logo itpoint.cz

SR Telecom získal cenu Technology Innovation of the Year

Kanadská firma SR Telecom, jejímž distributorem v České republice je Gesto Communications, převzala cenu Technology Innovator of the Year od společnosti Frost & Sullivan. Ocenění bylo uděleno za unikátní řešení v technologii WiMAX, která umožňuje bezdrátový přenos na podstatně větší vzdálenosti a přináší výrazné snížení nákladů na technická zařízení.

Technologie WiMAX je v prvé řadě určená providerům (na rozdíl od WiFi určeného přímo zákazníkům). S její pomocí překlenou Internetoví provideři tzv. poslední míli a dokonale pokryjí území, kde nabídnou vysokorychlostní služby v mimořádné kvalitě a kapacitě. WiMAX není vázán na nějaké konkrétní frekvenční pásmo, pracuje v několika pásmech mezi 2 a 11 GHz. Provideři tím mohou využít právě ty frekvence, které mají k dispozici.

SR Telecom letos představil nové řešení síťového managementu na principu klient-server. Software mimo jiné obsahuje rozsáhlé monitorování výkonu, správu alarmů, downloadů software i nástroje pro kontrolu přístupů a využívání sítě.

SR Telecom je významným světovým producentem licencovaných OFDM řešení. Modulační metoda OFDM (ortogonální frekvenčně dělený multiplex) je využívána i u digitálního pozemního televizního a rozhlasového vysílání. OFDM spočívá v použití stovek až tisíců nosných kmitočtů. Oproti klasickým metodám analogové modulace je zde v jedné oblastimožné použít na stejném kanále více navzájem synchronizovaných vysílačů. Navíc zde nevadí odrazy, což u televizního vysílání odstraňuje potřebu směrových antén a hledání polohy nejvíce homogenního příjmu. Princip OFDM je vysoce odolný proti rušení.

Více než desetileté zkušenosti se systémy OFDM dovolují, aby výrobce stále zdokonaloval i svá řešení založená na technologii WiMAX. Specialisté z Frost & Sullivan ocenili, že SR Telecom nabízí zatím jediné řešení dostupné na světovém trhu, které technologii WiMAX skutečně významně využívá. "Inovativní WiMAX řešení od SR Telecomu usnadňuje rozšiřovat hlasové a datové služby s vysokou spolehlivostí za cenu přijatelnou jak pro společnosti, tak pro rezidenční zákazníky", vysvětlil trhový analytik u Frost & Sullivan Sivakumar Muthuramalingam.

"Jsme poctěni, že jsme byli pro tuto cenu vybráni", řekl William Aziz, prozatímní prezident a generální ředitel SR Telecomu. "Tato cena dále oceňuje naši schopnost skvěle zvládat integraci pokročilých technologií do stabilních vysokovýkonných řešení, která umožňují rozvoj hlasových a datových služeb."

Frost & Sullivan uděluje cenu Technology Innovation of the Year Award společnosti (nebo jednotlivci) přicházející s novým výzkumem, který vyústil do inovace a má, anebo u kterého se očekává, že bude mít značné důsledky v průmyslu. Americká společnost Frost & Sullivan vznikla v roce 1961 v New Yorku se specifickým účelem: publikovat informace z celosvětového trhu a upozorňovat na průmyslové trhy a trhy s pokročilou technologií. Rychle získala dobrou reputaci jako jedna z celosvětově nejlepších společností zaměřených na poradenskou činnost a firemní školení.

V České republice je SR Telecom znám především jako výrobce technologie Angel, která slouží k širokopásmovému bezdrátovému přenosu datových a hlasových služeb již v 17 českých městech. Je koncipována pro providery datových služeb v pásmech 1.9, 2.3 a 3.5GHz.

Distributorem zařízení SR Telecom je v České republice pražská společnost Gesto Communications.

Článek ze dne 29. listopadu 2005 - úterý