logo Eaton Elektrotechnika s.r.o.

Nová komunikační jednotka ECI pro Xcomfort

Společnost Eaton Elektrotechnika zahajuje prodej nové komunikační jednotky ECI, která bezdrátově ovládá přístroje xComfort v dosahu svého radiofrekvenčního signálu. Nyní však může být navíc zapojena do rozsáhlých systémů i pomocí ethernetu nebo WiFi.

Nové řešení pro komerční a administrativní budovy umožňuje bezdrátové ovládání systémových prvků pro řízení osvětlení a zastínění, regulaci vytápění a chlazení, energy management - měření spotřeby energií, plynu a vody; nyní rovněž s komunikací v sítích LAN a WiFi.

Vhodně umístěné jednotky tak mohou ovládat bezdrátová zařízení na jakémkoliv místě v budově a v rozsáhlých objektech dokonce zajišťovat komunikaci mezi RF přístroji. Jde o nové řešení systému xComfort pro velké komerční a administrativní budovy.

Novou komunikační jednotku ECI (Ethernet Communication Interface) s bezdrátovou komunikací v provedení LAN nebo WiFi lze využít v bytech, domech a v kancelářských budovách v případech, kdy jsou mezi patry nebo objekty problematické železobetonové zdi nebo stropy, kterými standardní radiofrekvenční signál neprostoupí.

Přímá komunikace mezi bezdrátovými přístroji (aktory/senzory) by mohla být vlivem nedostatečného signálu ohrožena. V tomto případě není možné použít mezi přístroji klasický routing signálu vzduchem, ale je nutné zvolit bezpečnější komunikaci - routing po kabelu. Stačí na obou místech nainstalovat rozhraní ECI, jež jsou propojena ethernetovým kabelem do klasické datové sítě (IPv4 nebo IPv6).

Jednotky se tedy připojují přes LAN router do samostatné ethernetové sítě anebo se využije stávající datová síť v budově. Pokud ethernetová síť není dostupná, použijí se ECI jednotky s WiFi komunikací. Při požadavku vzdáleného ovládání je pokyn uživatele nebo ze senzoru převeden do systému přes nejbližší ECI rozhraní v dosahu vyslání požadavku a přes kabel LAN, případně signálem WiFi předán do druhého ECI pro zpracování požadavku.

Zasíťování malých i velkých budov

ECI interface jsou vyráběny pro různé standardy komunikace a možnosti napájení. K dispozici jsou ve třech provedeních - pro ethernetové sítě ECI-LAN s externím napájením a ECI-LAN (PoE) s napájením jednotky z ethernetu (ethernet je zdrojem energie). Pokud je vyžadována bezdrátová komunikace, použije se jednotka ECI-WiFi s externím napáječem. Jednotky zapínají nebo vypínají spotřebiče nebo osvětlení radiofrekvenčním signálem (RF). Řízeny mohou být rovněž centrálními jednotkami Home Manager nebo Room Manager, rovněž signálem RF.

Navrhované projekty pro malé budovy obvykle vystačí s "routingem vzduchem". Každý aktor bezdrátového systému xComfort je navíc routerem, jenž pomáhá v komunikaci mezi přístroji. Při nedostatečném RF signálu je ovšem už jednotka ECI-LAN nebo ECI-WiFi nezbytná. ECI jednotky jsou tedy propojeny kabelem LAN a předávají si tak pokyny pro ovládání přístrojů, i když jsou mezi nimi železobetonové zdi nebo delší vzdálenosti.

Projekty pro rezidenční domy a velké komerční a administrativní budovy uvažují vždy s rozhraními ECI-LAN. V objektu lze využít mnoho těchto rozhraní, může jich být použito dokonce až 255. Ke každému ECI lze přiřadit až 99 RF přístrojů, teoreticky lze tedy uvažovat budovu s celkem 22950 bezdrátovými komponenty!

Pokud je nainstalováno více ECI, není již celkový počet RF komponent v jednom projektu omezen, neboť hlavní páteřní komunikace mezi patry či objekty probíhá po datovém kabelu LAN. RF přístroje v tomto případě bezdrátově komunikují pouze s přiřazenou jednotkou ECI a v rámci jednoho patra, která předává data do sítě.

Konfiguraci celého projektu včetně ECI interfaců je možné provést novým softwarem Eaton MRF 2.05. Software navíc dovoluje nastavit příslušné síťové parametry ECI jednotky (IP adresu, masku podsítě, gateway adresu) a uskutečnit test IT komunikace. I zde není omezen počet RF komponent v jednom projektu.

Možnosti ovládání a vzdáleného řízení

Systém xComfort pro automatizaci budov je možné ovládat mobilním telefonem, panely Home Manager a Room Manager, tabletem, touch screenem nebo z počítače s instalovaným vizualizačním softwarem xVision, ale také z nadřazených systémů, případně i přes internet. Přímo z místa, ale také pohodlně na dálku, lze řídit osvětlení a spínání spotřebičů, otevření příjezdové brány, ovládat rolety, vytápění (i jednotlivé radiátory), zabezpečení domu, kontrolovat spotřebu energií a řadu dalších funkcí.

