logo XEROX CZECH REPUBLIC  s.r.o.

Xerox vyvinul stříbrnou částečku umožňující nahradit křemíkové obvody plastem

Vývojem nového stříbrného inkoustu připravili vědci ze společnosti Xerox podmínky pro komerční výrobu elektrických obvodů, které je možné tisknout.

Výrobci tak budou moci využít extrémně levný způsob, jak dodat inteligenci nebo výpočetní výkon na širokou škálu povrchů, jako jsou plast nebo látka. Bude proto možné rozvíjet nové aplikace, jako například „inteligentní“ krabičky na léky, které sledují, kolik si jich pacient vzal, nebo obrazovky, které se srolují, aby se vešly do aktovky.

"Celosvětový závod o nalezení levného způsobu výroby elektrických obvodů již probíhá mnoho let," řekl Paul Smith, manažer laboratoře Xerox Research Centre of Canada. "My jsme nyní vyvinuli stříbrnou částečku, s níž se výrobky jako elektronické šaty a levné hry mohou stát skutečností. Tento průlom znamená, že naše odvětví bude umět tisknout elektrické obvody na nejrůznější materiály, a to s nízkými náklady."

Masovému rozšíření levné elektroniky dosud bránila logistika a náklady na výrobu křemíkových čipů, která vyžaduje rozsáhlé provozy s čistými prostory. Stříbrný inkoust, kterým lze při nízké teplotě tisknout na různé povrchy, tyto bariéry odstraňuje. Tisknutelné obvody lze použít pro mnoho výrobků, jako jsou vysokofrekvenční visačky, lehké a pružné elektronické čtečky a nápisy, senzory, solární články a nové aplikace jako např. nositelná elektronika.

"Budeme moci tisknout obvody v téměř jakékoliv velikosti od malých až po velké formáty, jako jsou široké role plastových fólií, což bylo pro současný křemíkový průmysl nemožné," řekl Hadi Mahabadi, viceprezident a manažer střediska Xerox Research Centre Canada.

V dalším kroku plánuje Xerox plošně oslovit zainteresované výrobce a vývojáře, kterým poskytne vzorky inkoustu pro testování a hodnocení jeho využití pro různé aplikace.

Další články k tématům - aplikace - Canada - Centre - obvody - tisknout - Xerox - Paul Smith - Hadi Mahabadi

Článek XEROX CZECH REPUBLIC s.r.o. ze dne 23. listopadu 2009 - pondělí

Další články od XEROX CZECH REPUBLIC s.r.o.