logo Adobe Systems s.r.o.

Adobe uvádí beta verzi Photoshop Lightroom 2.0

Společnost Adobe Systems Incorporated uvedla veřejnou beta verzi programu Adobe Photoshop Lightroom 2.0, určeného pro profesionální fotografy pro správu, úpravy a předvádění velkého množství digitálních fotografií.

Beta verze Lightroom 2.0 obsahuje taková vylepšení, jako je podpora dvou monitorů nebo místní korekce zesvětlení a ztmavení. Jedná se také o první aplikaci od Adobe s 64bitovou podporou pro Mac OS X 10.5 na počítačích Mac s procesory Intel a na 64bitových operačních systémech Microsoft Vista.

"Beta verze Photoshop Lightroom 2.0 nabízí jako první možnost využít požadovaných vylepšení a představuje pokračování našeho stálého dialogu s fotografickou komunitou," řekl Tom Hogarty, vedoucí produktový manažer pro Photoshop Lightroom a Camera Raw. "Jsme nadšeni, že nejen naši stávající zákazníci, ale také široká veřejnost bude mít příležitost vyzkoušet si beta verzi Lightroom 2.0."

Co je nového v beta verzi Lightroom 2.0

Vylepšené uspořádání v modulu Library (Knihovna) umožňuje intuitivnější přístup k organizaci snímků, neboť usnadňuje vyvolání funkcí používaných k hledání a filtrování fotografií. Nová funkce nazvaná Smart Collections (Inteligentní kolekce) automaticky aktualizuje jednotlivé kolekce s použitím takových snímků, které vyhovují požadovaným kritériím, jako je hodnocení počtem hvězdiček, klíčová slova nebo jiná metadata. Funkce Suggested Keywords (Navrhovaná klíčová slova) usnadňuje přiřazování klíčových slov pomocí doporučení založených na spojeních klíčových slov v rámci celého katalogu i na použitých klíčových slovech v sousedních snímcích.

Beta verze Photoshop Lightroom 2.0 má vylepšenou práci s pamětí podporující 64 bitů na Mac OS X 10.5 na počítačích Mac s procesory Intel a na 64bitových operačních systémech Microsoft Vista. Další vylepšení v beta verzi Lightroom 2.0 zahrnují podporu pro konfiguraci dvou monitorů, která maximalizuje pracovní prostor pro fotografie a lze ji snadno nastavit podle potřeb konkrétních pracovních postupů. Navíc byl aktualizován modul Develop (Vyvolávání), který nabízí možnost provádět korekce specifických částí obrazu bez ovlivnění ostatních oblastí. Nyní tak lze základní fotografické techniky jako je lokální zesvětlení nebo ztmavení provádět s použitím stejného nedestruktivního přístupu, což umožní dosáhnout v programu Lightroom nebývalé kontroly.

Dostupnost

Beta verze programu Adobe Photoshop Lightroom 2.0 je dostupná na internetu jako 30-ti denní zkušební verze a lze ji bezplatně stáhnout pro platformy Macintosh a Windows. Stávající zákazníci vlastnící Lightroom 1.0 budou moci tuto beta verzi testovat až do 31. srpna 2008 a mohou také pozvat své přátele, aby se v tomto období zúčastnili testování.

Doporučené systémové požadavky jsou Macintosh OS X 10.4, 10.5, procesor PowerPC G4 nebo G5 1 GHz nebo procesor Intel; Microsoft Windows XP SP2 nebo Windows Vista Home Premium, Business, Ultimate nebo Enterprise, procesor Intel Pentium 4, 1 GB paměti RAM a rozlišení obrazovky 1024 x 768.

Článek Adobe Systems s.r.o. ze dne 9. dubna 2008 - středa

Další články od Adobe Systems s.r.o.