logo System4u a.s.

Za únik firemních dat jsou často odpovědní neopatrní zaměstnanci

Zaměstnanci preferují jedno zařízení pro osobní i pracovní účely a často na nich dávají přednost práci, neboť jsou na ně zvyklí. Firemní data na nich nejsou ale často nijak zabezpečena a ocitají se v ohrožení - firmy se tak musí více zabývat správou firemní mobility.

Podle průzkumu společnosti System4u vlastní telefon nebo počítač pro práci využívá 43% pracujících Čechů a 18% z nich pak přiznává, že bezpečnost firemních dat vůbec neřeší. Pracovní počítač a telefon přidělený zaměstnavatelem přitom už pro velkou část Čechů není lákavým benefitem.

"Firmy tak sice ušetří za nákup elektroniky, o to více by ale měly myslet na zabezpečení firemních dat. Osobní zařízení pro práci podle našeho průzkumu využívá 43% pracujících Čechů, z toho 21% pouze telefon, 6% pouze počítač a 16% používá osobní telefon i počítač. O něco větším rizikem jsou přitom osobní telefony, které nebývají tak dobře zabezpečené jako počítače. Firmy tedy řeší, jak zajistit bezpečí firemních dat na zařízeních, na kterých zaměstnanci stahují rizikové aplikace nebo se kterými se pravidelně připojují k nezabezpečeným WiFi sítím," říká Edward Plch, Managing Partner společnosti System4U, která se zabývá správou firemních mobilních zařízení.

Ideálním řešením pro práci na osobním telefonu je vytvoření odděleného pracovního profilu, z uživatelů osobních telefonů pro práci ho ale má jen 26% respondentů průzkumu.

Většina Čechů má firemní data na telefonu zabezpečena stejně jako osobní data (např. pomocí zámku telefonu nebo antiviru), 18% respondentů pak přiznalo, že nepoužívá žádné zabezpečení firemních dat.

Oddělený pracovní profil zaměstnancům umožňuje vzdálený přístup k firemním e-mailům i aplikacím. Zaměstnavatel pak může v případě rizika celý profil včetně citlivých dat smazat, aniž by ohrozil osobní data zaměstnance.

Ani na přidělených pracovních zařízeních ale nejsou citlivé firemní údaje úplně v bezpečí, 78% Čechů totiž pracovní telefony a počítače využívá i pro soukromé účely.

Otevření přílohy ze soukromého e-mailu nebo stahování filmů z pochybných zdrojů může ohrozit veškerá data, včetně hesel do bankovnictví nebo soukromých fotek. Firmy, které pracují s citlivými údaji, což je naprostá většina firem, by proto měly pořádat pravidelná školení bezpečného chování v digitálním světě.

Nejslabším článkem zabezpečení firemních dat je právě zaměstnanec.

Další články k tématům - bankovnictví - bezpečnost - email - heslo - počítač - průzkum - WiFi - zaměstnanci - Edward Plch

Článek System4u a.s. ze dne 3. května 2019 - pátek

Další články od System4u a.s.