logo

Letadlo na kolejích LEO Express: ve vlaku během jízdy stále online

Komplexní infrastrukturu pro IS a internet do vlakových souprav LEO Express dodá světová firma Nomad Digital. Koncept moderní železniční dopravy představil ve svém vystoupení na prestižní mezinárodní konferenci RailTel ve Vídni majitel společnosti Leoš Novotný.

V Česku unikátní systém robustní infrastruktury WiFi umožní přenášet data cestujícím do vlaku a zároveň je vysílat z vlaku, a to prostřednictvím všech dnes známých (GPRS, CDMA, UMTS, 2G, 3G), či v blízké budoucnosti implementovatelných (LTE, satelit) technologií přenosu dat. Připojení k internetu ve vlacích LEO Express tak bude díky tomu mnohem spolehlivější, než jaké mohou cestující na železnici používat v dnešní době.

LEO Express je první firmou ve střední a východní Evropě, která využije této špičkové WiFi technologie dodané společností Nomad Digital.

Technologické řešení WiFi v soupravách LEO Express je založeno na routeru společnosti Nomad Digital a bude agregovaně využívat všechny dostupné sítě GSM. Informovanost cestujícím budou zajišťovat také LCD obrazovky (celkem 19 LCD panelů v každé soupravě) zobrazující v reálném čase cestovní informace, jako jsou časy odjezdů a určování polohy vlaků. Díky těmto moderním technologiím budou moci cestující na palubě vlaků LEO Express využívat nejrůznější zábavní a informační on-line služby nebo provádět elektronické platby.

Touto špičkovou technologií bude vybaveno všech pět moderních vlakových souprav, se kterými ještě v letošním roce začne LEO Express přepravovat cestující mezi Prahou a Ostravou. První z těchto souprav od firmy Stadler převzal LEO Express již na začátku února. Kvalitní a moderní služby LEO Express plánuje v budoucnu poskytovat i na dalších místech v ČR i blízkém zahraničí. Jde např. o trasy  Praha - České Budějovice, Praha-Ústí nad Labem, Praha-Brno-Vídeň a další.

Leoš Novotný, majitel společnosti LEO Express, k tomu říká: "Firmu Nomad Digital jsme vybrali proto, že nabízí špičkové technologie ověřené v zahraničí, osvědčila se v rámci předchozí spolupráce s dodavatelem našich vlaků Stadler a má výborné zákaznické reference - z vysokorychlostních vlaků například od britských Virgin Trains či Amtrak v USA. Těšíme se, že našim zákazníkům poskytneme komfortní, vysoce funkční, spolehlivý a snadno dostupný přístup k WiFi technologii. Prostřednictvím této moderní technologii budou naši cestující během jízdy vlaky LEO Express stále on-line, budou se moci bavit, získávat informace a využívat nejrůznější moderní aplikace. A posádka našich vlaků zase bude moci díky permanentní dostupnosti rychlých dat zákazníkům poskytovat nezbytné rady a pomáhat jim."

Leoš Novotný současně připomíná, že LEO Express investoval více než 12 milionů korun do IT technologií každé z pěti moderních vlakových jednotek. Rychlý a široce dostupný internet totiž vlakům přinese mnoho dalších spokojených zákazníků.

Alexander Eriksen, generální ředitel firmy Nomad Digital, pak dodává: "Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s tak perspektivní společností jako je LEO Express a těšíme se na další vzájemnou spolupráci při rozšiřování působnosti této firmy na dalších železničních trasách v regionu."

Unikátní informační systém pro LEO Express vyvinula přední česká IT firma Duchware. Tento IS LEO Express nejen ovládá a sleduje provoz vozidel (včetně tvorby sofistikovaných analýz nákladů provozu resp. jeho úspornosti), ale i spravuje vnitřní síť ve vlaku, internetové stránky či rezervační systém.

NEJ soupravy FLIRT pro LEO Express:

O Nomad Digital

Nomad Digital je přední dodavatel informačních technologií světovým železničním dopravcům v USA, Kanadě, Velké Británii či Japonsku se zaměřením na inovace v poskytování informačních služeb a zábavy v rychle se pohybujících vlacích. Specializuje se také na pokrytí v oblastech s nízkým signálem.

LEO Express si vybral NOMAD Digital jako dodavatele komplexního informačního řešení, které dopravce připraví na všechny dnes známé (GPRS, GSM, CDMA, UMTS, 2G, 3G..) či v blízké budoucnosti implementovatelné (LTE, satelit) technologie přenosu dat cestujícím do vlaku.

Další články k tématům - 2G - 3G - CDMA - GPRS - GSM - infrastruktura - IS - LCD - LTE - online - router - UMTS - vlak - WiFi - železnice - Leoš Novotný - Alexander Eriksen

Článek ze dne 29. února 2012 - středa

Další články od LEO Express a.s.