logo HiLASE centrum

HiLASE centrum

HiLASE centrum je součástí Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky a je nositelem prestižního projektu HiLASE Centre of Excellence, historicky první výzvy programu Evropské komise Horizon 2020 WIDESPREAD Teaming. Výzkumné centrum představuje excelentní technologickou infrastrukturu v oblasti výzkumu a vývoje laserů na celoevropské úrovni.

Tým HiLASE se věnuje vývoji nové generace diodově čerpaných pevnolátkových laserů s vysokou energií v pulzu nebo vysokou opakovací frekvencí. Díky této technologii jsou lasery podstatně silnější, výkonnější, kompaktnější a stabilnější než zařízení, která jsou v současné době dostupná.

Mezi nejdůležitější zařízení patří unikátní laserový systém Bivoj, který je díky svému průměrnému výkonu přesahujícím 1 kW nejsilnějším laserem ve své kategorii na světě. Kompaktní pikosekundová tenkodisková laserová platforma Perla dodává vysoce výkonné laserové paprsky ve vlnových délkách od střední infračervené až po ultrafialovou, a díky tomu je široce využitelná v průmyslu.

Největší přidanou hodnotou centra je jedinečná kombinace experimentálního laserového vývoje a pokročilých průmyslových aplikací pod jednou střechou. Díky úzké spolupráci s high-tech firmami a na základě znalosti jejich potřeb se centrum HiLASE soustředí zejména na přípravu funkčních materiálů, zvyšování odolnosti materiálu a mikroobrabění pomocí laserových technologií.

Aktuální články od HiLASE centrum