logo Symantec

Android.Counterclank: mobilní malware ohrožuje uživatele přístrojů se systémem Android

Symantec detekoval nový škodlivý kód, který ohrožuje uživatele přístrojů s OS Android. Malware pojmenovaný Android.Counterclank se šíří prostřednictvím aplikací na Android Marketu. Zatím bylo staženo 1 až 5 milionů aplikací s tímto škodlivým kódem.

Android.Counterclank se nachází ve 13 různých aplikacích Android Marketu. Znovu se tak potvrzuje, že mobilní malware je stále nebezpečnější a běžnější hrozbou.

Nová hrozba je podobná botům, může na dálku přijímat příkazy k provedení určité operace nebo ji mohou útočníci zneužít ke kradení informací z nakažených přístrojů.

Aplikace využívající sociální inženýrství, snažící se uživatele přesvědčit ke stažení a nainstalování:

"Proces ověření vydavatele v Android Marketu na tomto příkladu ukazuje své slabiny. Zveřejnit aplikaci je sice jednoduché a rychlé, ale na druhou stranu může snadno obsahovat škodlivý kód. Některé z nakažených aplikací jsou ještě stále k dispozici v Marketu, většinou lákají nejen svým názvem a popisem, ale i tím, že jsou zadarmo. Především uživatelé Android tabletů bez antivirové ochrany by si měli dávat pozor, co na své zařízení instalují a jaká té které aplikaci povolují práva", říká Jakub Jiříček, bezpečnostní konzultant společnosti Symantec.

Článek Symantec ze dne 31. ledna 2012 - úterý

Další články od Symantec

Stáhněte si ZDARMA zkušební verzi systému M-Files