logo Úřad pro ochranu osobních údajů

Pokyny Evropského sboru ke kamerovým systémům

Nové pokyny detailně popisují požadavky GDPR kladené na zpracování osobních údajů v rámci technologií sledování osob prostřednictvím videozařízení. V dokumentu je uvedena řada praktických situací s příklady rozpoznávání obličejů, cílené reklamy, dopravního provozu či předcházení kriminalitě.

Pokyny ke zpracování osobních údajů prostřednictvím videozařízení (3/2019) byly přijaty Sborem na počátku července 2019 ve verzi, která je určena k veřejné konzultaci - ÚOOÚ nyní zveřejňuje jejich český překlad.

Pokyny uvádějí jak konkrétní povinnosti odpovědných subjektů, tak i práva zaznamenávaných osob, včetně práva na přístup k údajům - poskytnutím kopie videozáznamu.

Ze zmíněného stojí za to upozornit právě na oblast sledování dopravního provozu pomocí tzv. autokamer. Z uveřejněných pokynů totiž vyplývá, že by kamera neměla zaznamenávat provoz nepřetržitě.

V rámci veřejné konzultace mohou laická i odborná veřejnost, občané, sdružení či jiné subjekty zasílat Sboru své názory a připomínky, které budu posouzeny a případně zapracovány.

ÚOOÚ tímto současně vybízí veřejnost k zapojení se do veřejné konzultace. Jedná se o právo všech zainteresovaných stran, osob dotčených videonahráváním, dále také správců či zpracovatelů i dodavatelů technologií, aby vznesli připomínky a upozornili na praktické i výkladové nejasnosti a tak přispěli ke zpřesnění pokynů Sboru.

Své připomínky zasílejte Sboru v elektronické podobě na adresu EDPB@edpb.europa.eu do 9. 9. 2019.

Další články k tématům - autokamera - doprava - Evropský sbor - GDPR - konzultace - kriminalita - pokyny - reklama - videozáznam

Článek Úřad pro ochranu osobních údajů ze dne 27. srpna 2019 - úterý

Další články od Úřad pro ochranu osobních údajů

Nabídka zaměstnání Úřad pro ochranu osobních údajů