logo System4u a.s.

Věrnostní digitální hra zvyšuje loajalitu zaměstnanců

Společnost System4u vyvinula pro BlueLink International CZ webovou aplikaci - věrnostní hru, ve které zaměstnanci firmy plní zábavnou formou rutinní úkoly, které zlepšují náladu v týmu. Současně také získávají body, které později vymění za firemní benefity.

Společnost BlueLink International CZ se sídlem v Praze je součástí Air France Group. Nabízí rezervace letenek, reklamace zpožděných nebo poškozených zavazadel a věrnostní zákaznické programy. Zaměstnává více než 600 lidí z 50 zemí světa.

Tamní HR specialisté si dobře uvědomovali, že nábor nových zaměstnanců je drahý a časově náročný. Hledali proto cesty, jak si pracovníky udržet co nejdéle. A přišli s nezvyklým nápadem - věrnostní hrou.

Přípravami v BlueLink strávili desítky hodin - zjišťovali, co by jejich kolegy bavilo a hru pojali jako podpůrný nástroj firemních benefitních programů.

Výběr dodavatele webové aplikace hry

Poté začali hledat dodavatele webové aplikace. Vyhlásili výběrové řízení, do kterého se přihlásily čtyři firmy. Nejvíc je zaujal System4u , který přišel s nápadem zasadit hru do leteckého prostředí, což se dobře hodilo k oboru působení BlueLink. HR manažery také oslovila nápaditá grafika v pastelových barvách, která se výrazně odlišovala od ostatních návrhů.

V BlueLink věděli, k čemu má aplikace sloužit, ale přesnou představu, jak bude fungovat, neměli. Proto bylo na vývojářích ze System4u, aby koncept rozpracovali do jednotlivých částí hry.

"Často se stává, že klient přijde s obecným zadáním. Je to pochopitelné, protože na webové či mobilní aplikace není specialista. Doporučuji, aby si takoví klienti ověřili, jestli s tím jejich dodavatel umí pracovat a dokáže samostatně navrhnout řešení. Mnozí vývojáři totiž potřebují úplně přesné zadání, které stačí do puntíku splnit," říká Jiří Brusenbauch, vedoucí vývojářů společnosti System4u.

Jak hra funguje

Aplikace s názvem Around the World začíná výběrem avatara a jeho balonu, helikoptéry nebo jiného létajícího dopravního prostředku. Následně hráče čekají úkoly , které jsou ve hře označované za letecké výlety.

Zaměstnanci mají na výběr z velkého seznamu možností.

Například mohou:

Když úkol splní, označí ho v aplikaci za hotový. Ambasadoři, kterými jsou zejména vedoucí týmů a divizí, ho zkontrolují a potvrdí. Zaměstnanci se pak podle náročnosti úkolu připíše konkrétní počet leteckých kilometrů. Ty pak promění za odměny dle svého výběru, například za oběd zdarma, den volna, výhodnější MultiSport kartu a další.

Je jen na nich, jestli si vyberou větší počet menších, nebo si počkají a nasbírané kilometry investují do velké odměny.

Vychytávky od vývojářů

Aby byla hra pro zaměstnance co nejatraktivnější, přidali do ní vývojáři System4u gamifikační prvky. Jedním z nich je velká mapa, která vede z Prahy přes místa, kde má společnost pobočky.

S každým nasbíraným kilometrem se hráč na této mapě posune a za dosažení nového města získá extra odměnu. Navíc vidí, kde se na mapě nachází jeho kolegové, se kterými může soutěžit.

Když hráč začíná, vidí na hlavní obrazovce pražské panorama. Ale ve chvíli, kdy doletí do Paříže, už na něj na obrazovce čeká Eiffelovka. Další vychytávkou je, že se obloha mění podle denní doby - když zaměstnanec plní úkol brzy ráno, vidí východ slunce a naopak večer hvězdnou oblohu.

Mezi další gamifikační prvky, které System4u do aplikace zařadil, patří žebříček hráčů nebo možnost vytvářet s kolegy týmy za účelem rychlejšího získání bodů.

I pro uchazeče o práci

Do hry se mohou zapojit i žadatelé o práci. Seznam úkolů mají oproti stálým pracovníkům omezený, letecké kilometry například získávají za poslání životopisu nebo napsaní krátkého textu o činnosti BlueLink.

