logo

Nová komunikační jednotka ECI pro Xcomfort

Společnost Eaton Elektrotechnika zahajuje prodej nové komunikační jednotky ECI, která bezdrátově ovládá přístroje xComfort v dosahu svého radiofrekvenčního signálu. Nyní však může být navíc zapojena do rozsáhlých systémů i pomocí ethernetu nebo WiFi.

Nové řešení pro komerční a administrativní budovy umožňuje bezdrátové ovládání systémových prvků pro řízení osvětlení a zastínění, regulaci vytápění a chlazení, energy management - měření spotřeby energií, plynu a vody; nyní rovněž s komunikací v sítích LAN a WiFi.

Vhodně umístěné jednotky tak mohou ovládat bezdrátová zařízení na jakémkoliv místě v budově a v rozsáhlých objektech dokonce zajišťovat komunikaci mezi RF přístroji. Jde o nové řešení systému xComfort pro velké komerční a administrativní budovy.

Novou komunikační jednotku ECI (Ethernet Communication Interface) s bezdrátovou komunikací v provedení LAN nebo WiFi lze využít v bytech, domech a v kancelářských budovách v případech, kdy jsou mezi patry nebo objekty problematické železobetonové zdi nebo stropy, kterými standardní radiofrekvenční signál neprostoupí.

Přímá komunikace mezi bezdrátovými přístroji (aktory/senzory) by mohla být vlivem nedostatečného signálu ohrožena. V tomto případě není možné použít mezi přístroji klasický routing signálu vzduchem, ale je nutné zvolit bezpečnější komunikaci - routing po kabelu. Stačí na obou místech nainstalovat rozhraní ECI, jež jsou propojena ethernetovým kabelem do klasické datové sítě (IPv4 nebo IPv6).

Jednotky se tedy připojují přes LAN router do samostatné ethernetové sítě anebo se využije stávající datová síť v budově. Pokud ethernetová síť není dostupná, použijí se ECI jednotky s WiFi komunikací. Při požadavku vzdáleného ovládání je pokyn uživatele nebo ze senzoru převeden do systému přes nejbližší ECI rozhraní v dosahu vyslání požadavku a přes kabel LAN, případně signálem WiFi předán do druhého ECI pro zpracování požadavku.

Zasíťování malých i velkých budov

ECI interface jsou vyráběny pro různé standardy komunikace a možnosti napájení. K dispozici jsou ve třech provedeních - pro ethernetové sítě ECI-LAN s externím napájením a ECI-LAN (PoE) s napájením jednotky z ethernetu (ethernet je zdrojem energie). Pokud je vyžadována bezdrátová komunikace, použije se jednotka ECI-WiFi s externím napáječem. Jednotky zapínají nebo vypínají spotřebiče nebo osvětlení radiofrekvenčním signálem (RF). Řízeny mohou být rovněž centrálními jednotkami Home Manager nebo Room Manager, rovněž signálem RF.

Navrhované projekty pro malé budovy obvykle vystačí s "routingem vzduchem". Každý aktor bezdrátového systému xComfort je navíc routerem, jenž pomáhá v komunikaci mezi přístroji. Při nedostatečném RF signálu je ovšem už jednotka ECI-LAN nebo ECI-WiFi nezbytná. ECI jednotky jsou tedy propojeny kabelem LAN a předávají si tak pokyny pro ovládání přístrojů, i když jsou mezi nimi železobetonové zdi nebo delší vzdálenosti.

Projekty pro rezidenční domy a velké komerční a administrativní budovy uvažují vždy s rozhraními ECI-LAN. V objektu lze využít mnoho těchto rozhraní, může jich být použito dokonce až 255. Ke každému ECI lze přiřadit až 99 RF přístrojů, teoreticky lze tedy uvažovat budovu s celkem 22950 bezdrátovými komponenty!

Pokud je nainstalováno více ECI, není již celkový počet RF komponent v jednom projektu omezen, neboť hlavní páteřní komunikace mezi patry či objekty probíhá po datovém kabelu LAN. RF přístroje v tomto případě bezdrátově komunikují pouze s přiřazenou jednotkou ECI a v rámci jednoho patra, která předává data do sítě.

