logo VSHosting s.r.o.

ServerPark DC2 nabídne komplexní hostingové služby s důrazem bezpečnost

VSHosting plánuje otevření nového - plně stejnosměrně napájeného datového centra Serverpark DC2, pro které aktuálně vyvíjí i vlastní hardware po vzoru Google a dalších. Růst trhu managed hostingu v roce 2019 společnost odhaduje na 35 - 40%.

Trh sdíleného webhostingu, který byl v ČR před mnoha lety poměrně roztříštěný, se stále více konsoliduje mezi top 5 poskytovatelů na trhu. Důvodem je primárně cenová politika - průměrná cena sdíleného webhostingu klesla za posledních 10 let více než 8x.

Technická řešení se v této oblasti prakticky nezměnila a inovace jsou poměrně drobné. Sdílené webhostingy postupně zavádí novější verze technologií (verze PHP 7.2+) či některá drobná vylepšení jako podporu bezplatných SSL certifikátů Let´s Encrypt.

Celkový trh sdíleného webhostingu vyrostl jen nepatrně o jednotky procent, což je trend posledních let.

"Hlavním důvodem je fakt, že je určen pro malé aplikace postavené vesměs tzv. monoliticky. Webhosting tak přestal vyhovovat jakékoliv aplikaci postavené modernější cestou například pomocí tzv. microservices, kdy je aplikace rozdělená na několik částí. Současně jde stále o službu, jejíž používání vyžaduje mít pro běžného uživatele nadstandardní technické znalosti. Standardní uživatelé často hledají hosting svého webu, blogu či malého e-shopu na hotových cloudových řešení jako je například Shoptet, kde žádný hosting řešit nemusí," říká Damir Špoljarič, CEO firmy VSHosting.

Přesun k plně spravovaným službám

Trh managed služeb (tj. kromě hardwaru je zajištěna i kompletní správu serverů) zaznamenává čím dál větší rozmach, a to zejména z důvodu větší využitelnosti pro širší spektrum klientů.

Nemusí jít pouze o tradiční služby managed serverů, populární jsou i nové individuální služby navržené na míru specifickým požadavkům klientů. Příkladem je vysoký zájem o provoz Kubernetes clusteru, tedy speciální infrastruktura využívaná pro vývoj moderních aplikací pomocí tzv. microservices.

Managed služby dokáží vyhovět požadavkům moderních aplikací a oproti globálním cloudovým poskytovatelům zajišťují klientům a jejich vývojářům nadstandardní individuální podporu s přihlédnutím ke specifikům klientovy aplikace.

Z toho důvodu VSHosting v roce 2018 největší nové klienty získal právě migrací od světoznámých poskytovatelů jako je Amazon Web Services nebo Google Cloud.

Zvyšující se důraz na bezpečnost

Rok 2018 byl ve znamení většího důrazu na bezpečnost, který pokračuje i letos. U téměř 4% domén (cca 50000) došlo v k nasazení bezpečnostního certifikátu DNSSEC, který aktuálně využívá více než polovina všech českých domén.

Čím dál větší oblibě se těší i šifrovací certifikát Let‘s Encrypt (bezplatné SSL certifikáty), který z pohledu počtu zabezpečených domén vyrostl o více než 100% (na téměř 87,5 milionů aktivních certifikátů celosvětově).

Hostingové firmy se také více zabezpečují některou z forem anti-DDoS ochrany - ochrana před kybernetickými útoky typu DDoS, tj. útok prostřednictvím přetížení serverů.

Článek VSHosting s.r.o. ze dne 22. března 2019 - pátek

Další články od VSHosting s.r.o.