logo itpoint.cz

Vládní plány na prodej státního podílu v Českém Telecomu

V prohlášení vlády stojí, že bude vybrána varianta s největším přínosem pro státní rozpočet

Vláda dnes uložila ministru financí předložit výsledky veřejného výběrového řízení na nabyvatele státního podílu v Českém Telecomu do 30. 6. 2001. Vláda pak svým rozhodnutím vlastníka potvrdí nebo zamítne. Novináře o tom informoval na tiskové konferenci během zasedání vlády její mluvčí Jindřich Marek.

Vláda o konkrétním způsobu privatizace Českého Telecomu nerozhodla. V prohlášení vlády stojí, že bude vybrána varianta s největším přínosem pro státní rozpočet. Vše se bude odvíjet v závislosti na jednání s potenciálními kupci. Vláda bude v tendru prodávat 51,1 % akcií Českého Telecomu, které stát vlastní, přes Fond národního majetku. Vítěz výběrového řízení získá buď 51 % od Fondu národního majetku nebo 34 % akcií FNM a 27 % akcií, které vlastní v Telecomu konsorcium Telsource. "Pokud stát neprodá celých 51 % akcií, bude zbytek prodán na kapitálových trzích s ohledem na maximální výnos," doplnil J. Marek.

FNM vlastní 51 procent Telecomu, společnosti KPN a Swisscom sdružené v TelSource ovládají 33,5 procenta jeho akcií. TelSource vlastní 27 procent a KPN ještě zvlášť dalších 6,5 procenta.

Rozhodnutí o způsobu prodeje čtyř licencí na provoz mobilních sítí třetí generace UMTS vláda odložila. Důvodem je potřeba doladit některé technické detaily návrhu. Vláda by tak o UMTS měla rozhodovat příští týden.

 Česká informační agentura

Článek ze dne 12. prosince 2000 - úterý