logo AMTECH, spol. s r. o.

3D tisk jako nový způsob vývoje výroby plošných spojů

Aditivní výroba umožňující 3D tisk desek plošných spojů otevírá obrovský potenciál podnikům z odvětví vývoje a výroby high-tech produktů a spotřební elektroniky. Unikátní systém DragonFly Pro System od izraelské společnosti Nano Dimension představí AMTECH na veletrhu AMPER 2019.

"Nový způsob vývoje výroby plošných spojů reprezentovaný systémem DragonFly má ambici změnit převratným způsobem celý průmysl. K jeho hlavním přínosům patří rychlost prototypování a tím pádem i významné snížení celkových nákladů na vývoj, možnost utajení návrhů bez nutnosti sdílení s třetími stranami, a navrhování nových produktů, které nejsou proveditelné současnými technologiemi. DragonFly je považována za nejinovativnější technologii ve svém oboru, například na výstavě Productronica 2017 v Mnichově získala cenu za inovaci," říká Radek Nekarda, jednatel společnosti AMTECH.

3D tisk desek plošných spojů (DPS) je v případě systému DragonFly proces, při kterém tisková hlava tiskne souběžně kapky nevodivého foto-polymeru a vodivého nano-stříbrného inkoustu.

Jedná se o plně aditivní proces, tj. jak polymer, tak stříbro se postupně tiskne po jednotlivých kapkách a vrstvách. Na rozdíl od konvenčního způsobu výroby DPS, který vyžaduje několik zařízení, chemických procesů a složité výrobní postupy, je celý proces tvorby DPS realizován jediným zařízením.

Systém vychází vstříc potřebám malosériové výroby a rychlejšího uvádění produktů na trh. Jakmile je nová DPS navržena, je možno její prototyp tímto způsobem vytisknout v řádu hodin a okamžitě otestovat, opravit vady a aktualizovat návrh. V případě konvenčního způsobu bývá celý proces mnohem zdlouhavější (v řádu týdnů) a zejména nákladnější.

Systém DragonFly je určen především vývojovým společnostem či vývojovým oddělením v rámci velkých podniků, dále organizacím s potřebou utajení, které nechtějí sdílet své návrhy se svými dodavateli, a také malým a středním podnikům (SMB).

Vedle prodeje samotného systému DragonFly bude AMTECH poskytovat i možnosti tisku DPS jako služby, které umožní širokému spektru zájemců vyvíjet návrhy zcela nových produktů bez nutnosti vysokých investic do jejich prototypování.

AMTECH bude ve dnech 19. - 22. března na veletrhu AMPER vystavovat i další technologie. Na stánku budou mj. prezentována automatizační řešení v oblasti kolaborativní robotiky, zejména produkty od Universal Robots, Mobile Industrial Robots (MiR), Robotiq, PickIt atd. včetně různých možností jejich pořízení jako např. Personal Agency 4 Robots (P.A.R) umožňující pronájem robotických řešení.

Expozice na veletrhu AMPER 2019 navazuje na aktuální jmenování firmy AMTECH prodejcem technologií izraelské společnosti Nano Dimension, která je výrobcem systému DragonFly. AMTECH bude produkty Nano Dimension dodávat na trzích v České republice, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině.

Expozici AMTECH na veletrhu AMPER 2019 najdete v hale F, na stánku 3.11.

Článek AMTECH, spol. s r. o. ze dne 6. března 2019 - středa

Další články od AMTECH, spol. s r. o.

3D tisk jako nový způsob vývoje výroby plošných spojů

Pronájem robotů pomáhá řešit nedostatek lidí ve výrobě a logistice