logo XANADU a.s.

XANADU hlásí růst služeb i přes loňský pokles obratu

Největší pokles obratu byl zaznamenán v oblasti prodeje hardwaru, rostl naopak obrat z prodeje služeb. Zákazníci projevili velký zájem o odborná školení.

XANADU, dodavatel řešení a služeb v oblasti informačních technologií, zveřejnila předběžné ekonomické výsledky za rok 2009. Vzhledem k ekonomické krizi došlo k meziročnímu poklesu tržeb, zejména v oblasti prodeje hardwaru. Naopak, tržby z prodeje CAD a GIS služeb, outsourcingu IT či prodeje licencí oblíbené aplikace AutoCAD pro počítačem podporované navrhování potvrdily pozitivní trend, a to i s výhledem do následující období roku 2010.

Na výsledcích obratu firmy XANADU za uplynulý rok se projevily dopady nepříznivé ekonomické situace v České republice. Především mezi zákazníky z oblasti strojírenství, výrobního průmyslu a stavebnictví byl jasně patrný trend odkládání investic do nákupu informačních technologií. Největší pokles obratu byl zaznamenán v oblasti prodeje hardwaru, rostl naopak obrat z prodeje služeb. Celkový obrat společnosti XANADU za rok 2009 činil 259 mil. korun, což představuje zhruba 25 % pokles oproti obratu 348 mil. korun v roce 2008. Zisk firmy poklesl meziročně o 28 %.

V řadě oblastí však prodeje zaznamenaly růst i v jinak nepříznivých podmínkách - patří mezi ně například oblasti CAD služeb (meziročně + 59 %), GIS služeb (+ 73 %), outsourcing informačních technologií (+ 10 %) či prodej licencí aplikace AutoCAD (+ 30 %). Zákazníci projevili velký zájem o odborná školení - firmy řešily pokles zakázek, ale cení si svých kvalifikovaných konstruktérů a projektantů. Nabídkou vzdělávání si je pomáhají udržet. Pozitivní výsledky vykazuje i zakázkový vývoj aplikací na míru konkrétním zadáním z praxe.

"Nepříznivé ekonomické podmínky v oborech, ve kterých působí naši zákazníci, logicky vyústily v dočasný pokles objemu investic do oblasti IT. I přes tento fakt se nám podařilo solidně zvládnout výpadek prodejů, ke kterému došlo v průběhu roku 2009. Kompenzovali jsme jej úsporou nákladů i rostoucími příjmy z prodeje služeb, řešení GIS, školení či odborného servisu," potvrzuje Tomáš Netolický, ředitel společnosti XANADU. "Věříme, že právě v těchto oblastech jsou pozitivní trendy příslibem povzbudivých ekonomických výsledků pro rok 2010."

Další články k tématům - AutoCAD - GIS - hardwaru - informačních - investic - IT - obrat - pokles - prodeje - služeb - školení - XANADU - Tomáš Netolický

Článek XANADU a.s. ze dne 5. února 2010 - pátek

Další články od XANADU a.s.