logo Sunnysoft s.r.o.

Sunnysoft testoval v Afghánistánu solární nabíječku a záložní zdroj pro notebooky

Reálnými bojovými podmínkami si prošly powerbanka PowerGorilla a nabíječka SolarGorilla, které dokázaly v poušti efektivně dotovat i dobíjet notebook a další zařízení.

Sunnysoft, specialista na oblast mobilních řešení, kapesních počítačů, smartphonů a GPS navigací, vyslal společně s českou misí profesionálních vojáků z Prostějova do Afghánistánu také dva své populární produkty. Cílem bylo vyzkoušet chování a výdrž záložního zdroje pro notebooky, PowerGorilly, a také solární nabíječky SolarGorilly v náročných podmínkách. A velmi blízko testování opravdu probíhaly boje s Tálibánem. Mise Sunnysoftu byla úspěšná - zařízení dokázala bez ztráty kapacity efektivně nabíjet zařízení, jako byl notebook, mp3 přehrávač nebo PDA komunikátor atd.

"Kvůli nebezpečí přepadů povstalců Tálibánu zde byly všechny přesuny realizovány v bojových vrtulnících. Zde díky otevřeným střelištím kulometů nebyla rozhodně nouze o otřesy, vibrace a zvířený pouštní prach. Solární přístroje vydržely bez úhony i bojové manévry vrtulníků, když se náš stroj dostal do situace, kterou pilot vyhodnotil nebezpečí palby ze země a zahájil sérii ostrých úhybných manévrů, doprovázených vystřelováním klamných cílů," komentuje Petr Blahuš, který celý test zařízení Powertravelleru prováděl. Kromě speciálních jednotek z Prostějova měla nabíječky k dispozici i 4. brigáda rychlého nasazení Armády České republiky.

Jak si vedla zařízení při testech v Afghánistánu ?

test solární nabíječky Sunnysoft - Afghánistán Nabití zcela vybité PowerGorilly ze zásuvky trvalo podle různých okolních podmínek mezi 4,5 - 5 hodinami. Takto "našlehaná" PowerGorilla pak ale vydržela opakovaně zásobovat "outdoorový" notebook Dell 630 Latitude 19,5 V, použitý pro testování, téměř 2 hodiny 45 minut. A to se notebook vůbec nešetřil, právě naopak.

V průběhu testu na něm běžela čtyři otevřená okna s internetem nebo outlookovou poštou. Navíc byl prohlížen film na DVD nebo se na něm upravovaly fotografie ve Photoshopu. Tedy opět velký žrout energie. Pokud se na notebooku jen psalo v textovém editoru nebo pracovalo v Excelu, dokázala ho PowerGorilla popohánět více jak čtyři hodiny.

V případě netbooku Asus EEE se pak při opakovaných zkouškách a při stejném zatížení docílilo výsledků ještě lepších: Při otevřených čtyřech internetových oknech a pouštění filmu z DVD nebo uloženého na harddisku šlapal notebook více jak tři hodiny.

Po vybití záložního zdroje ukazoval stav jeho baterie ještě 50 procent a při pokračujícím stejném zatížení "zhasl" netbook teprve po dalších osmdesáti minutách. A to ještě přitom stačila PowerGorilla nabít i mp3 přehrávač od Sony. V obou případech byly jak notebook Dell, tak netbook Asus EEE při zahájení zkoušek zcela vybité.

Během dne dobíjela SolarGorilla efektivně záložní zdroj a při silném pouštním slunci velmi rychle dosahovala hodnot uváděných v technické specifikaci zařízení. Dobíjení probíhalo bez problémů jak v základním táboře, tak i při přesunech, kdy byla SolarGorilla připevněna na batohu.

Test probíhal i v Karpatech

Zařízením neuškodily ani noční teploty panující na podzim v Karpatech, kdy zde teplota ve vysokých nadmořských výškách klesala i pod nulu. Po několika dnech v terénu za střídání teplot v intervalu den/noc v rozmezí až 25 stupňů záložní zdroj PowerGorilla přišel asi o jednu šestinu své kapacity, alespoň tedy podle indikace stavu nabití na displeji.

Přitom za podmínek používání v teplotně nadprůměrných povětrnostních podmínkách vydržel náhradní zdroj plně nabitý téměř týden. Lze tedy předpokládat, že při využití zdroje jen jako zálohy pro případ nouze by za podmínek obvyklých pro letní střední Evropu mohla PowerGorilla splňovat požadavky na ní kladené po dobu zhruba 14-21 dnů, než by se (ostatně jako každý zdroj) samovolně vybila. To z ní činí kvalitní zdroj energie jak pro cestovatele, tak pro vědce nebo vojáky, operující v oblastech a místech, kde buďto není vůbec proud potřebný k nabití či dobití mobilu, satelitní navigace nebo notebooku (například na hřebenech podkarpatoruských hor), nebo kde je zdroj elektrické zdroje nejistý (mise mimo opevněné základny v Iráku, Afghánistánu, Kosovu či Africe).

Dostupná zařízení Powertraveller

Solární nabíječky a powerbanky britské značky mají ve světě velký úspěch. Na trh jej oficiálně uvedl Sunnysoft jako výhradní distributor v květnu 2009. Kromě řady pro notebooky (testovaná SolarGorilla a PowerGorilla) je v Čechách k dispozici „skladnější“ řada Monkey, která slouží k dobíjení především mobilních zařízení, navigací, mp3 přehrávačů, iPodů a dalších zařízení (Motormonkey, Powermonkey-eXplorer, SolarMonkey atd.). Disponuje velkou škálou konektorů. Jde tedy o zařízení, která zajišťují komplexní řešení energie pro většinu mobilních zařízení a notebooků, ať už uživatele jede s rodinou autem, chodí po horách nebo zkrátka nechcete s sebou nosit několik různých originál nabíječek.

Článek Sunnysoft s.r.o. ze dne 14. prosince 2009 - pondělí

Další články od Sunnysoft s.r.o.