logo TEKO TECHNOLOGY s.r.o.

O použité laserové tiskárny je zájem

Podle průzkumu Teko Technology roste trend v nákupu použitých laserových tiskáren, pronájmu kancelářské techniky a zájmu o kompatibilní tiskové náplně. Hlavní faktory ovlivňující nákup tiskáren mezi malopodnikateli zůstává počet tisků, technologie tisku, náklady a barevnost.

Průzkum je z období od října do prosince 2012 a zúčastnilo se jej 150 subjektů ze SOHO (Small Office/Home Office). Průzkum se zabýval jak faktory ovlivňujícími výběr tiskárny, tak celkovými náklady na provoz tiskárny v prostředí malých kanceláří do pěti zaměstnanců.

Nejčastější volbou při výběru tiskové techniky mezi živnostníky a malými firmami jsou inkoustové tiskárny, k jejich užívání se hlásilo až 90 % dotázaných. Umožňují plnobarevný tisk, jejich pořizovací cena je poměrně nízká, ale spotřební materiál se může velmi prodražit. Přibližně 90 % respondentů průzkumu užívá inkoustové tiskárny, ale necelá polovina z nich připouští, že do budoucna plánuje sáhnout k laserové technologii.

Pro uživatele je důležitá i značka techniky, do které investují. Nejedná se jen o věrnost určité značce, ta je zásadní jen pro 9 % dotázaných. Malé kanceláře často zvažují i dostupnost značkového servisu. U laciné a neznačkové techniky je oprava často neefektivní a neekonomická.

Lídrem na trhu jsou obecně laserové tiskárny. Rozšířené jsou hlavně ve velkých a středních kancelářích. "V uplynulých dvou letech jsme zaznamenali zvýšený zájem o tonery do laserových tiskáren i ze strany drobných podnikatelů", potvrdil Petr Kempa, zástupce Teko Technology. Laserové tiskárny jsou ekologičtější a ekonomičtější než inkoustové, pořizovací cena je vyšší.

Poskytují kvalitní tisk díky vysoké rozlišovací schopnosti. "Pokud tisknete prezentace, loga či fotografie ve větším množství, laserovou tiskárnu jednoznačně oceníte", komentoval Kempa. Ostrost znaků, úspornost a spolehlivost i při vyšším množství výtisků, to jsou hlavní přednosti této technologie.

Na množství tisku záleží

Druhým parametrem při volbě tiskárny je množství tisků, které má být schopná vyrobit. Pro tisk pěti až deseti „faktur“ měsíčně postačí inkoustová tiskárna. Pro každodenní tisk 20 a více stránek se už vyplatí investice do laserové technologie. "Vratná je během několika měsíců používání a nabízí vyšší spolehlivost a životnost. U většího počtu tisků je důležitým parametrem i rychlost, tedy počet stran vytištěných za minutu", komentuje Petr Kempa z Teko Technology.

Náklady a nákup použité tiskárny

Vhodná tiskárna pro malou či domácí kancelář se dnes dá pořídit již za několik set korun. Rozhodovacím parametrem jsou proto hlavně celkové náklady včetně spotřebního materiálu a případného servisu. Mezi živnostníky se objevuje nový trend nákupu starších použitých tiskáren, převážně laserových. Pořizovací náklady jsou minimální, ale hrozí problémy s opotřebovanými součástkami, jejichž cena je často srovnatelná s cenou nové tiskárny.

Barevná versus černobílá

Jednobarevný tisk ušetří značné náklady na tiskových kazetách, ale ne vždy si s ním kancelář vystačí. Pro prezentační materiály, fotografie, reprezentativní tisky či letáky je vhodnější používat plnobarevný tisk s vysokým rozlišením. Inkoustové barevné tiskárny nabízejí čtyřbarevný systém CMYK nebo vícebarevný.

Ceny jejich náplní nejsou oproti laserovým tonerům o moc nižší a jejich spotřeba je značná. Laserové barevné tiskárny mají vyšší pořizovací náklady i ceny spotřebního materiálu, zato zaručují kvalitní plnobarevný tisk a zvládnou vytisknout jednu stránku i za 0,50 Kč.

Jejich tonery mají mnohem delší životnost než náplně inkoustových tiskáren a tvoří je sypký tonerový prach.

Spotřební materiál

Nákup techniky je hlavní investicí, spotřební materiál je nutností, bez které se tisknout nedá. Jeho výběr a ceny, případně dostupnost zákaznického servisu, jsou dalším z kritérií výběru konkrétní tiskárny. Jde o tiskové optické válce, tonery a papír.

U papíru je třeba brát v úvahu jeho gramáž a také formát. Ceny značkových tonerů a tiskových náplní jsou poměrně vysoké, ale i tyto náklady se dají efektivně snížit.

"Existují levné kompatibilní tonery, které splňují všechny tiskové i výrobní požadavky a jejich koncovou cenu nezvyšuje brand výrobce tiskáren", zdůraznil Petr Kempa, zástupce Teko Technology. Například kompatibilní tuzemské tonery TEKO sníží spotřební náklady o 50 - 70 %, splňují všechny potřebné normy a jejich výrobce na ně poskytuje záruku dva roky.

Rozhodování mezi koupí a pronájmem

Možnosti řešení kancelářského tisku se v poslední době rozšířily o nabídku pronájmu tiskáren. Nejedná se zatím o převládající trend, ale z dlouhodobého hlediska jde o výhodné řešení bez pořizovacích nákladů. Službu zaměřenou na SOHO poskytuje svým zákazníkům například Teko Technology.

Jako jedna z mála umožňuje pronájem vícero značek tiskáren než jedné jediné. Můžete si tak vybrat ze značek Brother, Canon, Epson, HP, Lexmark, Konica, Kyocera, Minolta, Oki, Samsung nebo Xerox.

Další články k tématům - CMYK - fotografie - investice - laser - průzkum - SOHO - tisk - toner - Petr Kempa

Článek TEKO TECHNOLOGY s.r.o. ze dne 28. února 2013 - čtvrtek

Další články od TEKO TECHNOLOGY s.r.o.