logo MICOS TELCOM s.r.o.
Svatoslav Novák

Svatoslav Novák

Jednatel společnosti MICOS TELCOM

nic

Jsme rádi, že do ICT UNIE vstupují další firmy, které přinášejí vlastní zkušenosti a odbornost. Jedním z hlavních úkolů roku 2016 bude podobně jako loni rozvoj přístupových sítí nové generace a tedy i masivnější rozšíření vysokorychlostního internetu pro domácnosti i firmy v Česku.

Právě v této oblasti disponuje společnost HUAWEI Technologies rozsáhlými kompetencemi a její členství v naší organizaci bude nepochybně přínosem.

Velmi jasně a srozumitelně jsme vysvětlili naše argumenty státní správě, odborné veřejnosti a prostřednictvím médií i všem občanům ČR. Odmítáme návrh MV na vytvoření nového státního podniku a s tím spojené nesmyslné přerozdělování finančních prostředků, jejichž kontrolu a tím i pravomoc nad rozhodováním o budoucnosti internetu v naší zemi má tento podnik převzít.

Uplynuly dva týdny a my stále marně čekáme na věcnou reakci ministerských úředníků. Jediné, co jsme si mohli přečíst na webových stránkách ministerstva vnitra, je laciný propagandistický výkřik sdělující národu, že ...zatímco operátorům jde o zisk, ministerstvu leží na srdci bezpečnost a blaho obyvatelstva... V mlze nejistoty a pochybností se pomalu začíná ztrácet to nejdůležitější - zamýšlená oboustranně prospěšná spolupráce veřejného sektoru nejen s ICT Unií, ale se všemi velkými a menšími hráči na trhu.

Viditelně klesá intenzita motivace privátní sféry připravit si investice v celkovém objemu až 14 miliard korun, které měly být protiváhou stejnému finančnímu objemu plánovanému z veřejných zdrojů, a to je škoda.

Vážím si faktu, že do ICT UNIE vstupuje globálně úspěšná společnost, která může být v mnoha ohledech příkladem i pro české firmy. Členská základna naší organizace se letos rozrostla již o několik dalších firem.

Úkolů a výzev souvisejících s rozvojem digitální ekonomiky v České republice je stále celá řada a v zájmu toho, aby se celá oblast posunula výrazně kupředu, je dobré koncentrovat síly.

Ministerstvo vnitra v tichosti a potají připravilo plán na převzetí kontroly nad 14 miliardami korun určených na podporu investic do výstavby přístupových sítí k pokrytí České republiky vysokorychlostním internetem.

Nedejme se oklamat demagogií ministerstva vnitra. Usilujme o návrat do situace, kdy vládní místa akceptovala podnikatele z oboru ICT jako partnery pro odbornou diskusi a smysluplné nakládání s finančními prostředky určenými na rozvoj sítí a služeb.

Vadí nám, když se pravidla tajně mění v průběhu hry. Původní návrh zněl, že z evropských fondů půjde na rozvoj broadbandu v Česku 14 miliard korun spolu s finanční účastí komerčních operátorů v podobné výši. Ty měly být podle jasných pravidel rozdělovány v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Nyní se však má budovat státní podnik, který s největší pravděpodobnosti zabrání transparentnosti celého projektu.

Mimo jiné tím, že by tento státní podnik měl vykonávat neslučitelné funkce komerční a současně regulační. Na jedné straně má být příjemcem dotací, koordinátorem výstavby všech sítí a zároveň operátorem sítí a tržním konkurentem pro soukromé firmy. Nehledě na to, že nový úřad znamená obrovské náklady. To znamená, že miliardy korun z dotací určených pro sítě v slabých regionech bude rozmělňováno na počáteční provoz státního podniku a použito na platy nových úředníků.

S ohledem na riziko nepovolené veřejné podpory by měl být záměr vytvoření státního podniku notifikován Evropskou komisí. V opačném případě hrozí nejen dlouhodobé poškození ICT oboru, ale také zpoždění čerpání prostředků evropských fondů, nebo dokonce jejich pozastavení.