logo Veracomp s.r.o.

Extreme Networks Purview - řešení pro aplikační analýzu

Řešení Extreme Networks Purview přináší možnost detailního sledování dění v infrastruktuře - přesné informace o komunikaci zařízení, kdo je používal, kdy daná událost proběhla, jaká aplikace byla použita, kolik dat bylo přeneseno, jaké bylo zpoždění na úrovni sítě a aplikace apod.

Asi bychom těžko hledali nějakého správce počítačové sítě, který by si občas nepoložil otázku: "Co se to s tou sítí děje?". Podobně se spousta CIO ptá: "Doopravdy potřebujeme koupit nové výkonnější síťové prvky?".

Bohužel nejsou obvykle k dispozici ta správná data pro zodpovězení ani jedné z těchto otázek. A přitom znalost odpovědí na obě znamená možnost úspor. Odpověď na zvyšující se potřebu znalosti datových toků uvnitř počítačové sítě společností přinesla společnost Extreme Networks. Ta právě představila horkou novinku ve svém portfoliu - Purview.

Extreme Networks Purview přináší současným i novým zákazníkům možnost detailně sledovat dění v jejich infrastruktuře. Kombinuje viditelnost na jednotlivé aplikace se správou sítě a identit. Přináší přesné informace, jako například, která zařízení spolu komunikovala, jaký uživatel je používal, kdy daná událost proběhla, jaká aplikace byla použita, kolik dat bylo přeneseno, jaké bylo zpoždění na úrovni sítě a aplikace a další věci.

Výsledkem může být velmi zajímavý pohled na síť plný informací o datových tocích. Najednou může správce sítě vidět, že má síť velmi vysoké zpoždění, že se objevují podezřelé přenosy dat nebo že uživatelé používají nepovolené aplikace. To vše může předznamenat budoucí problém.

Podobně CIO může provést relevantní rozhodnutí o budoucích investicích do IT. Jestliže zjistí, že je síť sice plně využita, ale většina kapacity je zabrána nepotřebnými aplikacemi, tak může zasáhnout i bez dalších finančních nákladů. Každý ví, že se v jeho síti používá http protokol, ale identifikovat konkrétní aplikaci a rozlišit, jestli se jedná o ERP systém, úložiště v cloudu nebo sociální sítě už může být těžké.

Brzo bude možné blokovat nepovolené aplikace nebo upřednostňovat kritické komunikace přímo na úrovni přístupové vrstvy. Přesně v duchu filosofie "blokuj nežádoucí provoz tak blízko jeho zdroji, jak je to jenom možné".

Firewally, které jsou rovněž schopny monitorovat provoz, je těžké dimenzovat na terabitové rychlosti a jsou často umístěny pouze na perimetru sítě. Purview využívá běžné přepínače řady S a K, které disponují rychlostí až 2,5 Tbps a jsou na pozici přístupových, agregačních nebo páteřních prvků.

Srdcem těchto přepínačů je speciální čip s názvem CoreFlow2. Je to již druhá generace úspěšného produktu, který ke každé komunikaci přistupuje jako ke specifickému toku. Tedy jenom neobsluhuje jednotlivé rámce, ale je schopný přistupovat k celým tokům. Proto může snadno odhalit nový tok a prvních 50 rámců poslat do Purview k aplikační analýze. Vedle toho eviduje i další informace o probíhající komunikaci i s informací o konkrétním uživateli v síti. Tím je monitorován veškerý provoz a to bez dodatečného zpoždění, bez dalšího zařízení v cestě a při vysokých rychlostech.

Aktuálně je v databázi 13000 vzorků aplikací. Seznam známých aplikací je možné snadno doplňovat, či upravovat díky otevřené definici vycházející z XML. Snadná je i integrace s bezpečnostními produkty typu SIEM. Další možnosti kontroly investic jsou v monitorování využití aplikací. Jestliže se zjistí, že aplikace má příliš dlouhou odezvu, může to znamenat potřebu posílení serveru. A toto se provede ještě před tím, že nekontrolované přetížení bude znamenat výpadek a finanční ztrátu.

Majitelé sportovních hal, nákupních a zábavných center a dalších veřejně přístupných míst mohou sledovat aktivity návštěvníků na Internetu. Jestliže zjistí, že rádi používají konkrétní sociální sítě, tak se na nich mohou prezentovat s novými produkty. Podobně mohou upřednostňovat vývoj svých aplikací pro konkrétní platformy zařízení. Například zjistí, že aplikací pro Android a iOS pokryjí přes 90 % zákazníků a tak vrhnou své síly právě na jejich podporu.

