logo itpoint.cz

Aliatel se začátkem příštího roku sloučí s GTS

Cena za Aliatel nebyla zveřejněna, ale podle neoficiálních informací se pohybuje kolem 1,8 miliardy korun. GTS na poslední chvíli přeplatila společnost eTel, která již vedla s vlastníky Aliatelu exkluzivní jednání o uzavření smlouvy. eTel nabízel přes 1,7 miliardy korun. Třetím zájemcem byly České radiokomunikace.

Největší alternativní telekomunikační operátor Aliatel se začátkem příštího roku sloučí se společností GTS, dvojkou mezi alternativními operátory. GTS koupila Aliatel od stávajících vlastníků. Transakci ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, řekl ČTK mluvčí Aliatelu Pavel Kaidl.

"Řádné ukončení celé transakce očekáváme během prvních měsíců roku 2005. Poté bude zahájena integrace obou společností," uvedl předseda představenstva společnosti Aliatel a předseda představenstva Jihočeské energetiky Josef Havel.

Cenu žádná z firem nezveřejnila, ale podle neoficiálních informací se pohybuje kolem 1,8 miliardy korun. GTS na poslední chvíli přeplatila společnost eTel, která již vedla s vlastníky Aliatelu exkluzivní jednání o uzavření smlouvy. eTel nabízel přes 1,7 miliardy korun. Třetím zájemcem byly České radiokomunikace. Prodej trval šest měsíců.

Dosavadní akcionáři Aliatelu, kterými jsou energetické společnosti, opouštějí telekomunikace, a budou se soustředit na hlavní předmět podnikání. Největším vlastníkem byla německá RWE s podílem 39,72 procenta, Severomoravská energetika dosud vlastnila 12,53 procenta akcií, Jihočeská energetika, Jihomoravská energetika a Západočeská energetika měly po 11,66 procenta. Pražská a Severočeská energetika vlastnily každá 6,39 procenta.

Aliatel nedávno zvýšil základní kapitál o 2,2 miliardy na 5,47 miliardy korun, když kapitalizoval dluhy vůči akcionářům. Akcionáři chtěli firmu prodávat již v roce 2000. Britský Energis se ale v lednu následujícího roku rozhodl, že společnost nekoupí.

Aliatel nabízí hlasové, datové a internetové služby především firemním zákazníkům. Využívá přitom pronajatou optickou síť na rozvodech vysokého napětí od distributorů elektřiny a ČEZ. Firma loni vykázala tržby 2,5 miliardy korun a ztrátu 791 milionů korun, kterou ale zčásti způsobily účetní operace.

GTS poskytuje hlasové, datové a internetové služby podnikům i domácnostem. Jako jedna z mála firem nabízí ve své pražské síti vysokorychlostní připojení k internetu přes ADSL. V dalších lokalitách službu kupuje na velkoobchodním základě od Českého Telecomu. Na tuzemském trhu působí od roku 1991 a zaměstnává kolem 400 lidí v pražské centrále a sedmi pobočkách. Firmu vlastní společnost AnTel Holdings, která v srpnu 2002 převzala skupinu GTS Central Europe.

ČTK

Článek ze dne 23. prosince 2004 - čtvrtek