logo Trend Micro

Pozor na nebezpečný malware EternalRocks

Trend Micro varuje před novým malwarem EternalRocks, který využívá dalších pět uniklých nástrojů Národní bezpečnostní agentury (NSA) - EternalChampion, EternalRomance, EternalSynergy, ArchiTouch a SMBTouch.

O nové hrozbě informovalo i Národní centrum kybernetické bezpečnosti. Malware EternalRocks se šíří se zneužíváním chyb v protokolu SMB pro sdílení souborů v OS Windows.

Nový kmen malwaru poprvé identifikoval Miroslav Stampar, bezpečnostní výzkumník a člen chorvatského vládního bezpečnostního týmu. Zjistil, že EternalRocks funguje ve dvou fázích.

Nejprve stáhne TOR klienta, kterého použije jako komunikační kanál a odešle na Command & Control server. Z něj překvapivě nepřijde odpověď hned, ale až za 24 hodin, což je zřejmě kvůli tomu, aby malware oklamal sandbox a bezpečnostní analýzu.

Odpověď přijde ve formě hlavního komponentu taskhost.exe, která vygeneruje zazipovaný soubor shadowbroker.zip s nástroji NSA. Po rozbalení souboru začne EternalRocks skenovat internet a hledat systémy s otevřeným portem 445, který slouží jako brána pro síťového červa. Některé zranitelnosti zneužité EternalRocks byly vyřešeny březnovou aktualizací Microsoftu MS17-010.

Na rozdíl od WannaCry nevypadá na první pohled EternalRocks tak nebezpečně, protože nemá žádný škodlivý dopad - nepožaduje výkupné ani nezamyká soubory.

Skrývá ovšem nebezpečný potenciál, jakmile by někdo malwaru využil a udělal z něj zbraň. EternalRocks navíc nemá zabudovaný "kill switch", díky kterému by jej bylo možné jednoduše vypnout.

Koho tedy nedonutil ani útok WannaCry aktualizovat svůj systém, toho snad přesvědčí potenciálně ještě nebezpečnější malware EternalRocks.

Vzhledem k tomu, že využívá stejných exploitů jako WannaCry, měli by uživatelé a síťoví administrátoři své systémy bezprostředně aktualizovat a zabezpečit.

U obou hrozeb se vyplatí myslet na to, že prevence je snazší než odstranění následků prohraného boje s malwarem.

Článek Trend Micro ze dne 29. května 2017 - pondělí

Další články od Trend Micro