Velkou příležitostí může být Purview pro integrátory. Ti nově mohou uživateli přinést komplexní službu informačního, či jiného systému, kde bude definován výkon i pomocí aplikační odezvy. Nyní je naprosto jasně doložitelné, že byla definice smlouvy typu "80 % uživatelů bude mít odezvu aplikace nižší než 500ms" naplněna. A právě tato formulace ve smlouvě často znamená odstranění poslední překážky u konzervativních a nedůvěřivých zákazníků. A právě díky Extreme Networks Purview mohou integrátoři nabídnout takovou službu. Už ji mají jak měřit.

Před oficiálním vydáním bylo provedeno pár instalací po celém světě s výbornými výsledky. Jedním z předních nasazení byla NFL - Národní fotbalová liga amerického fotbalu, kde je Extreme Networks oficiálním WiFi analytikem. A to i na stadionech, kde je WiFi infrastruktura postavena na technologiích jiných výrobců.

Jiný typ nasazení zvolila jedna klinika v Německu. Díky Purview dokázali předcházet problémům a tak snížit počet servisních tiketů o 60 % během tří měsíců. V Austrálii na universitě okamžitě identifikovali úzké hrdlo u DNS serverů a velké množství BitTorrent provozu, což je v rozporu se školním řádem.

Toto vše dokáže Purview od Extreme Networks. Dokáže v síti změnit neviditelné na viditelné.

Společnost Extreme Networks byla založena v roce 1996 v Kalifornii. Od svého založení se specializuje na vysokorychlostní počítačové sítě. Už jejich první produkt, gigabitový L3 přepínač, vyhrál ocenění nejlepší produkt výstavy Networld+Interop roku 1997. Od té doby je velmi úspěšná na poli řešení pro ISP a datová centra. Po akvizici společnosti Enterasys Networks na konci roku 2013 se stala čtvrtým největším hráčem na poli síťových technologií.

Další články k tématům - agregace - analýza - Android - ERP - infrastruktura - ISP - Purview - server - WiFi - XML

Článek Veracomp s.r.o. ze dne 26. května 2014 - pondělí

Další články od Veracomp s.r.o.

Tomáš Barta vede obchodní tým Veracompu

Trojan Dreambot cílí na finanční sektor v Česku

Infoblox a Proofpoint rozšířují akvizivemi svůj záběr na IT trhu

TOWERPARK hostil zákaznickou konferenci CyberArk

Setkání partnerů Flowmon a LOGmanager v Národním muzeu

Přehled technických a obchodních novinek na Red Hat Partner day

Veracomp je jediným držitelem unikátní Extreme Black Belt certifikace v ČR

Fortinet poskytuje široké spektrum bezpečnostních řešení

Veracomp rozšiřuje nabídku vzdělávacích aktivit

Veracomp má nový web

IT produktem roku v kategorii bezpečnostní řešení je LOGmanager

Poradíme, jak se chránit před ransomware

Veracomp roste a zakládá Veracomp Slovakia

Veracomp vyhlásil nejlepší partnery za FlowMon a Fortinet

Bezpečnostní řešení Trend Micro v distribuci Veracomp

Bezpečnostní řešení FireEye v distribuci Veracompu

Veracomp od února na nové adrese - Šafaříkova 17

Kompletní portfolio Red Hat v distribuci Veracomp

Veracomp posiluje akvizicí divize distribuce Red Hat

Řešení správy sítí AddNet od Novicomu v distribuci Veracomp

Aktuální trendy v bezpečnosti na Veracomp Day 2015

MobileIron v distribuci Veracomp

Vyměňte starý Firewall za nový Firewall Stormshield SN150 za zvýhodněnou cenu

FlowMon - kompletní řešení pro monitorování sítě

Síťové prvky Alcatel-Lucent v distribuci Veracompu

Technologie Stormshield v distribuci Veracomp

Storage řešení Imation pro média a zábavní průmysl

Aplikační inteligence, mobilita a SDN na RoadShow s Extreme Networks

Infobox v distribuci Veracomp

Cloudová řešení Cloud4Wi v portfoliu Veracomp

Extreme Networks Purview - řešení pro aplikační analýzu

Nové logo a firemní identita Extreme Networks

Videokonferenční řešení AVer v distribuci Veracomp

Veracomp - TOP Distributor roku 2013 pro síťová řešení Fortinet

Prezentační a vzdělávací řešení AVer v distribuci Veracompu