logo Sdružení pro internetový rozvoj

Kritika státu za přístup k digitální ekonomice

Myšlenka ministra vnitra o registrovaném přístupu k internetu, problémy rozvoje sítí nové generace, zaostávání eGovernmentu, cenzura internetu v novém zákonu o hazardu nebo trestnost pomluvy u právnických osob ...

Zahájení 9. ročníku Internet Advertising Conference neslo ve znamení kritiky státu za přístup k digitální ekonomice a médiím. Nejvýraznějším ohrožením principů svobody na internetu je aktuálně schvalovaný zákon o hazardu, který pod záminkou boje proti nelegálním hrám zásadně narušuje základní princip internetového prostředí, soustředí neadekvátní pravomoce do rukou ministerstva financí a hrozí zásadním zneužitím.

"Státní správa dlouhodobě selhává v rozvoji eGovernementu a Česká republika se tak pravidelně umisťuje na konci různých žebříčků v rámci Evropy. Místo aby kladla důraz tímto směrem, současná vláda prosazuje opatření, která naopak rozvoji digitální ekonomiky a internetové svobodě zásadně škodí. Opomíjení digitální sféry se podepisuje na konkurenceschopnosti České republiky v rámci Evropské unie. V případě, že zákon o hazardu bude přijat, chceme tlačit na to, aby se dostal k posouzení před Ústavní soud," zdůraznil ve svém vystoupení na konferenci Internet Advertising Conference Ján Simkanič, předseda Sdružení pro internetový rozvoj.

Jako příklad promyšlené strategie rozvoje eGovernmentu Ján Simkanič zmínil Estonsko, které je v digitalizaci státní správy nejlepším příkladem - uvedl tak prezentaci Aet Rahe, vysoké estonské úřednice, která měla rozjezd e-Estonska na starosti a která na konferenci přiblížila, jak a proč se z Estonska stal digitální lídr.

Česká státní správa nemůže udělat nic jednoduššího, než tento příklad, jak mají vypadat moderní nástroje pro kontakt s úřady a státem, adaptovat v českém prostředí.

Další články k tématům - cenzura - eGovernement - hazard - konference - zákon - Ján Simkanič

Článek Sdružení pro internetový rozvoj ze dne 13. dubna 2016 - středa

Další články od Sdružení pro internetový rozvoj