logo Sun Microsystems

ČVUT a Sun otevřou prestižní Center of Excellence v Praze

Sun Microsystems a Fakulta elektrotechnická na ČVUT v Praze prohlubují dosavadní dlouholeté partnerství novým projektem v oblasti přístupnosti a použitelnosti softwarových produktů. Center of Excellence bude otevřeno 9. prosince a zařadí přední českou univerzitu mezi vybrané světové vzdělávací instituce, na kterých již centrum tohoto typu existuje.

Sun Microsystems v rámci tohoto projektu uvolní prostředky ve výši pěti milionů korun. Výsledky budou opět veřejně dostupné v rámci open source licence. Dlouhodobá spolupráce společnosti Sun Microsystems a FEL ČVUT v Praze přináší své plody již od roku 2003. V roce 2004 byla v Praze zřízena první středoevropská laboratoř na výzkum použitelnosti softwaru, která slouží k výzkumu, výuce studentů a v neposlední řadě i ke kooperaci s partnery z průmyslové oblasti.

Problematika návrhu uživatelského rozhraní a zpřístupnění programů pro postižené uživatele (například zrakově, sluchově nebo motoricky) je také hlavní náplní občanského sdružení pražské pobočky ACM SIGCHI, které FEL ČVUT a Sun Microsystems aktivně podporují.

V rámci aktivit pořádaných Prague ACM SIGCHI proběhl letos v Praze už čtvrtý ročník odborné konference World Usability Day. ČVUT v současnosti také ve velké míře využívá řešení firmy Sun Microsystems - od programovacího prostředí NetBeans, které slouží k výuce jazyka Java, až po operační systém Solaris.

"Partnerství mezi naší fakultou a společností Sun Microsystems trvá již několik let a považujeme je za velmi úspěšné. Otevřením Center of Excellence při ČVUT v Praze se otevírá další prostor pro vzájemnou spolupráci, v jejímž rámci se naše fakulta bude podílet na špičkovém výzkumu s následnou pozitivní odezvou v oblasti výuky," říká Prof. Ing. Pavel Slavík, CSc., z Katedry počítačové grafiky a interakce FEL ČVUT.

"S ČVUT spolupracujeme již pátým rokem a za tuto dobu se nám podařilo realizovat mnoho menších i větších projektů k oboustranné spokojenosti. Nynější spolupráce na Center of Excellence však posune naše partnerství do zcela nové úrovně - a do společnosti vybraných světových univerzit, které již tento program realizují," doplňuje Pavel Šuk, ředitel Pražského vývojového centra společnosti Sun Microsystems.

"V letošním roce přitom rozhodně nejde o první společnou iniciativu v oblasti přístupnosti a použitelnosti - vzpomeňme nedávný vznik občanského sdružení Prague ACM SIGCHI,“" dodává Jiří Mžourek, senior manažer společnosti Sun Microsystems a zároveň předseda Prague ACM SIGCHI. "Z výsledků naší spolupráce navíc může těžit doslova každý - výstupy budou opět přístupné ve formě open source.“"

Akce se uskuteční v úterý 9. prosince 2008 od 14.00 v prostorách FEL ČVUT na Karlově náměstí v Praze. Setkání se zúčastní významní pozvaní hosté, mezi nimiž nebude chybět ani Peter Korn, technický ředitel a architekt řešení z oblasti přístupnosti společnosti Sun Microsystems. Během svého dlouholetého působení v oblasti IT získal řadu prestižních ocenění, publikoval významné odborné materiály a podílel se např. na technologiích přístupnosti v prostředí Java, GNOME (Solaris), GNU/Linux a dalších systémech na bázi UNIX, stejně jako u kancelářských balíků StarOffice a OpenOffice.org. Spolupracuje také s pracovníky pro přístupnost týmů Mozilla, Evolution ad.

O Center of Excellence

Program Sun Microsystems patří mezi dlouhodobě úspěšné formy spolupráce s významnými vzdělávacími institucemi a organizacemi třetích stran, fungující asi na stovce míst po celém světě. Center of Excellence je formální a plně zdokumentovaná forma partnerství trvající běžně od jednoho do tří let. Každá ze zúčastněných stran přináší do projektu vlastní prostředky a know-how tak, aby byly splněny předem stanovené vývojové a výzkumné cíle. Centrum přitom může existovat ve fyzické i virtuální formě - vždy však demonstruje využití nejmodernějších softwarových i hardwarových technologií v praxi a zároveň přináší výsledky s možností veřejného využití.

