logo ComSource s.r.o.

FlowGuard detekuje nárůst DDoS útoků na české servery

Přehled útoků zachycených službami FlowGuard, které fungují na principu rozpoznání potenciální hrozby již v toku dat mířících na síť a jeho vyčištění od nežádoucího provozu ukazuje, že na firmy a instituce v Česku mířily v dubnu DDoS útoky ze 176 zemí ze všech kontinentů.

"DDoS útoky se staly synonymem hrozeb posledních týdnů a potvrdilo se, že se týkají úplně všech firem a institucí. Kromě zásadních geopolitických událostí k tomu přispívá i skutečnost, že se s nimi rozvinul čilý obchod. Útočník tak nepotřebuje žádné technické znalosti či vlastní infrastrukturu. Prostě si útok koupí na darknetu a zaplatí jej platební kartou či kryptoměnou. Útok tak ani nemusí být součástí nějaké války, ale může si jej objednat např. konkurence či odmítnutý dodavatel," říká Michal Štusák, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.

Hlavní výhody řešení FlowGuard:

V dubnu 2020 docházelo k rozsáhlejším útokům častěji než v předchozím měsíci. Oproti březnu ale poklesl celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu, i když zůstal v porovnání s předchozími měsíci stále několikanásobný.

Březen ale byl v tomto ohledu naprosto výjimečný, objem zablokovaných škodlivých dat, která nebyla vůbec doručena do sítě uživatelů, vyskočil oproti únoru více než dvacetinásobně.

Z pohledu zemí bylo nejvíce útoků z Ruska - téměř šest tisíc unikátních IP adres, na druhém místě se s odstupem umístila Jižní Korea - 3,5 tisíce IP adres, následovaná USA. Nejintenzivnější útoky směřovaly jednoznačně z Thajska.

Nejčastější byly útoky z Evropy, odkud pocházelo téměř 15 tisíc zdrojových IP adres, následovala Asie s 10 tisíci zdrojovými IP adresami, která ale kralovala žebříčku intenzity útoků.

Detekční zařízení FlowGuard, které vzniklo v laboratořích společnosti ComSource, pomáhá firmám a organizacím detekovat všechny druhy DDoS útoků. Blokuje data z podezřelých zdrojů, a přitom nezasahuje do běžného provozu jejich sítě.

Díky strojovému učení FlowGuard neustále zvyšuje svou efektivitu a naddimenzovaná kapacita čistícího centra zaručuje spolehlivost v každé situaci.

Článek ComSource s.r.o. ze dne středa 1. června 2022

Další články od ComSource s.r.o.

FlowGuard detekuje nárůst DDoS útoků na české servery