Cloud Server Protection - řešení ochrany serverů

Sophos Secure OS pro bezpečné AWS servery

Sophos cloud s podporou Androidu pomáhá zajistit bezpečnost firemních dat

Prevence proti spamu musí začít na úrovni domácnosti

Sophos rozšiřuje portfolio produktů síťové bezpečnosti