O FEL ČVUT

Na projektu Center of Excellence se podílí dvě katedry FEL :

Katedra počítačů byla založena v roce 1964 a byla jednou z prvních kateder orientovaných speciálně na výuku počítačové problematiky v někdejším Československu. Katedra nabízí tři úrovně studijních programů obsahově zaměřených na hardwarové i softwarové aspekty výpočetní techniky a informatiky - bakalářské, magisterské a doktorandského studium oboru Výpočetní technika. Kromě výuky je katedra velmi aktivní a úspěšná i ve výzkumu a je zapojená v řadě projektů řešících současné problémy světové počítačové vědy.

Před několika měsíci se z katedry oddělila skupina pracovníků, která založila novou Katedru počítačové grafiky a interakce. Její náplní je výuka a výzkum nových metod ve dvou základních oblastech: v počítačové grafice a interakci mezi člověkem a počítačem. Nová katedra je velmi aktivní na poli výzkumu, pro který získala řadu evropských grantů.

Článek Sun Microsystems ze dne 4. prosince 2008 - čtvrtek

Další články od Sun Microsystems

Sun Microsystems spolupracuje s EU na výzkumu přístupnosti softwarových technologií

ČVUT a Sun otevřou prestižní Center of Excellence v Praze

Sun podpořil již čtvrtý ročník World Usability Day 2008

Sun Storage 7000

Sun Microsystems uvádí Solaris 10

Server Sun SPARC Enterprise T5440 se systémem Solaris vytvořil několik světových rekordů

Sun a Fujitsu se serverem SPARC Enterprise T5440 nově definují střední třídu podnikových počítačů

Sun Microsystems rozšiřuje virtualizační portfolio se softwarem Sun xVM

Sun Microsystems uvádí xVM VirtualBox 2.0 a nový program předplatného pro podporu podnikových zákazníků

Sun Microsystems uvádí nejrychlejší 1U server s procesorem X86 pro technické výpočetní úlohy

Tencí klienti Sun Ray od Sun Microsystems se stále více prosazují u zákazníků a udržují si dlouhodobý růst

Sun Microsystems oznamuje konečné výsledky hospodaření za uplynulý fiskální rok 2008 a jeho čtvrté čtvrtletí

Sun Microsystems a Fujitsu uvádějí novou generaci serverů SPARC Enterprise

Nové vysoce výkonné produktové řady Sun Microsystems posilují revoluci v oblasti otevřených úložných systémů

Eva Čermáková jmenována na post vedoucí oddělení lidských zdrojů společnosti Sun Microsystems

Sun Microsystems uvádí novou generaci softwaru Identity Manager

Nejvýkonnější otevřený HPC systém Sun Microsystems v pětici nejsilnějších superpočítačů světa

Sun představil unikátní projekt Blackbox

Vše, co jste chtěli vědět o MySQL

Vyzkoušejte si produkty Sun

Sun Microsystems rozšiřuje první otevřenou platformu pro ukládání dat novými službami a nástroji v operačním systému OpenSolaris

Sun rozšiřuje Sun Streaming System, nejškálovatelnější a nejflexibilnější platformu doručování videa přes IP

Sun Microsystems a Fujitsu rozšiřují řadu serverů SPARC Enterprise o nové systémy s procesorem UltraSPARC T2 Plus

Accenture a Sun Microsystems uvádějí řešení pro celopodnikové zabezpečení

NSA a Sun rozvíjejí technologie zabezpečení operačního systému OpenSolaris

Sun Microsystems uvádí software Role Manager a představuje novou strategii pro řešení podnikového řízení, správy rizik a zajištění shody

Sun se svými blade servery zaznamenal výrazný růst tržeb a počtu zákazníků

Sun Microsystems posiluje akvizicí společnosti innotek pozici technologie Sun xVM mezi vývojáři

Evropská komise udělila společnosti Sun Microsystems kontrakt v hodnotě 141 miliónů dolarů na zajištění IT produktů a služeb

Sun s řešením Modular Datacenter získal nové zákazníky v oblasti výroby, zdravotnictví, vysoce výkonných výpočetních aplikací a telekomunikací

Sun v Praze představil druhou generaci revoluční architektury UltraSPARC T2

Sun Microsystems oznamuje předběžné výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2008

Sun Microsystems oznamuje dohodu o koupi společnosti MySQL