Konfiguraci celého projektu včetně ECI interfaců je možné provést novým softwarem Eaton MRF 2.05. Software navíc dovoluje nastavit příslušné síťové parametry ECI jednotky (IP adresu, masku podsítě, gateway adresu) a uskutečnit test IT komunikace. I zde není omezen počet RF komponent v jednom projektu.

Možnosti ovládání a vzdáleného řízení

Systém xComfort pro automatizaci budov je možné ovládat mobilním telefonem, panely Home Manager a Room Manager, tabletem, touch screenem nebo z počítače s instalovaným vizualizačním softwarem xVision, ale také z nadřazených systémů, případně i přes internet. Přímo z místa, ale také pohodlně na dálku, lze řídit osvětlení a spínání spotřebičů, otevření příjezdové brány, ovládat rolety, vytápění (i jednotlivé radiátory), zabezpečení domu, kontrolovat spotřebu energií a řadu dalších funkcí.

Ovládání mobilním telefonem

Mobilním telefonem je možné ovládat RF komponenty pomocí SMS nebo i prozvoněním. Je k tomu však zapotřebí propojení Room Manageru (integrovaný Bluetooth) s průmyslovým GPRS SMS Bluetooth modemem nebo starším mobilním telefonem. Modem zajišťuje obousměrnou komunikaci s telefonem uživatele právě prostřednictvím SMS zpráv nebo prozvonění. Systém povoluje přístup až pěti autorizovaným uživatelům.

Ovládání RF systému z „nadřazených“ systémů (např. audio) je umožněno díky zmíněnému rozhraní ECI, které umožňuje připojení k internetu pro případnou aktualizaci funkcí a je již dopředu připraveno pro nadcházející éru adresace IPv6.

Cena jednotky ECI pro koncové zákazníky je 5900 Kč bez DPH.

Další články k tématům - audio - Bluetooth - ECI - ethernet - GPRS - IPv4 - IPv6 - LAN - MRF - PoE - router - SMS - tablet - WiFi - xComfort

Článek ze dne 15. listopadu 2011 - úterý

Další články od Eaton Elektrotechnika s.r.o.

ePDU Intelligent Power: nová řada rozvaděčů snižuje náklady spotřeby energie v datových centrech

Pokročilá správa napájení s Eaton Intelligent Power Software 1.20

Nová komunikační jednotka ECI pro Xcomfort

Eaton oslavil 100 let existence firmy a změnil logo na svých produktech

Kontrolní modul pro Eaton tlačítka nouzového zastavení

Eaton ConnectUPS-X až do konce roku zdarma

Eaton BladeUPS: modulární řešení pro napájení a ochranu blade serverů a datových center

Eaton Tour 2011: technická školení pro projektanty a konstruktéry

MRF 2.0 Eaton RF software prošel novým vývojem

Eaton Elektrotechnika navýšila tržby v loňském roce téměř o 6 procent

Práce u Eaton Elektrotechnika: Junior Product Manager pro systémy nízkého a vysokého napětí

Práce u Eaton Elektrotechnika: Produktový specialista

Jan Hrůza: nový Senior Channel Manager Eaton Elektrotechnika

100 let s Eatonem: partnerské setkání klíčových zákazníků z oboru

Eaton Intelligent Power Protector: software kompatibilní s virtualizačním prostředím Xen

Eaton Elektrotechnika spolupracuje nově s PR agenturou Just Communication

UPS Eaton 5PX: ideální napájení pro LAN přepínače, routery a datová úložiště

Eaton ukončil sponzoring hokejového klubu HC Eaton Pardubice

Eaton Intelligent Power Manager: lepší monitoring a správa serverů v klastrech pro správce IT

Ocenění Grand Prix pro měřicí modul XMC od Eaton Elektrotechnika

Eaton Intelligent Power Manager: dokonalejší správa napájecích zařízení a virtuální infrastruktury

UPS Eaton 3S: řeší výpadky napájení a ochrání počítače v malých kancelářích

Eaton Elektrotechnika na veletrhu Elecrton 2011

UPS Eaton 3S: spolehlivá ochrana a kvalitní napájení

Profi Klub Elektrotechniků: nový internetový portál pro elektrikáře

Eaton slaví 100 let své existence