logo truconneXion a.s.

Vánoční soukromé aktivity zaměstnanců na internetu

Letošní vánoce jsou pohledem průzkumu mezi zaměstnavateli, kteří monitorují provoz výpočetní techniky svých zaměstnanců v pracovní době, ve znamení nákupu dárků, výběrem dovolené či sledováním multimédií. Těmto aktivitám se lidé v práci věnují průměrně 108 minut denně.

Na produktivitě zaměstnanců firmy nejvíce tratí v prosinci. Stejně jako v předchozích letech i letos dochází k masivnímu zneužívání pracovního času a poklesu pracovního výkonu ve všech kancelářských profesích - tedy tam, kde mají zaměstnanci přístup k počítači a internetu.

Podle průzkumu společnosti truconneXion letos v rozmezí od 1. do 19. prosince vzrostla na pracovišti míra zneužívání pracovního času meziročně o 8 minut na 108 minut denně.

"Účet za předvánoční zneužívání pracovního času je závratný. V přepočtu na jednoho zaměstnance se vyšplhal na rekordních 7223 Kč. To je o 1599 Kč více než loni. Během adventu zaměstnanci na pracovišti tráví denně hodinu a 48 minut soukromými aktivitami, zejména nákupem dárků a přípravou na vánoční svátky. Trend okrajování pracovní doby ve prospěch soukromých aktivit zaměstnanců dosahuje vrcholu, za posledních pět let se denně promrhaný čas prodloužil o 23 minut. Napomáhá tomu i rozmach chytrých telefonů, které umí to samé, co běžný počítač. Češi se proto poflakují stále více na mobilu, kam se přesouvá značná část jejich nepracovních aktivit. V analýze z našeho průzkumu se jasně odráží i nárůst platů, protože zaměstnanci více navštěvují webové stránky s nabídkou ubytování či dovolených v zahraničí," říká k výsledkům průzkumu Martin Hnízdil, AuditPro manažer společnosti truconneXion.

Za poklesem pracovní morálky před koncem roku stojí vedle nakupování a plánování zimní dovolené také zábava, zejména četba zpravodajství, sledování multimédií a sociální sítě.

Masivní zneužívání pracovního času zaměstnavatelům samozřejmě vadí. Zahálka zaměstnanců je proto jedním z hlavních důvodů, proč firmy elektronicky monitorují, jak zaměstnanci nakládají s výpočetní technikou.

Průzkum o využívání výpočetní techniky v předvánočním období byl realizován na vzorku 2000 zaměstnanců v administrativních profesích, kde se běžně využívá výpočetní technika.

Další výsledky průzkumu mezi firmami:

V průzkumu, který proběhl letos v listopadu mezi 350 tuzemskými zaměstnavateli, se společnost truconneXion dotazovala, proč monitorují využívání výpočetní techniky.

Článek truconneXion a.s. ze dne 21. prosince 2018 - pátek

Další články od truconneXion a.s.