logo itpoint.cz

Vyjádření VOLNÝ ke zprávě ECTA o regulacích českého telekomunikačního trhu

Český telekomunikační trh je špatně regulovaný, říká ECTA ...

Po špatných výsledcích v měření míry korupce si Česká republika nestojí dobře ani v podmínkách podnikání na telekomunikačním trhu. Podle nezávislé studie Regulatory Scorecard 2005 vypracované Evropskou asociací kompetetivních telekomunikací (ECTA), která hodnotí úroveň regulace telekomunikačních trhů, patří Česká republika mezi státy s nejhoršími podmínkami pro podnikání v telekomunikacích. Z 16 hodnocených členských států se Česko umístilo na 4. místě od konce. Nejpříznivější prostředí je ve Velké Británii, Dánsku a Francii, naopak nejhůře si stojí vedle nás i Polsko, Řecko a Německo.

Zpráva poukazuje zejména na nebezpečí, které vyplývá ze znovuobnovení postavení dřívějších monopolních operátorů. Podle studie národní regulační úřady favorizují dřívější monopoly, čímž brání rozvoji konkurenceschopného prostředí. Negativním důsledkem je nižší míra investic do telekomunikačního sektoru a nízká atraktivita pro nové investory. Důvěru investorů lze obnovit pouze zásadní změnou regulačního prostředí zejména v zemích, které tato studie označila za problémové, a mezi něž patří i Česká republika.

Studie upozorňuje, že každá země má svá slabá a silná místa. Česká republika zaostává v implementaci nového regulačního rámce elektronických komunikací. Také český trh vysokorychlostního přístupu na internet je hodnocen jako nedostatečně konkureční. "Upozorňujeme státní orgány již dlouhou dobu na alarmující situaci v oblasti vysokorychlostního ADSL internetu. Podíl dominantního operátora v této oblasti neustále roste. Nyní se přibližuje k 80%, což odporuje obvyklým poměrům na plně konkrurenčním trhu. Je na regulátorovi, aby nastavil spravedlivé podmínky pro všechny operátory na trhu," říká Michael Fried, generální ředitel VOLNÝ.

"V této souvislosti byla výrazným krokem zpět například série cenových rozhodnutí z 25. dubna 2000," říká Michael Fried a doplňuje : "Zákrok regulátora ve prospěch trhu proto nyní očekáváme zejména ve dvou bodech. Prvním je řízení, kterým Český telekomunikační úřad stanoví nové regulované ceny broadbandových ADSL služeb. Věříme, že výsledky tohoto řízení přinesou další snížení cen za ADSL pro koncového zákazníka, a Česko se tak přiblíží k cenové úrovni běžné v Evropské unii. Dalším příkladem je pronájem infrastruktury pevných telefonních linek. Podmínky pronájmu jsou u nás výrazně horší. Například ceny za pronájem poslední míle účastnického vedení jsou zhruba 3krát vyšší než ve Velké Británii, v zemi s nejzdravějším regulačním prostředím."

Otázky zlepšení situace v telekomunikačním sektoru by měl řešit nový regulační rámec elektronických komunikací, který se včera začal projednávat na zasedání ministrů evropských zemí.

Výzkumná zpráva Scorecard 2005 monitoruje činnost národních regulačních úřadů 16 členských států EU a hodnotí, jak efektivně státy podporují investice a konkureční prostředí v oblasti telekomunikací.

ECTA (European Competitive Telecommunications Assocation / www.ectaportal.com) je asociace sdružující evropské telekomunikační operátory, výrobce telekomunikačních zařízení a poskytovatele dalších služeb spojených s telekomunikační oblastí.

Článek ze dne 4. prosince 2005 - neděle