logo

Digitální totalita bude hlavním tématem konference HCPP20

Rozmach globálních internetových služeb a dostupnost online komunikačních technologií způsobil, že výměnou za větší pohodlí, rychlost a efektivitu poskytujeme část našeho soukromí v podobě masivního množství dat. Hackers Congress Paralelní Polis se koná ve dnech 2. - 4. 10. 2020 v Praze.

Konference se mimo jiné zaměří na téma zneužívání dat ke sledování online chování uživatelů ze strany státu nebo jiných třetích stran ve svůj vlastní prospěch.

Pojem digitální totalita dostal v souvislosti s pandemií COVID-19 nový rozměr, globálně se množí technologie, které pomáhají sledovat pohyb lidí a zasahují do jejich osobní svobody. Na kongresu se budeme věnovat mimo jiné otázkám, jak jednotlivci můžou uniknout z nepřetržitého sledování.

Hackers Congress Paralelní Polis (HCPP) je vlajkový projekt nestátní neziskové organizace Paralelní Polis, na který se každoročně první víkend v říjnu do Prahy sjíždí přes 500 fanoušků a IT odborníků z celého světa.

Svoboda a kryptoanarchie, decentralizovaná ekonomika a kryptoměny, politické umění a hacking, věda a technologie jsou hlavní tematické pilíře třídenního kongresu, kdy se Paralelní Polis propojí s divadlem La Fabrika a na čtyřech scénách se zde setkají špičky z oborů umění - věda - technologie.

Známe nástroje, hledáme díry v regulacích a technologické způsoby, jak se tomuto sledování vyhnout. Nejsme schopni mu zabránit, ani na to nemáme prostředky, ale dokážeme se bránit.

Ve virtuálním prostředí se můžete skrývat, používat šifrovanou komunikaci, platit anonymní decentralizovanou měnou, zkrátka nezanechávat za sebou digitální stopu.

K tématu na konferenci vystoupí například David Friedman - americký ekonom a právní teoretik, který mimo jiné vyvinul systém soukromého decentralizovaného práva, který na rozdíl od státu musí odrážet ztrátu dobrého jména.

Kongresu se také zúčastní Riccardo Spagnia aka Fluffypony, správce a člen Monero Core Teamu a spoluautor protokolu decentralizovaných aktiv Tari. Monero je kryptoměna, která se v současné době považuje za nejvíce anonymní, nazývanou též digitální hotovost.

Místo a termín konání konference:

Poslední lístek s doživotním vstupem na kongres se prodává za 1 bitcoin, tedy přibližně 230000 Kč. Paralelní Polis každoročně získá donora, který koupí této vstupenky projekt podpoří.

Autonomní zóny

Dílčím podtématem letošního ročníku HCPP je vznik a existence autonomních zón, tedy míst, která si tvoří svou vlastní strukturu vztahů a jsou postavená na tokenizaci fyzických předmětů.

Pozvání na pražský kongres přijali Chad Elwartowski a Nadia Thepdet, kteří se stali prvními seasteaders na světě, když začali žít na plovoucím plošině na otevřeném oceánu 13 námořních mil od pobřeží Thajska.

Za to jim při zadržení hrozí až trest smrti, neboť thajské námořnictvo je obvinilo, že tato obytná defacto autonomní zóna ohrožovala thajskou národní suverenitu.

Článek ze dne 16. září 2020 - středa

Další články od PARALELNÍ POLIS, z.s.