logo Sdružení pro internetový rozvoj

Blokovat weby budeme - rozhodují vyvolení!

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny odmítl dát slovo předsedovi SPIR Jánu Simkaničovi, který na zasedání zastupoval přední subjekty české digitální ekonomiky. Stejně dopadla i zástupkyně české internetové jedničky Seznam.cz Věra Průchová.

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny odmítl pozměňovací návrhy směřující jak k odstranění, tak i ke zmírnění pravomoci ministerstva financí blokovat přístup k internetovým stránkám. Tento nástroj svěřuje úřadu řízenému Andrejem Babišem vládní návrh zákona o hazardních hrách.

Rozpočtový výbor navíc na návrh předsedy Václava Votavy (ČSSD) neumožnil vystoupit oponentům cenzury z řad odborné veřejnosti, ač dle běžných zvyklostí vystoupení hostů umožňuje.

"Jsme přesvědčeni, že ministerstvo financí poskytuje poslancům neúplné a zavádějící informace ohledně fungování blokace internetu v jiných zemích EU, proto nás překvapuje, že poslanci o těchto faktech nechtějí nic slyšet. Zejména u sociální demokracie je překvapivé, že stále podporuje záměr svěřit právě ministerstvu svého hlavního politického konkurenta takřka neomezenou pravomoc cenzurovat internet. Dlouhodobě usilujeme o komunikaci s poslaneckými kluby ohledně blokace, ale zejména ze strany ANO a ČSSD se setkáváme se zjevným nezájmem. Jsou rozhodnuti prosadit moc ministerstva financí nad internetem za každou cenu," říká Ján Simkanič, předseda výkonné rady SPIR.

SPIR již dříve upozornil, že v Dánsku, které je českým ministerstvem financí uváděno jako vzorový příklad blokace, rozhoduje o nelegálnosti stránky soud na základě podnětu od státního regulátora, s čímž český návrh nepočítá a dává tuto pravomoc přímo politicky řízenému úřadu.

Ve Francii čelí možnost blokace stránek tvrdé kritice z řad politiků i odborné veřejnosti zejména kvůli nefunkčnosti - podle renomovaného deníku Le Monde obchází blokaci plných 47% internetových hráčů pokeru.

Návrh českého ministerstva financí výrazně přesahuje rámec zahraniční legislativy a neodráží jak potřebné pojistky proti zneužití, tak ani negativní zkušenosti ze zahraničí.

Poslanec Jan Farský (TOP 09) proto ve druhém čtení předložil dva pozměňovací návrhy na odstranění blokace z návrhu zákona, nebo alespoň její svěření do rukou nezávislého soudu.

O jejich definitivním osudu rozhodne ve třetím čtení plénum Poslanecké sněmovny.

Blokace nepovolených internetových her

Znění § 82 Zákona o hazardních hrách:

  1. Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen "seznam nepovolených internetových her").
  2. Na seznam nepovolených internetových her se zapíše internetová stránka, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b).
  3. Povinnost podle odstavce 1 jsou poskytovatelé připojení k internetu splnit ve lhůtě 15 dní ode dne zveřejnění internetové stránky v seznamu nepovolených internetových her.
Další články k tématům - blokace - cenzura - hazard - internet - legislativa - zákon - Ján Simkanič - Věra Průchová

Článek Sdružení pro internetový rozvoj ze dne 18. března 2016 - pátek

Další články od Sdružení pro internetový rozvoj