logo

Záplava spamu dále stoupá

Společnost Barracuda Networks v současné době disponuje základnou více než 50 tisíc produktů Barracuda Spam Firewall, Barracuda Web Filter a Barracuda IM Firewall instalovaných u zákazníků po celém světě. Díky tomu, že jsou všechna tato zařízení propojena prostřednictvím Barracuda Central, je mimo jiné možné průběžně sledovat globální statistiky a vývojové trendy týkající se spamu.

Tento týden zveřejnila společnost Barracuda Networks údaje, které naplno odhalují, jak obrovský problém v současnosti spam představuje. Studie je založena na údajích, které vycházejí z analýzy více než miliardy zpráv elektronické pošty každý den.

Získané výsledku jsou skutečně hrozivé. Vyplývá z nich, že v letošním roce tvořil spam 90 a ž 95 procent všech zpráv elektronické pošty. To oproti předchozímu roku představuje nárůst o zhruba deset procent. Pro srovnání je možné uvést i údaj z roku 2001, kdy odhadovaný podíl spam zpráv činil pouze pět procent všech e-mailů.

Z výše uvedených čísel je rovněž patrné, že ani legislativní kroky učiněné na ochranu uživatelů Internetu před nevyžádanou elektronickou poštou, jaké byly už před několik lety přijaty ve Spojených státech, zemích Evropské unie i jinde ve světě, nejsou schopny rostoucí objem spamu zastavit. I přesto, že jsou příslušné zákony již delší dobu uplatňovány v praxi, podíl spam zpráv dále roste místo aby klesal. Uživatelům Internetu proto nezbývá, než nasadit vlastní systém antispam ochrany.

Barracuda ve své zprávě dále upozorňuje na stále rafinovanější metody, které rozesilatelé spamu v průběhu posledních několika let začali používat. Patří mezi ně například obrázkový spam, rozesílání spam zpráv ve formátu PDF, nebo zneužívání cizí identity pro rozesílání spamu. Na všechny tyto nové hrozby společnost Barracuda Networks promptně reagovala a postupně vybavila svůj produkt Barracuda Spam Firewall řadou funkcí, které zaručují uživatelům nejvyšší možný stupeň antispam ochrany.

Letos společnost Barracuda Networks uvedla sadu nových technologií s názvem Barracuda Real-Time Protection, díky nimž může reagovat na nové škodlivé spam kódy prakticky okamžitě. Barracuda Real-Time Protection je proto dalším významným obohacením funkčních možností produktů Barracuda, které se ve výsledku nechovají jen jako samostatná zařízení, ale tvoří globální inteligentní síť schopnou mnohem efektivněji bojovat s online hrozbami. Jakmile některý z produktů Barracuda zachytí potenciálně nebezpečný nebo podezřelý kód, předá jej neprodleně do Barracuda Central, která pracuje nepřetržitě 24 hodin 7 dní v týdnu. Díky tomu Barracuda odstraňuje nevýhodu klasických antivirových a antispam řešení, kterou je relativně pomalá aktualizace databáze údajů o škodlivých kódech, takže v nejkritičtější době po objevení se nové hrozby není uživatel patřičně chráněn.

Produkty Barracuda využívají rovněž další technologii s názvem fingerprinting, díky které lze různé typy škodlivého kódu v rámci spamu velice rychle a spolehlivě identifikovat. Informace o nové hrozbě je poté v rámci Energize Updates okamžitě on-line přenesena do ostatních instalovaných produktů Barracuda. S využitím takovéhoto "otisku prstu" pak mohou všechna zařízení škodlivý kód ihned rozpoznat, aniž by bylo nutné danou spam zprávu nějak podrobně analyzovat. Díky tomu je celý proces velmi spolehlivý a klade daleko menší nároky na výpočetní výkon. Další technologií je Predictive Sender Profiling, s jejíž pomocí lze odhalit i ty spammery, kteří používají různé cesty jak zamaskovat nebo svou identitu nebo zneužít identitu nějakého jiného důvěryhodného uživatele elektronické pošty či internetové služby. Díky funkci Predictive Sender Profiling je možné spammery odhalovat mnohem spolehlivěji, a to na základě sledování neobvyklých či podezřelých aktivit spojených s posíláním elektronické pošty.

Kromě analýzy spam zpráv v rámci Barracuda Central společnost současně provedla průzkum mezi vybranou skupinou profesionálů z řad firem. Z jeho výsledků vyplývá, že 57 % dotazovaných považuje spam za nejhorší formu nevyžádané reklamy, která svou "otravností" dalece předstihuje reklamy rozesílané klasickou poštou (31 %) i telemarketing (12 %). Zejména u firem a organizací se tak stává kvalitní a výkonné antispam řešení, jaké představuje produkt Barracuda Spam Firewall, naprostou nezbytností.

Jakkoliv jsou letošní statistiky týkající se spamu alarmující, čekají nás ještě vánoční a novoroční svátky, což je opět období, kdy spammeři vyvíjení mimořádně zvýšenou aktivitu. V nadcházejících týdnech lze proto takřka s jistotou očekávat další masivní vlny spamu.

Článek ze dne 14. prosince 2007 - pátek

Další články od Gesto Communications s.r.o.

Záplava spamu dále stoupá

Barracuda zachytila novou masivní vlnu phishingu a spamu

Barracuda Web Filter vítězí v Best of Connections 2007 Awards

Microsoft a Gesto Communications spolupracují při zavádění produktů pro jednotnou firemní komunikaci

Firmy spoléhají na Barracuda Web Filter

Polycom HDX vítězí nad konkurencí

Barracuda Web Filter ve světové elitě

Polycom pokračuje v rekordním růstu

Zhone představuje novou řadu produktů pro Ethernet in the First Mile

Polycom poskytuje širokou podporu pro Microsoft Office Communications Server 2007

Podle IBM nebezpečí online hrozeb stále roste

Polycom CX100 Speakerphone pro Microsoft Office Communications Server 2007

Zhone Technologies získává vedoucí postavení na americkém trhu

Integrované komunikační řešení Polycom a IBM vstupuje na český trh

Polycom HDX 4000

Na nové hrozby reaguje Barracuda Spam Firewall bleskově

Bezpečné Wi-Fi telefony Polycom

Barracuda Spam Firewall i pro malé firmy

S Barracuda Web Filter neztrácíte přehled

Zhone Technologies dále získává na trhu zařízení pro vysokorychlostní přístup

SafeNet uvádí nejrychlejší Hardware Security Module

Polycom exceluje ve vzdáleném vzdělávání

Produktové novinky Polycom

Barracuda dále zdokonaluje ochranu proti spamu

Spam si našel nové cesty, jeho objem se zdvojnásobil

Zhone nadále posiluje svoji pozici na trhu

Polycom představuje nové typy IP telefonů

Polycom Communicator umí více

Představuje se nové multipoint konferenční řešení Polycom RMX 2000

Polycom obohacuje své portfolio o Voice over Wi-Fi

Barracuda Web Filter udrží Skype pod kontrolou

Polycom a TI mimořádně kvalitní videokonference