logo itpoint.cz

Naše ekonomika je přeregulovaná, zdanění je vysoké

Podle Václava Klause je růst české ekonomiky relativně velmi pomalý a jednou z příčin je její značná přeregulovanost. Podniky a podnikatelé jsou navíc přetížení daněmi, což se v budoucnosti vymstí - například proto, že ostatní země mají nižší míru zdanění ...

Podle Václava Klause je růst české ekonomiky relativně velmi pomalý a jednou z příčin je její značná přeregulovanost. Podniky a podnikatelé jsou navíc přetížení daněmi, což se v budoucnosti vymstí - například proto, že ostatní země mají nižší míru zdanění.

Přeregulovanost ekonomiky se podle Klause navíc spíše zvyšuje. Je to způsobeno iniciativou vlády, řadou poslaneckých iniciativ, za nimiž jsou zájmy lobbystických skupin, tak i přeregulovaností Evropské unie, což "na nás dopadá jako určitý příkrov, ze kterého se nemůžeme vymanit", řekl prezident.

Podle Sobotky se bude vláda snažit o omezení regulace u malých a středních podniků, které jsou jí příliš zatíženi. "To je velká výzva, která v tuto chvíli pro vládu existuje".

Přílišná regulace je podle Klause brzdou ekonomického vývoje v ČR i celé Evropě. Také vyšší daně v tuzemsku jsou příčinou, proč někteří zahraniční investoři, jako automobilka Hyundai, investují jinde. "To je prostě realita, ale mám strach, že když řeknu cokoli navíc, tak budou zítra titulky, že prezident kritizoval vládu. Čili já to nechci příliš nadsazovat, ale evidentní krok k urychlení ekonomického růstu se nedaří," uvedl.

Podle Sobotky naopak povede vládní reforma veřejných financí k tomu, že v roce 2006 bude Česká republika i nadále atraktivním místem pro příliv zahraničních investic.

Podle Klause je reforma veřejných financí potřebná. "Já sám se zdráhám používat slovo reforma vůči těm úpravám a zásahům, které zatím byly provedeny. Slovo reforma bych si ponechával na zásadnější, na nějakou zásadnější změnu," řekl.

Vláda musí podle něj zasáhnout daleko razantněji. "Já myslím, že druhý rok, on už je to skoro třetí rok vládnutí, musí být využit k nějakému radikálnímu, třeba ne příliš populárnímu kroku," dodal. Kabinet Vladimíra Špidly například připravuje opatření pro omezení šedé ekonomiky či podporu firem investujících do vědy a výzkumu.

Prezident dodal, že by se docela rád podílel na připravované důchodové reformě. Již v minulosti se jako šéf sněmovny snažil prosadit své předsednictví ve speciální komisi, která se změnou důchodového systému zabývala.

Z hlediska daní se prezident cítí být s vládou ve "velkém nesouhlasu". Připomněl, že za dobu svého působení v prezidentské funkci, podepsal 83 zákonů a nepodepsal čtyři zákony. Tři z nich se týkaly reformy daní, zdůraznil.

"Já si opravdu myslím, že jsou přetíženy naše podniky a podnikatelé, a že se nám to vymstí strašlivým způsobem. A vymstí se to i proto, že některé sousední země zvolily daleko nižší míru zdanění," prohlásil.

Prezident se také věnoval hodnocení minulých 15 let. Privatizace byla podle jeho názoru úspěchem, naopak za neúspěch označil vývoj kolem roku 1997. "Tam jsme prostě nezabrzdili, nepodařilo se nám to, abychom se vyhnuli té jisté měnové krizi, která zde nastala, která potom měla své dalekosáhlé důsledky, která na dva tři roky zabrzdila naši ekonomiku a která nás svým způsobem evidentně ekonomicky poškodila a opozdila," řekl Klaus.

ČTK

Článek ze dne 5. ledna 2004 - pondělí