logo Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Deklarace o podpoře ICT průmyslu a inovací pro konkurenceschopnost ČR

ICT průmysl v ČR stagnuje a je nutné jej posílit zejména prostřednictvím rozvoje spolupráce mezi ICT průmyslem a vysokými školami. Takový je závěr jednání odborníků a zástupců státní správy kulatého stolu na téma Důležitost ICT a inovací pro růst konkurenceschopnosti České republiky konaného v Poslanecké sněmovně.

Deklarace o podpoře ICT průmyslu a inovací pro konkurenceschopnost ČR

Pořadatel akce - poslanec za ODS David Šeich upozornil na skutečnost, že podnikání v oboru ICT je velmi specifické. Podle jeho slov neexistuje lokální konkurence, jak je tomu u většiny druhů podnikání. Existuje jen globální trh, což např. pro profesi vývojáře znamená jít s dobou a ještě být o krok napřed, aby měl na trhu šanci uspět.

"To je důvodem, proč jsou ICT podniky velice citlivé na vnější faktory, tedy na daňovou nebo administrativní zátěž, na možnosti podpory inovací a vývoje, ale především na kvalitě vzdělání potenciálních odborníků z řad absolventů vysokých škol," dodává David Šeich.

Ten zároveň vysvětlil, proč je podpora ICT průmyslu v ČR více než nezbytná. "ICT průmysl je významným oborem české ekonomiky a uvědomme si, že se týká každého z nás. Informační a komunikační technologie jsou využívány jak ve státní správě, tak např. v bankovnictví, úřadech, obchodech, médiích, zdravotnictví, v průmyslu, záchranných složkách a mnoha dalších oborech."

Česká republika si za posledních několik let vybudovala významnou pozici atraktivní destinace pro investory, kteří hledají kvalifikovanou pracovní sílu s potřebnými znalostmi. Zároveň se ICT firmy s českým kapitálem významně prosazují v zahraničí svými unikátními produkty. Jedním z problémů, který musí IT firmy v České republice řešit je podle účastníků jednání kulatého stolu nedostatek kvalifikovaných odborníků, který se vyřeší bezodkladným spuštěním dlouhodobého a efektivního rámce investičních pobídek na podporu nových kvalifikovaných pracovních míst.

"Dalším klíčovým opatřením na podporu kvalifikované pracovní síly je sladění univerzitních osnov IT oborů s požadavky praxe na základě pravidelné analýzy budoucí poptávky po konkrétních specializacích. Dále je to podpora vytváření praktických akademií pro rozvoj specifických IT znalostí v rámci celoživotního vzdělávání," říká Michal Zálešák, výkonný ředitel Czech ICT Alliance.

Diskutující se shodli na nutnosti rozvoje spolupráce vysokých škol s ICT průmyslem. Vysoké školy jsou zdrojem zajímavého know-how a kapacit, které je třeba efektivně využívat v průmyslu. Je třeba finančně motivovat společnosti, aby si zadávaly praktické výzkumné úkoly na elitních pracovištích VŠ. Ideální je zavést takovou podporu na úrovni centrálního systémového opatření, financovaného z fondů EU.

Obzvláště v nezadržitelně rozvíjejícím se odvětví ICT je velmi důležité, aby podpora byla pružná a dynamická, dále by se měla plně opírat o elektronické agendy. Zadávání výzkumných úkolů na vědecká pracoviště univerzit je velmi dobrým měřítkem praktického uplatnění jednotlivých pracovišť.

"Situaci by citelně zlepšili rovněž odborníci z praxe, kteří by vedli dané předměty kvalifikovaně a v souladu s požadavky praxe," říká světová kapacita v oboru kybernetiky prof. Vladimír Mařík. V rámci podpory aplikovaného výzkumu je třeba podporovat inovativní projekty firem s mezinárodním významem, ambicemi a možnostmi uplatnění i mimo území ČR.

ICT průmysl je významným oborem české ekonomiky:

Účastníci kulatého stolu:

Článek Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR ze dne čtvrtek 31. března 2011

Další články od Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Deklarace o podpoře ICT průmyslu a inovací pro konkurenceschopnost ČR