logo

Mironet zachraňoval výpočetní techniku a elektroniku z povodní 2010

Mironet po srpnových záplavách nabídl odbornou pomoc se záchranou výpočetní techniky a elektroniky. Zajistil zdarma vyčištění a opětovné zprovoznění techniky, do které se dostala voda. Celkem bylo zachráněno 422 ks zařízení v hodnotě 2318000 Kč.

Odborníci v Mironetu zachraňovali vyplavené počítače, notebooky, některé typy tiskáren, klávesnice, myši, monitory, televize, hi-fi věže, fotoaparáty, mobilní telefony a měřící techniku. Vyplavenou techniku lze při dodržení určitého postupu ve většině případů zachránit, přestože byla ve styku s vodou i po delší dobu.

Poničení techniky totiž ve většině případů nezpůsobuje voda, ale zkrat při následném zapnutí. Zkrat a vyhoření obvodů způsobí buď zbytková vlhkost, nebo vodivé nečistoty, které naplavila voda mezi kontakty a spoje. Potíže při správném chodu přístroje způsobí i oxidace na plošných spojích. Uživateli tedy nestačí tedy přístroj vysušit, i když do něj natekla čistá voda.

Mironet nabídl osobám, které zasáhla povodeň, že zdarma vyčiští a vysuší přístroj a otestuje, zda po vyčištění je přístroj funkční. Stejnou službu nabídl Mironet při povodních i v roce 2002. Osobě postižené povodní stačilo vytopenou techniku zaslat přepravní službou nebo předat na nejbližší pobočce Mironetu.

Výsledky pomoci

Čištění a znovu zprovoznění techniky zdarma Mironetem bylo zahájeno v srpna 2010 a příjem zaplavené techniky byl ukončen na přelomu září a října 2010. Technici Mironetu v krátké době vysušili a vyčistili zaplavenou techniku, běžně byl zásah proveden do týdne.

Zásah byl prováděn zdarma, zákazník si pouze platil dopravu, pokud zaplavené zboží sám nedovezl na nejbližší pobočku. V několika případech velmi drahé techniky byl na přání zákazníka od výrobce objednán náhradní díl, kdy zaplacení dílu majitel zaplavené techniky si zaplatil. Dodání dílu od výrobce běžně trvá delší dobu, proto poslední opravený notebook byl dodán na konci listopadu 2010. Zákazníkům byla též Mironetem prováděna záchrana dat zdarma.

Celkem bylo zachráněno 422 kusů techniky v celkové hodnotě 2.318.000Kč, pokud není počítáno s hodnotou zachráněných dat. Z důvodu koroze u techniky dodané do týdne od zatopení byla úspěšnost záchrany cca o 30 % vyšší než u techniky dodané o čtrnáct dní později.

Úspěšnost záchrany u jednotlivých komodit :

Ing. Robert Novotný, generální ředitel Mironetu k výsledkům akce uvedl: "My v Mironetu se cítíme obohaceni nejen o dobrý pocit z úspěšné akce. Naši technici na zaplavené technice zdokonalili své postupy jak při záchraně techniky, do které se dostane kapalina, tak při záchraně dat z datových nosičů. Děkujeme médiím i zákazníkům Mironetu, kteří včas informovali osoby postižené povodní o správném postupu při záchraně techniky a o nabídce pomoci. Byl tak zachráněn majetek značného rozsahu osobám, které se díky povodni dostali do složité finanční situace. Zachránil se majetek za 2318000Kč. Přitom Mironetem vynaložené náklady na platy zaměstnanců a na čisticí prostředky byly o řád nižší. Ze všech těchto důvodů považujeme akci za úspěšnou a máme z výsledku radost."

Další články k tématům - pomoc - záchrana - záplavy - zdarma - Robert Novotný

Článek ze dne 7. prosince 2010 - úterý

Další články od Mironet, s.r.o.