logo

Podle IBM nebezpečí online hrozeb stále roste

Nejnovější statistické údaje opět zdůrazňují potřebu výkonných a sofistikovaných řešení na obranu proti spamu, škodlivým kódům a dalším online hrozbám, jaká nabízí společnost Barracuda Networks. Stejně tak se ukazuje, že různé typy virtuálních útoků na informační systémy uživatelů Internetu se stávají stále rafinovanějšími a lze jim proto úspěšně čelit pouze s využitím skutečně kvalitních řešení, mezi něž nepochybně patří produkty Barracuda Spam Firewall, Barracuda Web Filter a Barracuda IM Firewall.

Tento trend potvrzuje rovněž společnost IBM, která oznámila nárůst objemu sofistikovaného malwaru, prodejů škodlivého kódu a snížení počtu odhalených zranitelností ve srovnání s první polovinou roku 2006. Tento závěr vyplývá ze zprávy "Cyber Attacks on the Rise: IBM X-Force 2007 Midyear Report", která se zabývá bezpečnostními statistikami za první polovinu roku 2007. Během tohoto roku výzkumný a vývojový tým Internet Security Systems (ISS) X-Force identifikoval a analyzoval více než 210 tisíc vzorků nového škodlivého kódu, čímž překonal celkový počet malwarových vzorků zaznamenaných v roce 2006.

Tým X-Force ve své zprávě zveřejnil, že odvětví zabývající se "prodejem škodlivého kódu", vzkvétá i v roce 2007. Zpráva týmu X-Force za rok 2006 naznačila, že dodavatelé řízených zneužití začali získávat kód, který dokáže využít zranitelností, z nelegálních zdrojů, šifrovali jej, aby nemohl být pirátsky zneužit, a začali jej draze prodávat distributorům spamu. V roce 2007 zahrnuli tito "poskytovatelé" do svého portfolia nové produkty. Útočníci tak nyní mohou díky pronájmu technik pro zneužití zranitelnosti zkoušet útoky s mnohem nižšími vstupními náklady. Tato skutečnost může přilákat řadu nových útočníků.

Podle letošní zprávy představují trojští koně (zdánlivě legitimní soubory, které ale jsou ve skutečnosti malwarem) v roce 2007 nejrozsáhlejší skupinu malwaru, která činí celkem 28 % veškerého škodlivého kódu, což je oproti roku 2006 značný rozdíl, neboť tehdy byly nejčastější kategorií škodlivého programu downloadery. Downloader je nenápadný malware, který se sám instaluje, takže je schopen později stáhnout a nainstalovat mnohem sofistikovanějšího malwarového agenta. "Bezpečnostní zpráva týmu X-Force za rok 2006 předpovídala stálý nárůst komplikovanosti cílených a na zisk zaměřených virtuálních útoků," řekl Kris Lamb, ředitel týmu X-Force IBM Internet Security Systems. "To přímo odpovídá nárůstu popularity trojských koní, jakého jsme svědky v tomto roce, protože právě trojští koně jsou útočníky využíváni ke spuštění cílených útoků stále častěji."

V roce 2007 je stále patrnější používání maskovacích technik pro zakrytí škodlivého kódu na webu. Cíl je zřejmý – ztížit detekci útoků pomocí systémů založených na signaturách. V roce 2006, jak vyplývá ze zprávy týmu X-Force, bylo přibližně 50 % všech webů určených k infikování prohlížečů kamuflováno a maskováno. V prvním pololetí roku 2007 vzrostl tento poměr až na 80 %.

Stejně neočekávaným trendem v této zprávě je skutečnost, že vůbec poprvé se velikost spamových zpráv snížila, zatímco doposud pouze rostla. Tento pokles koresponduje s poklesem spamu založeného na obrázcích. Od poloviny roku 2005 byl spam založený na obrázcích jednou z největších antispamových výzev, ale v první polovině roku 2007 procento tohoto spamu kleslo na úroveň poloviny roku 2006, tedy na hodnotu převyšující 30 %. Koncem roku 2006 představoval obrázkový spam více než 40 % spamových zpráv.

Studie týmu X-Force se také věnuje následujícím statistikám zabezpečení za první polovinu roku 2007, mezi které patří :

Článek ze dne 27. září 2007 - čtvrtek

Další články od Gesto Communications s.r.o.

Záplava spamu dále stoupá

Barracuda zachytila novou masivní vlnu phishingu a spamu

Barracuda Web Filter vítězí v Best of Connections 2007 Awards

Microsoft a Gesto Communications spolupracují při zavádění produktů pro jednotnou firemní komunikaci

Firmy spoléhají na Barracuda Web Filter

Polycom HDX vítězí nad konkurencí

Barracuda Web Filter ve světové elitě

Polycom pokračuje v rekordním růstu

Zhone představuje novou řadu produktů pro Ethernet in the First Mile

Polycom poskytuje širokou podporu pro Microsoft Office Communications Server 2007

Podle IBM nebezpečí online hrozeb stále roste

Polycom CX100 Speakerphone pro Microsoft Office Communications Server 2007

Zhone Technologies získává vedoucí postavení na americkém trhu

Integrované komunikační řešení Polycom a IBM vstupuje na český trh

Polycom HDX 4000

Na nové hrozby reaguje Barracuda Spam Firewall bleskově

Bezpečné Wi-Fi telefony Polycom

Barracuda Spam Firewall i pro malé firmy

S Barracuda Web Filter neztrácíte přehled

Zhone Technologies dále získává na trhu zařízení pro vysokorychlostní přístup

SafeNet uvádí nejrychlejší Hardware Security Module

Polycom exceluje ve vzdáleném vzdělávání

Produktové novinky Polycom

Barracuda dále zdokonaluje ochranu proti spamu

Spam si našel nové cesty, jeho objem se zdvojnásobil

Zhone nadále posiluje svoji pozici na trhu

Polycom představuje nové typy IP telefonů

Polycom Communicator umí více

Představuje se nové multipoint konferenční řešení Polycom RMX 2000

Polycom obohacuje své portfolio o Voice over Wi-Fi

Barracuda Web Filter udrží Skype pod kontrolou

Polycom a TI mimořádně kvalitní videokonference