logo Telefónica Czech Republic, a.s.

O2 se zapojuje do projektu Bezpečná VLAN

Operátor O2 se zapojil do projektu Bezpečná VLAN, který vznikl na půdě sdružení NIX.CZ. Jeho cílem je lépe čelit útokům typu DoS a DDoS, které v březnu 2013 ochromily velké české servery, a znemožnily tak uživatelům, aby se připojili k důležitým internetovým službám.

Základním principem celého projektu je dodržování bezpečnostních pravidel, a to nejen ve vlastní síti, ale i v uzlu NIX.CZ, ve kterém si jednotliví provozovatelé vyměňují datový provoz.

Díky projektu Bezpečná VLAN mohou poskytovatelé serverových řešení i poskytovatelé internetového připojení využít v případě útoků společnou síť důvěryhodných subjektů. "Účast v projektu je pro nás zásadní. Umožní nám nejen lépe ochránit naše zákazníky, ale i zvýšit síťovou bezpečnost v zemi," říká Marek Vogel, šéf síťové infrastruktury O2.

Projekt začíná naplno fungovat od února 2014. Kromě O2 se do projektu zapojily i společnosti ACTIVE 24, CESNET, CZ.NIC, Dial Telecom nebo Seznam.cz a další velcí hráči se na vstup připravují.

"Členy Bezpečné VLAN se mohou stát pouze společnosti na vysoké technologické úrovni. Zájemce o vstup do projektu musí splnit celou řadu bezpečnostních podmínek a provést úpravy své sítě, jakou je například obrana proti IP spoofingu. Ten je jednou z nejčastějších metod skrytí skutečného původce DoS útoku," říká Adam Golecký, technický ředitel českého peeringového uzlu NIX.CZ.

Bezpečnou VLAN řídí nezávisle na NIX.CZ sami její členové.

Další články k tématům - DDoS - DoS - infrastruktura - internet - IP - NIX - projekt - server - útok - VLAN - Marek Vogel - Adam Golecký

Článek Telefónica Czech Republic, a.s. ze dne 4. února 2014 - úterý

Další články od Telefónica Czech Republic, a.s.

Nabídka zaměstnání Telefónica Czech Republic, a.s.