Výhodou je, že díky hře se firma už při náboru odlišuje od ostatních a získává pozornost potenciálních zaměstnanců.

Zaměstnance hra baví

Samotná tvorba aplikace trvala rok. Následné nasazení do ostrého provozu bylo bezproblémové. V prvním půl roce se zapojila přibližně polovina zaměstnanců. Hra je baví a motivuje.

Ve firmě ještě dolaďují aktivní zapojení vedení. Manažeři svoji účast přislíbili, ale jejich herní aktivita zatím není příliš viditelná.

"Pokud by nějaká firma chtěla zařadit mezi zaměstnanecké benefity podobný projekt, doporučil bych jim udělat si mezi vedením firmy i zaměstnanci pořádný průzkum. Jen tak se dozvíte, co by lidi ve firmě bavilo a projekt bude díky tomu dávat smysl. Také je třeba zaměstnancům dobře vysvětlit, proč je pro ně smysluplné se zapojit. Hra totiž musí být zajímavá i tím, že šanci zvítězit má každý, jde jen o vlastní iniciativu a chuť," říká Matěj Kubíček z náborové oddělení BlueLink.

Spolupráci s programátory ze System4u lidé z BlueLink doporučují. Dokáží splnit požadavky zadavatelů, přicházet s vlastními kreativními nápady, poradit a také aplikaci doplnit vhodnou grafikou.

Využijte hru ke zvýšení loajality zaměstnanců

Chcete pro své zaměstnance také vlastní webovou, nebo mobilní aplikaci? Vy určíte její účel, System4u vám ji pomůže vymyslet a postará se o vývoj včetně následného servisu.

Pro více informací firmu nezávazně kontaktujte na info@system4u.com nebo na čísle 543 210 522.

Článek System4u a.s. ze dne 9. května 2019 - čtvrtek

Další články od System4u a.s.

Doporučení System4u k zabezpečení e-mailových serverů

Digital Workspace - nový IT obor

Okta nástroje správy identit pro bezpečný vzdálený přístup k firemním datům

Příčiny komplikací efektivní práce z domova

Proč řešit bezpečnost mobilních zařízení

Nástroje pro bezpečnost dat a Windows 10 zařízení v prostředí Microsoft 365

Jak na správný postup integrace aplikací z rodiny Microsoft 365

Dálkové nastavení tabletů pro žáky a pedagogy ZŠ Antonínská

Migrace do Microsoft Intune s pomocí nástroje IDOT

Drinky s příběhem na tabletech brněnského baru

Jak ekologicky likvidovat staré mobily a výpočetní techniku

Nejvyšší parterský status VMware pro System4u

Home office nástroje s podporou System4u zajistí efektivní práci vašich lidí

Správa mobilních zařízení s rychlou zákaznickou podporou

Mějte mobilní zařízení pod kontrolou v celém jejich životním cyklu

Vzdálená správa mobilních zařízení šetří spoustu času a starostí

Pronájem mobilních zařízení přináší firmám řadu výhod

System4u prokazuje odborné znalosti v oblasti digitálního pracovního prostředí VMware

Firemní mobilní zařízení vybírejte s rozvahou

Online konzultace zdarma pro zřízení home office

Jak přejít na Android Enterprise pro správu a management mobilních zařízení firmy

Výhody umístění v magickém kvadrantu Gartner

Jak se dostat do magického kvadrantu Gartner

Magický kvadrant Gartner - skvělá pomůcka při výběru ICT dodavatele

15 let zkušeností System4u na IT trhu

Recyklovat mobilní telefony se firmám vyplatí

Kontrola vstupenek návštěvníků velkých akcí pomocí mobilních technologií

Věrnostní digitální hra zvyšuje loajalitu zaměstnanců

Za únik firemních dat jsou často odpovědní neopatrní zaměstnanci

Jak zavést ve firmě EMM systém

EMM jako cesta k dalšímu zvyšování produktivity zaměstnanců

Firemní mobilita a GDPR musí být v souladu

AirWatch pomáhá při správě mobilních zařízení obchodníků Bohemia Energy

Mobilita jako nový druh podnikové informatiky

Také musíte řešit IT problémy, se kterými si vůbec nevíte rady?

Mobilních řešení pro práci v terénu bude přibývat

Transformace společnosti System4u na akciovou společnost

MDM řešení má všechna vaše mobilní zařízení pod kontrolou