Ovládání mobilním telefonem

Mobilním telefonem je možné ovládat RF komponenty pomocí SMS nebo i prozvoněním. Je k tomu však zapotřebí propojení Room Manageru (integrovaný Bluetooth) s průmyslovým GPRS SMS Bluetooth modemem nebo starším mobilním telefonem. Modem zajišťuje obousměrnou komunikaci s telefonem uživatele právě prostřednictvím SMS zpráv nebo prozvonění. Systém povoluje přístup až pěti autorizovaným uživatelům.

Ovládání RF systému z „nadřazených“ systémů (např. audio) je umožněno díky zmíněnému rozhraní ECI, které umožňuje připojení k internetu pro případnou aktualizaci funkcí a je již dopředu připraveno pro nadcházející éru adresace IPv6.

Cena jednotky ECI pro koncové zákazníky je 5900 Kč bez DPH.

Další články k tématům - audio - Bluetooth - ECI - ethernet - GPRS - IPv4 - IPv6 - LAN - MRF - PoE - router - SMS - tablet - WiFi - xComfort

Článek Eaton Elektrotechnika s.r.o. ze dne úterý 15. listopadu 2011

Další články od Eaton Elektrotechnika s.r.o.

Eaton spouštěče motorů PKZ, PKE i stykače řady DIL jsou IE3 ready

Domovní plastové rozvodnice KLV v multimediálním provedení

Nové modely LED nouzového osvětlení únikových cest

Chytrá elektroinstalace xComfort na veletrhu IBF 2015

Frekvenční startér Eaton PowerXL DE1 je Produktem roku 2014

Datové rozvaděče REC pro malá, střední i rozsáhlá datová centra

Nová řada UPS Eaton Power Xpert 9395P

Eaton Tour 2014 startuje již 1. října v Hradci Králové

Chytrá elektroinstalace xComfort na FOR ARCH 2014

Nakup, získej model autíčka a hraj o tablet MultiPad Color 8.0 3G

Software Eaton Intelligent Power Manager 1.43 pro správu napájení datových center

Fotoelektronické senzory Eaton E75 a E76 IntelliView pro nejnáročnější aplikace

Odpínače Eaton P1 a P3 s prodlužovací hřídelí

Přípojnice Busbar Top pro řadu modulárních nízkonapěťových rozváděčů xEnergy

UPS Eaton 9E s technologií dvojité konverze

Fotoelektrické senzory Eaton E67 s prodlouženým dosahem

Rozvaděčový systém xEnergy s ochranou proti vzniku elektrického oblouku

Elektronické motorové jističe Eaton PKE zefektivňují průmyslový provoz

Nové modely řady Eaton UPS 93E pro datová centra a administrativní budovy

Software Eaton Intelligent Power Manager s podporou virtuálních platforem

Dvě prvenství pro Eaton v anketě Produkt roku 2013

Komunikační brána SmartWire-DT nahradí rozvody řídicích kabelů v průmyslovém rozvaděči

Eaton 9PX - UPS pro malá a střední datová centra

Eaton 5E - UPS s technologií automatické stabilizace napájení

easyParameter App pro ovládání strojních zařízení chytrým telefonem

Signalizačními sloupky SL4 a SL7 s pokročilými světelnými a akustickými funkcemi

Elektronické motorové spouštěče s integrací čtyř funkcí v jednom zařízení

Fotoelektrické snímače E71 NanoView detekují i průhledné objekty

Komunikační rozhraní iMCC pro rozváděčový systém xEnergy

Nová UPS Eaton 93E pro malá a střední datacentra

Sociální automobil - dobročinný projekt s podporou chomutovské pobočky Eaton

Zážitkový motivační program Eaton

Eaton představí na veletrhu Pragosmart 2013 novinky v systému xComfort

Nové prezentační VAN vozidlo Eaton na 19. Mezinárodním veletrhu ELO SYS 2013

UPS Eaton 9PX - nový záložní zdroj pro SME

Softstartér Eaton S811+ prodlužuje životnost strojů

Nový třífázový záložní zdroj Eaton 93PM s dvojitou konverzí

Nový záložní zdroj Eaton 5SC pro SMB

Eaton představuje nové kompaktní PLC pro automatizační řešení

Nová odnímatelná jednotka pro NZM3 zajistí rychlejší manipulaci s jističem

Eaton RF Multiaktor pro regulaci podlahového vytápění i chlazení

Vizualizační software Galileo 8.0

Prezentační vůz Eaton VAN jede vstříc zákazníkům

Série odborných školení Eaton tour 2013 startuje v září

Ellipse PRO - nová řada UPS Eaton ve čtyřech výkonnostních verzích

Interaktivní UPS Eaton 5P

Dům na dálkové ovládání se Smart Home xComfort

Servisní služby Eaton na webu

Eaton podporuje zrakově postižené

UPS Eaton 93PM pro cloudová datová centra