logo T-Systems Czech Republic a.s.

Hrozby virtuálního světa přehledně na sicherheitstacho.eu

Deutsche Telekom spustil portál sicherheitstacho.eu, který se poprvé představil na letošním veletrhu CeBIT. Statistiky portálu zobrazují formy a mapu původu útoků, je přístupný pro bezpečnostní odborníky a lze tak sdílet data s úřady a výrobci softwaru.

Hrozba z internetu stále roste: každý den se objeví 200 tisíc nových verzí virů, trojských koní a červů. Spolu s tím roste důležitost preventivní ochrany a mezi klíčová témata patří mít přehled o aktuálních hrozbách.

"Nové kybernetické útoky na firmy a instituce zaznamenáváme každý den", říká Thomas Kremer, člen představenstva odpovědný za ochranu dat a legislativu. Deutsche Telekom eviduje až 450 tisíc útoků na své systémy denně a toto číslo roste. "Potřebujeme větší přehled o hrozbách. S bezpečnostním radarem je společnost Deutsche Telekom blíže k dosažení tohoto cíle."

Web sicherheitstacho.eu obsahuje mapu zobrazující původ útoků, jež zaznamenal některý ze senzorů (více než 90 senzorů po celém světě). Statistiky také ukazují nejčastější formy útoků a země, odkud útoky přicházejí. Lokalita však nemusí být bezpodmínečně sídlem útočníka. "Většina útoků je automatizovaná,“ vysvětluje Kremer. „Obrazně řečeno, útoky lze často přirovnat k výstřelu z brokovnice, který může trefit citlivá místa IT systémů."

Společnost Deutsche Telekom používá informace pro vlastní potřeby a také využívá data pro včasné varování zákazníků před potenciální hrozbou. Jedním z konkrétních výstupů jsou informační zprávy zákazníkům, jejichž zdroje byly zneužity pro rozesílání SPAMu.

Společnost T-Systems, která je součástí koncernu Deutsche Telekom, reaguje na hrozby virtuálního světa vývojem nových bezpečnostních produktů a řešení ve spolupráci s výrobci zařízení a softwaru. Jedním z řešení, které významně podporuje bezpečnost, je správa identit v IT systémech nebo například oddělení důležitých dat, která jsou propojena jen identifikátory.

Útočník tak nezíská ucelené informace například v podobě čísel kreditních karet přiřazených k adrese, jménu, rodnému číslu a kontaktu, ale pouze bezcenné identifikátory, které tyto informace zakrývají. Tato řešení jsou od společnosti T-Systems k dispozici i v České republice.

Další články k tématům - CeBIT - kyberzločin - spam

Článek T-Systems Czech Republic a.s. ze dne 19. března 2013 - úterý

Další články od T-Systems Czech Republic a.s.