logo truconneXion a.s.
Martin Hnízdil

Martin Hnízdil

Marketingový manažer společnosti truconneXion

LinkedIn

Účet za předvánoční zneužívání pracovního času je závratný. V přepočtu na jednoho zaměstnance se vyšplhal na rekordních 7223 Kč. To je o 1599 Kč více než loni. Během adventu zaměstnanci na pracovišti tráví denně hodinu a 48 minut soukromými aktivitami, zejména nákupem dárků a přípravou na vánoční svátky. Trend okrajování pracovní doby ve prospěch soukromých aktivit zaměstnanců dosahuje vrcholu, za posledních pět let se denně promrhaný čas prodloužil o 23 minut. Napomáhá tomu i rozmach chytrých telefonů, které umí to samé, co běžný počítač.

Češi se proto poflakují stále více na mobilu, kam se přesouvá značná část jejich nepracovních aktivit. V analýze z našeho průzkumu se jasně odráží i nárůst platů, protože zaměstnanci více navštěvují webové stránky s nabídkou ubytování či dovolených v zahraničí.

Zaměstnavatelům nejvíce vadí špatné hospodaření - ať už jde o pracovní čas zaměstnanců nebo zbytečné nákupy majetku. Z našeho posledního průzkumu vyplynulo, že zaměstnanci v administrativních profesích denně promrhají 65 minut na počítačích či mobilech. Připraví tak zaměstnavatele každoročně o jeden měsíc práce. Ti se proto monitoringem snaží dostat situaci pod kontrolu.

Monitoring jim dále pomáhá zamezit zbytečným investicím do informačních technologií, zejména do nákupu nových softwarových licencí. Při rychlém růstu firem ztráty způsobené neefektivními nákupy jdou do statisíců nebo i milionů korun.

Průlomové rozhodnutí Evropského soudu nyní firmám umožní monitorovat i soukromou elektronickou korespondenci zaslanou prostřednictvím e-mailu, Facebooku či populárních komunikátorů typu WhatsApp, iMessage včetně sdílení obrázků pomocí aplikací Snapchat či Instagram.

Pokud zaměstnavatel jejich využívání přímo nepovoluje, mohli by zaměstnanci přijít o pracovní místo.

Tradičně špatná situace je v Karlovarském a v Ústeckém kraji, který již druhým rokem setrvává na posledním místě. Mezi tyto dva kraje se na předposlední místo vklínil kraj Moravskoslezský, který zaznamenal největší propad v žebříčku - o čtyři místa.

Je zřejmé, že firmy v některých regionech ve srovnání s minulostí věnují mnohem větší pozornost nejen rizikům plynoucím z užívání nelegálního softwaru, ale především nalezení optimální licenční pozice, tak, aby byl pořizován sofware, který bude ve firmě opravdu efektivně využit.